Komentarz ekspercki prof. M. Mazura nt. stanu wojennego

„Stan wojenny złamał ducha polskiego społeczeństwa i przedłużył agonię systemu komunistycznego do 1989 roku” - mówi prof. Mariusz Mazur. Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem eksperckim, przygotowanym w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadzono bezprawnie w całej Polsce stan wojenny, który zakończył się dopiero w lipcu 1983 roku.

– Była mroźna niedziela. Rządy przejęła w całkowicie nielegalny sposób junta wojskowa pod nazwą Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). Na jej czele stanął pierwszy sekretarz KC PZPR gen. Wojciech Jaruzelski, którego przemówienie na tle biało-czerwonego sztandaru w mundurze cały czas puszczały radio i telewizja – mówi dr hab. Mariusz Mazur, prof. UMCS. - Już w nocy w Lublinie przy ulicy Królewskiej w siedzibie Zarządu Regionu „Solidarność” pojawiła się milicja. Siedziba zastała zdemolowana, a przebywający tam ludzie zostali zatrzymani. W województwie mieliśmy pierwsze protesty, strajki okupacyjne. Również u nas na UMCS-ie, tak jak i we wszystkich innych uczelniach i w ogóle w całej oświacie, zawieszono zajęcia i pojawiły się pierwsze strajki.

– W tak trudnej sytuacji tylko niektóre osoby zdecydowały się na jakieś formy ostrzejszego działania i na konspiracje. Moim zdaniem z tego powodu należy się im dzisiaj nasza pamięć. Wykazali się oni odwagą i w momencie bardzo trudnym i ryzykownym uznali, że są wyższe wartości niż własne bezpieczeństwo i spokój. Niezwykle istotne znaczenie odegrała również niezależna kultura oraz wolne media. To w świecie kultury – wśród mediów, wśród artystów, w świecie nauki – rozpoczął się bojkot tamtej niedemokratycznej władzy – wspomina historyk.

Zapraszamy do zapoznania się i udostępniania materiału wideo dotyczącego stanu wojennego oraz strajków studenckich. Nasz ekspert prof. Mariusz Mazur z Katedry Humanistyki Cyfrowej z Instytutu Historii Wydziału Historii i Archeologii UMCS przybliża historię tamtych lat – jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń w dziejach Polski po II wojnie światowej.

Materiał został zrealizowany przez zespół Centrum Prasowego UMCS. W filmie wykorzystano fotografie archiwalne ze zbiorów Muzeum UMCS. Dziękujemy ACKiM UMCS Chatka Żaka za udostępnienie przestrzeni do nagrań.

Fot. materiały archiwalne Muzeum UMCS

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    13 grudnia 2021