Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
„Aleksander Gardawski – badacz nie tylko początków Lublina” - pod takim tytułem 11 grudnia br. w Trybunale Koronnym odbyła się konferencja otwierająca obchody 700-lecia Lublina.
Było to pierwsze z serii wydarzeń naukowych i kulturalnych planowanych w ramach obchodów jubileuszu miasta, organizowane wspólnie przez Prezydenta Lublina i Zakład Epok Brązu i Wczesnego Żelaza Instytutu Archeologii UMCS. Jego celem było przypomnienie społeczności Lublina postaci wybitnego archeologa, badacza ponadregionalnego o zainteresowaniach naukowych, obejmujących m.in. problematykę epok neolitu, brązu i wczesnego średniowiecza, odsłaniającego także tajemnice początków Lublina.
W spotkaniu i dyskusji udział wzięli archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk, ośrodków uniwersyteckich i muzealnych z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Rzeszowa, Lublina i innych, przedstawiciele instytucji publicznych oraz mieszkańcy Lublina. Władze UMCS reprezentowali: Prorektor ds. Kształcenia prof. Barbara Hlibowicka-Węglarz i Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Robert Litwiński. Z ramienia Urzędu Miasta w wydarzeniu uczestniczył p. Krzysztof Komorski.
Profesor Aleksander Gardawski, w latach 1959-1974 pełnił funkcję kierownika Zakładu Archeologii Polski UMCS, a następnie Zakładu Historii Starożytnej i Archeologii Instytutu Historii UMCS. Kierował pracami wykopaliskowymi m.in. na terenie wczesnośredniowiecznych ośrodków grodowych i miejskich w Chodliku i Lublinie, opublikował szereg pionierskich, fundamentalnych prac z dziedziny neolitu, epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Jego dzieła pisarskie cechowała śmiałość poglądów i oryginalność pomysłów. Część z nich weszła na stałe do dorobku polskiej archeologii, inne, stając się podstawą dyskusji i polemiki, odegrały ogromną rolę w rozwoju tej dyscypliny naukowej.
Program konferencji podzielony został na dwie części. Pierwsza przypominała sylwetkę Aleksandra Gardawskiego, druga miała za zadanie popularyzację jego myśli badawczej.
Fot. Aneta Adamska