Działanie szczepionek na COVID-19 – prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska

Od prawie roku mierzymy się z nową rzeczywistością – pandemią Covid-19. Wiąże się to nie tylko z niepokojem o zdrowie swoje i najbliższych, ale także z koniecznością stosowania się do licznych obostrzeń i ograniczenia kontaktów międzyludzkich.

Z nadzieją i niecierpliwością czekamy na koniec pandemii oraz powrót do normalności. Taką szansę dają nam szczepionki przeciw koronawirusowi. Budzą one jednak kontrowersje. Pojawiają się liczne pytania o ich skuteczność oraz bezpieczeństwo, a także mity czy fake newsy, które pogłębiają wątpliwości i potęgują niepokój. Wychodząc naprzeciw społecznym obawom, pragniemy jako uniwersytet szerzyć rzetelną wiedzę opartą na badaniach naukowych w nadziei, że pomoże ona każdemu w zrozumieniu sytuacji i świadomym podjęciu decyzji o zaszczepieniu się przeciwko Covid-19.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z udziałem prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej z Katedry Wirusologii i Immunologii w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS. Pani Profesor przybliża scenariusze związane z pandemią, które mogą zostać zrealizowane w rzeczywistości, oraz ich konsekwencje. Pochyla się również nad szczepionkami dostępnymi na rynku (firm Moderna, Pfizer i BioNTech oraz AstraZeneca) – wyjaśnia, jak zostały stworzone i na czym polega technologia szczepionek genetycznych mRNA. Nasz ekspert, bazując na wiedzy naukowej, obala także mity i obawy związane z bezpieczeństwem szczepionki oraz wyjaśnia, co wpływa na jej skuteczność. Materiał wideo stanowi odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania, które zadaje sobie każdy z nas, rozważając możliwości zaszczepienia się.

*Według rekomendacji WHO z dnia 10 lutego 2021 r. dotyczącej szczepionki AstraZeneca może ona zostać podana osobom bez określonego limitu wieku, a druga dawka powinna zostać podana po około 8-10 tygodni po pierwszej.
Obecnie, w Polsce w/w szczepionka jest podawana po 4 tygodniach.

Fot. Gerd Altman

    Aktualności

    Data dodania
    16 lutego 2021