Jubileuszowy rok za nami

Szanowni Państwo,
Członkinie i Członkowie wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,

styczeń to nie tylko czas noworocznych postanowień, ale również właściwy moment na podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy.

Nasza uczelnia w 2024 roku skończyła 80 lat. Za nami 8 dekad historii, tradycji, wyzwań, sukcesów i niekończącej się ludzkiej pasji do nauki, dydaktyki, kultury i sportu.

80-lecie to doskonały powód do świętowania i docenienia zasług tych, którzy pracowali i pracują na nasz wspólny sukces. Poprzez jubileuszowe obchody chcieliśmy pokazać siłę, jedność i rozwój największej uczelni w regionie podejmując dodatkowo refleksję nad tym, co czeka nas w przyszłości.

W całym roku jubileuszowym działo się bardzo wiele. Kalendarz obchodów był wypełniony po brzegi i nie sposób opowiedzieć o wszystkich wydarzeniach. Jedno jest pewne – za nami wyjątkowy czas.

Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęliśmy wspaniałym koncertem symfonicznym „The spirit of tango – Misa a Buenos Aires”, podczas którego przed publicznością wystąpili światowej sławy muzycy. Kolejnym ważnym wydarzeniem było odnowienie doktoratu po 50 latach od obrony prof. dr. hab. Mariana Harasimiuka – rektora UMCS w latach 1999–2005. Prof. Harasimiuk to prawdziwy człowiek uniwersytetu. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych rektorów naszej uczelni.

Niezwykłą odsłoną jubileuszu było też przygotowanie przez Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka spektaklu pt. „Pierwiastki życia”. Sztuka jest połączeniem dynamicznej narracji z muzyką, choreografią i scenografią. Spektakl, dzięki współpracy z Telewizją Polską, przeniesiono do Teatru Telewizji, aby mógł trafić do szerokiego grona odbiorców. To bez wątpienia ogromne osiągnięcie w sferze działań studenckich grup artystycznych.

Kulminacja naszego świętowania przypadła na październik. Jako że czas jubileuszu sprzyja retrospekcjom, jak zawsze pamiętaliśmy o absolwentkach i absolwentach, którzy są dumnymi ambasadorami uczelni na całym świecie. W ramach Zjazdu Absolwentów i Przyjaciół UMCS spotkaliśmy się na poszczególnych wydziałach i w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, aby powspominać dawne czasy. Były to chwile pełne rozmów, pozytywnych emocji i wzruszeń. W wydarzeniu wzięło udział aż 1000 osób, co bardzo nas cieszy i jednocześnie jest dowodem na to, że warto podtrzymywać tak ważne relacje.

W mijającym roku wielokrotnie podkreślaliśmy, że jesteśmy jednym z nielicznych uniwersytetów, których patronką jest kobieta. I to postać ze wszech miar wybitna. Uznajemy to za wielką wartość, ale także pewnego rodzaju zobowiązanie. Dlatego to właśnie hasło „Innowacja jest kobietą” przyświecało Międzynarodowemu Kongresowi Marii Curie-Skłodowskiej, który odbył się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wydarzeniu towarzyszyły posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) i spotkanie rektorów Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATHENA. Były to dwa dni pełne niezwykle interesujących obrad, dyskusji panelowych i prawdziwej intelektualnej uczty. Kulminację wydarzeń jubileuszowych zamknęła inauguracja roku akademickiego 2024/2025, w której wzięli udział rektorzy uczelni zagranicznych i polskich. To dla nas ogromna nobilitacja i radość, że mogliśmy gościć tak ważne i wybitne osoby.

W jubileuszowym roku przyznaliśmy także tytuły doktora honoris causa UMCS. W październiku otrzymała go wybitna chemiczka – prof. dr hab. Małgorzata Witko z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W listopadzie z kolei wręczyliśmy tytuły doktora honoris causa UMCS trzem kobietom, które nie tylko w Polsce, ale również na świecie cieszą się ogromną sławą, a ich osiągnięcia są wybitne i doceniane w szerokich kręgach. Mowa o Paniach: Anne Applebaum – dziennikarce, zdobywczyni Nagrody Pulitzera, Agnieszce Holland – wybitnej reżyserce, której filmy były nominowane do Oscara i Oldze Tokarczuk – laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Należy podkreślić, że w 2024 r. wręczyliśmy też okolicznościowe medale wybite z okazji jubileuszu 80-lecia UMCS. Podarowaliśmy je osobom szczególnie zasłużonym dla uniwersytetu, które wniosły znaczący wkład w rozwój i budowanie jego marki.

Oprócz wspomnianych uroczystości odbyło się wiele jubileuszowych wydarzeń towarzyszących zrealizowanych przez wydziały i jednostki ogólnouniwersyteckie. Mnogość inicjatyw wskazuje na ogromną aktywność wspólnoty akademickiej UMCS. To bardzo nas cieszy. Warto w tym miejscu dodać, że o naszym jubileuszu szeroko informowały środki masowego przekazu – nie tylko lokalne, ale również ogólnopolskie. Pozytywnie wpłynęło to na wizerunek i rozpoznawalność marki UMCS.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przez cały rok byli zaangażowani w prace nad obchodami jubileuszu UMCS. Doceniamy Państwa kreatywność, codzienny wysiłek oraz poświęcenie, dzięki którym zrealizowane inicjatywy miały tak wyjątkowy charakter.

Szanowni Państwo,

niezmiennie główną ideą przyświecającą uczelni jest jej stały rozwój – wyjście naprzeciw oczekiwaniom osób studiujących, doktoryzujących się i zatrudnionych na UMCS poprzez stałe poprawianie różnych aspektów funkcjonowania naszej Alma Mater. Dlatego oprócz hucznego świętowania jubileuszu 80-lecia istnienia naszego uniwersytetu nie zwalnialiśmy tempa. Intensywnie pracowaliśmy m.in. w zakresie rozwoju badań, dydaktyki, podnoszenia jakości kształcenia, komercjalizacji wyników prac badawczych, informatyzacji uczelni, kooperacji z otoczeniem społeczno-biznesowym czy współpracy międzynarodowej.

UMCS jako uczelnia kompletna zapewnia odpowiednie warunki w zakresie prowadzonych badań naukowych, dydaktyki, ale i również działalności kulturalnej i sportowej. Należy podkreślić, że gdyby nie studenci, to nie istniałby nasz uniwersytet. Oni są motorem napędowym zmian i motywują nas do działania. Dlatego cieszy nas, że mimo pogłębiającego się niżu demograficznego w październiku dołączyło do nas aż 7600 nowych studentek i studentów. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie nadal będą chętnie wybierali UMCS jako miejsce studiowania oraz przestrzeń realizacji pasji i zainteresowań.

Szanowni Państwo,

podsumowania pozwalają na chwilę zatrzymania, dają szansę powrócić pamięcią do wspomnień i uświadamiają, jak wiele udało się nam zrobić. Musimy jednak przyznać, że to wszystko, co osiągnęliśmy, nie byłoby możliwe bez wyjątkowych ludzi, którzy od początku tworzą naszą uczelnię. Dlatego w tym miejscu dziękujemy całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Państwa ciężka praca, zaangażowanie, wysiłek, ogromna wiedza, bogate doświadczenie, poświęcenie i pasja od zawsze miały i wciąż mają niewątpliwy wpływ na rozwój naszego uniwersytetu. Jubileuszowy rok był niezwykle intensywny. Wspólnie świętowaliśmy, cieszyliśmy się z wielu osiągnięć, ale również mierzyliśmy się z wyzwaniami. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, ale jesteśmy pewni, że z tak silną społecznością przed nami następne piękne dziesięciolecia.

Niech 2025 rok obfituje w sukcesy, radości i dalszy rozwój naszej Alma Mater.
Życzymy Państwu dużo zdrowia, optymizmu, siły i satysfakcji.

  

Wszystkiego najlepszego!
Kolegium władz rektorskich UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    7 stycznia 2025