Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Inauguracja "Dni Otwartych Funduszy Europejskich", połączona z prezentacją filmową na temat projektów realizowanych przez UMCS oraz laboratoriów wydziałowych, odbyła się 8 maja br. w Instytucie Informatyki UMCS.
Zebranych przywitał prof. dr hab. Ryszard Dębicki, Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej. Warto dodać, że w ostatnich latach dzięki funduszom unijnym nastąpiła istotna rozbudowa i modernizacja infrastruktury lokalowej na UMCS. Powstały nowe laboratoria, inne doposażono w najnowocześniejszą aparaturę i sprzęt - spotkanie będzie znakomitą okazją, aby o tym opowiedzieć.
Największą w regionie realizowaną przez nas obecnie inwestycją naukowo-badawczą jest Centrum Naukowo-Badawcze "ECOTECH COMPLEX - Człowiek, Środowisko, Produkcja" w którym będą prowadzone prace badawcze z zakresu ekologii, nauk o żywności, rolnictwa, mikrobiologii, biotechnologii i technologii informatycznych na najwyższym poziomie. Centrum jest jednym z siedmiu obiektów tzw. dużej infrastruktury badawczej realizowanych w Polsce w oparciu o fundusze UE. Centrum ECOTECH COMPLEX powstaje dzięki wsparciu finansowemu środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Znajdzie się tam m.in. wysokopolowy skaner rezonansu magnetycznego – urządzenie pozwalające z olbrzymią dokładnością badać ciało człowieka. Takiego sprzętu nie ma żadna jednostka w Polsce. W przedsięwzięciu tym obok UMCS, który pełni rolę lidera uczestniczą też Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Instytut Agrofizyki PAN im. Bohdana Dobrzańskiego w Lublinie, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza oraz Uniwersytet Rzeszowski. Projekt o wartości ponad 143 mln zł będzie sfinalizowany do końca tego roku.