Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
25 września w Auli A na Wydziale Prawa i Administracji UMCS odbyło się spotkanie z dr. Tomaszem Durakiewiczem, fizykiem, dyrektorem Programu Fizyki Ciała Stałego w Dyrekcji Nauk Matematyczno-Fizycznych, National Science Foundation (USA). Podczas wydarzenia społeczność akademicka miała okazję wysłuchać informacji i doświadczeń dot. finansowania badań i projektów w Stanach Zjednoczonych.
Spotkanie rozpoczął rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: – Bardzo się cieszę, że mogę Państwu przedstawić dr. Tomasza Durakiewicza, naszego absolwenta Instytutu Fizyki, który od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest dyrektorem jednego z programów National Science Foundation, czyli instytucji będącej odpowiednikiem Narodowego Centrum Nauki. Korzystając z jego obecności w Lublinie, zaproponowałem, żeby opowiedział, jak wyglądają doświadczenia amerykańskie w aplikowaniu o zewnętrzne środki finansowe. Myślę, że poznanie tej perspektywy pozwoli nam określić, w jaki sposób starać się o środki, aby aplikacje były skuteczne.
Dr Tomasz Durakiewicz na wstępie swojego wystąpienia przywołał postaci prof. Hałasa i prof. Adamczyka, wykładowców naszej Uczelni, którzy byli jego mentorami, przyjaciółmi i – jak twierdził naukowiec – osobami odpowiedzialnymi za wszystkie jego sukcesy. Podkreślił również, że poziom edukacji na UMCS jest znacznie wyższy niż w wielu miejscach na świecie: – Nie mamy się czego wstydzić, a nawet jest wiele powodów, żeby być dumnymi z tego, skąd pochodzimy. Wiem, że tutaj są kształceni wspaniali ludzie, którzy robią ważne rzeczy.
Dyrektor nakreślił też działalność swojej agencji: – NFS ma w tym roku budżet wynoszący nieco ponad 9 mld dolarów, jest on wystarczający, aby w takich dziedzinach, jak np. nauki biologiczne, inżynieria komputerowa, matematyka, fizyka, astronomia czy chemia, bardzo szybko reagować, tworzyć nowe programy i finansować najlepsze pomysły. Mój program zajmuje się fizyką ciała stałego. Największą część projektów w programie stanowią te od 100 do 500 tys. dolarów i trwają od 2 do 5 lat, przeważnie są to 3 lata dla pojedynczego badacza – studenta lub postdoca […].
Na koniec odbyła się sesja pytań, podczas której słuchacze mieli okazję porozmawiać z ekspertem i omówić nurtujące ich zagadnienia.
Dr Tomasz Durakiewicz jest absolwentem Wydziału Matematyki i Fizyki UMCS na kierunku fizyka (1987-1992); autorem 133 prac w czasopismach recenzowanych cytowanych ponad 1600 razy, 3 rozdziałów w książkach, 207 doniesień konferencyjnych i 7 patentów. Jest członkiem 4 towarzystw naukowych. Zorganizował 13 konferencji naukowych (USA, Japonia, Niemcy, Korea Południowa) i 28 serii eksperymentów w synchrotronach w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W latach 2010–1014 był Przewodniczącym Komitetu Doradczego Użytkowników Synchrotronu SRC.
Fot. Bartosz Proll