Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że prof. dr hab. Dorota Kołodyńska – prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS oraz Izabela Pastuszko – dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka zostały laureatkami 9. Plebiscytu „Kobieta na medal”, organizowanego przez lubelską redakcję „Gazety Wyborczej”, w którym nagradzane są panie odnoszące sukcesy m.in. w nauce, sporcie, biznesie i kulturze.
Prof. dr hab. Dorota Kołodyńska – prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS, kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej w Instytucie Nauk Chemicznych na Wydziale Chemii UMCS.
W 2003 r. obroniła doktorat pt. „Badania nad separacją kompleksów pierwiastków ziem rzadkich z kwasami aminopolikarboksylowymi na anionitach”. W 2012 r. na podstawie rozprawy pt. „Badania procesu sorpcji kompleksów metali ciężkich z czynnikami kompleksującymi nowej generacji na jonitach i sorbentach różnego typu” uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych w dyscyplinie chemia, specjalność: chemia nieorganiczna. Posiada wieloletnie doświadczenie dziekańskie, zarówno w obszarze współpracy ze studentami, jak i organizacji procesów kształcenia i zapewnienia ich jakości. Prof. Dorota Kołodyńska w latach 2012–2016 pełniła funkcję prodziekana ds. współpracy z zagranicą, a w latach 2016–2019 prodziekana ds. dydaktyki. Z kolei od 1 października 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r. pełniła funkcję dyrektora Instytutu Nauk Chemicznych. W obecnej kadencji władz rektorskich UMCS (2020–2024) została wybrana na funkcję prorektora ds. studentów i jakości kształcenia. Od 2012 r. jest członkiem Senatu UMCS.
Zainteresowania naukowe prof. Doroty Kołodyńskiej dotyczą chemii pierwiastków d- i f-elektronowych, metod rozdzielenia związków nieorganicznych, otrzymywania związków o wysokim stopniu czystości, usuwania jonów metali z wód i ścieków, modyfikowanych biowęgli i sorbentów hybrydowych. Jej dorobek naukowy został doceniony m.in. pod koniec 2020 r., kiedy to Pani Prorektor znalazła się w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie – na tzw. liście TOP 2% (na wysokiej 586. pozycji w dyscyplinie „inżynieria chemiczna”), zawierającej nazwiska naukowców z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ranking TOP 2% jest opracowywany przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier oraz firmy analitycznej SciTech Strategies i ocenia cały dorobek naukowy badaczy według indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań i miejsce na liście autorów.
Izabela Pastuszko – dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, pełnomocnik rektora UMCS ds. Forum Kultury Studenckiej, prawnik i historyk sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Wydziału Humanistycznego UMCS, gdzie przygotowuje pracę doktorską z zakresu historii architektury i antropologii miasta o tytule „Późny modernizm w Lublinie. Między ideami a praktyką”. Ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe dla Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Autorka monografii „Architektura Dzielnicy Uniwersyteckiej w Lublinie” (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2013).
Pomysłodawczyni i założycielka Lubelskiej Agory Modernizmu. Twórczyni festiwalu Lubelskie Dni Modernizmu. W swojej zawodowej działalności związana była z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie czy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Członek Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Autorka publikacji naukowych i artykułów w prasie dotyczących powojennej spuścizny architektonicznej miasta Lublina. Brała udział w licznych projektach edukacyjnych popularyzujących architekturę i urbanistykę, prowadząc m.in. architektoniczne spacery dla mieszkańców oraz otwarte wykłady dotyczące problematyki przestrzeni. W 2015 r. weszła w skład zespołu kuratorskiego, który opracował i wyprodukował wystawę „(A)Symetrie. Sztuka współczesna w kontekście muzeum” pokazaną w Muzeum Lubelskim w Lublinie. W swojej działalności zawodowej skupiała się na poszukiwaniu form powszechnej edukacji oraz wspieraniu badań z zakresu architektury i przestrzenni, pełniąc od stycznia 2018 r. do kwietnia 2019 r. obowiązki zastępcy dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Serdecznie gratulujemy laureatkom! Pełna lista wszystkich laureatek oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie: https://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,26848992,plebiscyt-wyborczej-kobieta-na-medal-rozstrzygniety-drogie.html