Deklaracja ws. Platformy Danych Migracyjnych

6 marca na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji powołującej Platformę Danych Migracyjnych.

Jej sygnatariuszami byli:

  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, reprezentowany przez prorektora ds. ogólnych dr. hab. Arkadiusza Berezę, prof. UMCS,
  • Urząd Wojewódzki w Lublinie z wojewodą Krzysztofem Komorskim na czele,
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie reprezentowana przez rektor dr Marię Mazur, prof. WSPA,
  • Stowarzyszenie Homo Faber wraz ze swoją prezeską Anną Dąbrowską.

Wydarzenie miało miejsce podczas seminarium pn. „Dwa lata pomagania i co dalej? Architektura i potencjał działań pomocowych wobec osób uciekających z Ukrainy w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Perspektywa Lublina i województwa lubelskiego” zorganizowanego przez Instytut Socjologii UMCS oraz Zespół Badawczy MigLab.

Wśród zaproszonych gości byli także m.in. dr hab. Maciej Duszczyk, prof. UW – podsekretarz stanu w MSWiA, Marco Procaccini – dyrektor Biura Terenowego Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Lublinie, Krzysztof Stanowski – dyrektor Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin oraz ks. Mieczysław Puzewicz ze Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie. W panelu pt. „Architektury pomocy w Lublinie” wystąpiła dr Alina Czarnacka – pełnomocnik Rektora UMCS ds. pomocy Ukrainie.

W ramach seminarium, w szerokim gronie przedstawicieli instytucji państwowych, samorządów, UNHCR i organizacji pozarządowych, organizatorzy rozmawiali o obecnej sytuacji, perspektywach i potrzebach na przyszłość. Tematem rozmów były najświeższe dane dotyczące obecności migrantów w mieście i regionie, doświadczenia i aktualny obraz pomocy, diagnoza potrzeb, plany działania oraz partycypacja w tym procesie samych migrantów.

Zespół badawczy MigLab powstał wiosną 2022 r. jako odpowiedź badaczy z Instytutu Socjologii UMCS na potrzebę analizy rzeczywistości związanej z napływem osób uciekających z Ukrainy na Lubelszczyznę. W ramach projektu „Wielopoziomowe zarządzanie kryzysem humanitarnym wywołanym przez rosyjską agresję na Ukrainę na przykładzie działań w województwie lubelskim (PL) i obwodzie wołyńskim (UA)” (Granty Interwencyjne NAWA) naukowcy zrealizowali badania dotyczące organizacji pomocy w regionie. Jednym z wniosków i rekomendacją płynącą z badań jest wykorzystywanie potencjału różnych aktorów zaangażowanych w pracę na rzecz migrantów – zarówno tych formalnych (publicznych i społecznych), jak i oddolnych, „nieoczywistych”.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    7 marca 2024