Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Dzień Św. Patryka jest narodowym i religijnym świętem obchodzonym 17 marca w Irlandii. Z biegiem czasu zyskało ono popularność na niemal wszystkich kontynentach, a zwyczaje z nim związane znalazły swoich sympatyków również w Polsce.
– Swoistym paradoksem jest to, że to święto patrykowe narodziło się poza Irlandią. Irlandia obchodzi je w kalendarzu katolickim – tłumaczy prof. Aleksandra Kędzierska z Katedry Anglistyki i Amerykanistyki Instytutu Neofilologii UMCS. – Kiedy zaczął się zwiększać ucisk i rosła emigracja Irlandczyków na różne kontynenty, wtedy zaczęło być bardzo ważne, by budować w sobie irlandzkość - odnaleźć, manifestować i budować. I pierwsze parady i tradycja organizowania parad rodzi się w Ameryce – opowiada prof. Kędzierska.
Zapraszamy do obejrzenia materiału, w którym prof. Aleksandra Kędzierska przybliża postać św. Patryka, jego działalność oraz genezę irlandzkiego święta.
Miej zawsze jakąś pracę dla Twoich rąk.
Miej grosz w kieszeni, albo dwa.
Obyś zawsze widział promyk słońca w Twoim oknie, a po burzy tęczę.
Niech dobre ręce Twoich przyjaciół zawsze będą blisko Ciebie.
I niech Bóg wypełni Wasze serca, a Ciebie szczęściem umocni.
Niech droga powstaje na Twoje spotkanie.
Niech wiatr zawsze wieje „od pleców”.
Niech słońce czule ogrzewa Twą twarz.
Niech deszcz delikatnie zrasza Twje pole.
I dopóki nie spotkamy się znów,
Niech Bóg Cię chroni
W zagłębieniu Swojej dłoni.
Fot. Tatyana Kuntuganova