Jubileusz 70. urodzin prof. Jerzego Libery

18 maja br. w Sali Obrad Rady Wydziału Historii i Archeologii UMCS odbył się jubileusz 70-lecia urodzin dr hab. Jerzego Libery, prof. Uczelni z Instytutu Archeologii UMCS – wybitnego „kamieniarza”, specjalisty od archeologii pradziejów Europy Środkowej, eksperta w zakresie paleolitu, wczesnej epoki brązu, a z zamiłowania grzybiarza i wielbiciela rock’n’rolla.

W jubileuszu udział wzięli liczni goście, m.in.: Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski; władze Wydziału Historii i Archeologii: dr hab. Joanna Sobiesiak, prof. Uczelni i prof. dr hab. Anna Zakościelna; władze Instytutu Historii: dr hab. Dariusz Słapek, prof. Uczelni i prof. dr hab. Grzegorz Jawor; dyrektor krakowskiego oddziału IAE PAN dr hab. Piotr Włodarczak, prof. IAE PAN oraz pracownicy jednostki: dr hab. Anita Szczepanek i dr Paweł Jarosz, przedstawiciele Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, dyrekcja i pracownicy placówek muzealnych na Lubelszczyźnie, rodzina oraz licznie zgromadzeni pracownicy i absolwenci Instytutu Archeologii UMCS. Uroczystość poprowadzili dr Marcin Szeliga i dr hab. Halina Taras prof. Uczelni, która w wygłoszonej laudacji, przybliżyła sylwetkę oraz dokonania naukowe Jubilata.

Z okazji jubileuszu przygotowany został specjalny tom „Sprawozdań Archeologicznych”, dedykowany drowi hab. Jerzemu Liberze, prof. Uczelni, zawierający artykuły o tematyce archeologicznej.

Dr hab. Jerzy Libera, prof. Uczelni przepracował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej prawie 40 lat, piastując różne funkcje w strukturach naszej Alma Mater, był m.in. wicedyrektorem Instytutu Archeologii (2003-2010) i kierownikiem Zakładu Epoki Kamienia (2003-2017). Był również członkiem Wydziałowego Zespołu ds. Jakości Kształcenia (2012 do 2023), wydziałowej Komisji ds. Parametryzacji (2016-2020), a także Zespołu Oceniającego Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej (2004-2007). Dr hab. Jerzy Libera to także ekspert z zakresu archeologii Zespołu Oceniającego Polskiej Komisji Akredytacyjnej (2008-2011); rzeczoznawca Ministra Kultury w zakresie archeologii pradziejowej (2005-2009) oraz członek Komisji Schyłku Neolitu i Początków Epoki Brązu Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN (2008-2011) czy Zespołu Ekspertów Narodowego Centrum Nauki (2011-2016). Ponadto Jubilat aktywnie udzielał się w organach lokalnych, m.in. w Radach Muzealnych i w Wojewódzkiej Radzie Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Jubilat jest autorem blisko 250 prac naukowych, redaktorem i współredaktorem czasopisma Archeologia Polski Środkowowschodniej oraz dwóch serii wydawniczych: Lubelskie Materiały Archeologiczne i Silex et Ferrum. Jego książki znajdują się w kanonie opracowań dotyczących epoki kamienia w Europie Środkowej. Głowna tematyka jego zainteresowań badawczych skupia się wokół problematyki epoki kamienia, a także brązu w Europie Środkowej, ze szczególnym ukierunkowaniem na technologię wyrobów skalnych – krzemiennych i niekrzemiennych.

- Krzemieniarstwo było, i jest nadal, wielką pasją Jubilata. Uchodzi on za twórcę lubelskiej szkoły dokumentacji zabytków krzemiennych, a wprowadzone przez niego zasady stały się obowiązującymi na większości studiów. Pośród wielu zainteresowań badawczych, które rozwijał w sposób pionierski, wskazać można badania nad występowaniem, kopalnictwem, przetwórstwem i dystrybucją skał krzemiennych. Wyniki tych badań stały się ważnym punktem odniesienia dla wielu późniejszych studiów nad gospodarką surowcową społeczeństw prehistorycznych – powiedziała w laudacji dr hab. Halina Taras prof. Uczelni.

- Prof. Jerzy Libera to człowiek zawsze uśmiechnięty i otwarty na ludzi. Takie podejście niezwykle pomaga w badaniach naukowych, interakcjach międzyludzkich i generalnie w życiu. Świętujemy dziś jubileusz 70-lecia prof. Jerzego Libery i muszę przyznać, że naprawdę nie mieści mi się to w głowie, jak szybko upływa czas. (…)  Nie mam najmniejszej wątpliwości, by oddać ducha i mentalność Jubilata, trzeba byłoby odjąć te 50 lat – przyznał prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS i podziękował Jubilatowi za długoletnią aktywność na rzecz archeologii lubelskiej i naszego Uniwersytetu, a także za pełnione przez niego funkcje organizacyjne i wyznaczającą się aktywność na polu dydaktycznym. - Drogi Jurku, życzę Ci wiecznej wewnętrznej młodości i dalszej aktywności, licząc na to, że w przyszłości będzie wiele okazji do spotkań na różnych polach, zarówno tych naukowych, jak i może muzycznych – dodał.

Współpracę z Jubilatem, jak i czas wspólnego kierowania Instytutem Archeologii UMCS wspomniał również prof. dr hab. Andrzej Kokowski: - To był dla mnie niezwykle istotny, piękny okres. Miałem wsparcie w człowieku absolutnie lojalnym, nieprawdopodobnie uczciwym, niewiarygodnie przyjaznym. Nawet nie znajdę słów, żeby w pełni podziękować za to wszystko, co otrzymałem od prof. Libery.

Wzruszenia nie ukrywał również i sam Jubilat, który podczas podsumowania czwartkowej uroczystości, przywołał ciepłe wspomnienia związane z pracą na Uczelni:

- Nie wiem, jak wyrazić moją wdzięczność, brakuje mi słów. Jestem mile zaskoczony pięknym tomem "Sprawozdań Archeologicznych", nie sądziłem, że kiedykolwiek spotka mnie taki zaszczyt. Dziękuję przede wszystkim za miłą atmosferę, jaka towarzyszyła mi w czasie pracy na UMCS. Tworzyliśmy zawsze mały zespół, ale niezwykle rodzinny. Bardzo dużo nauczyłem się od moich koleżanek i kolegów z Instytutu Archeologii i Wydziału Historii i Archeologii UMCS. To był naprawdę bardzo dobrze spędzony czas i mam nadzieję, że również się do tego w jakiś sposób przyczyniłem.

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    19 maja 2023