Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
21 października 2013 r. w Inkubatorze Medialno-Artystycznym UMCS zainaugurowano, organizowaną już po raz trzeci, międzynarodową konferencję „Dni włoskie w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie”. W wydarzeniu uczestniczył m.in. prof. Ryszard Dębicki, Prorektor UMCS ds. Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej.
Fot. Katarzyna Link
Sesja inauguracyjna dotyczyła m.in innowacji w dydaktyce we Włoszech, poprowadził ją Prof. Renato Grimaldi, Wicerektor Uniwersytetu w Turynie, który przedstawił referat nt. „Zastosowanie robotów edukacyjnych dla rozwoju zdolności poznawczych czasoprzestrzeni u dzieci”.
Dodatkowym wydarzeniem była prezentacja książki „Comportamenti sociali negli ex-voto in Italia e nelle minoranze linguistiche piemontesi” („Postawy społeczne w malowanych votach i mniejszości językowe piemonckie we Włoszech”), wydanej pod redakcją Witolda Misiudy-Rewery (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2013).
Sesja popołudniowa była dużym wydarzeniem naukowym. Uczestnicy rozmawiali o Włoszech w aspekcie: ludzi morza, mozaiki etniczno-językowej, prawa regionalnego i wreszcie roli europejskiej i międzynarodowej. Sesji tej przewodniczył: prof. UP, dr hab. Stefan Bielański, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badawczego „Mediterranea” z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i dr Witold Misiuda-Rewera z UMCS.
Prof. Massimiliano Piras, Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, Prawnych i Politycznych z Uniwersytetu w Cagliari, przedstawił włoski system prawa morskiego. Prof. Elisabetta Palici Di Suni Prat, Kierownik Katedry Prawa Publicznego Porównawczego w Departamencie Prawa Uniwersytetu w Turynie, zapoznał nas z autonomicznymi regionami włoskimi w badaniach ich tożsamości (chodzi zwłaszcza o języki mniejszościowe i dialekty).
Tego dnia przedstawiono także problematykę specjalizacji regionalnych we włoskim i europejskim porządku prawnym. Spotkanie zakończyła debata z udziałem uczestników konferencji.
Natomiast 22 października odbyły się spotkania specjalistyczne profesorów z uniwersytetów włoskich na Wydziałach UMCS.