Debata z okazji 20-lecia członkostwa Polski w UE

22 maja 2024 r. w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS odbyła się debata pt. „Między nami sąsiadami. 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej”, zorganizowana przez Centrum Europejskie UMCS we współpracy z Konsulatem Honorowym RP w Nancy, Urzędem Miasta Lublin oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Lublinie.

Wydarzenie otworzył prorektor ds. ogólnych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS: „Dzisiejsze spotkanie jest organizowane przez Centrum Europejskie UMCS. Jest to jednostka ogólnouniwersytecka, która w zamyśle władz naszej uczelni ma inicjować wielopłaszczyznową współpracę, również w zakresie kształcenia pomiędzy Uniwersytetem Lotaryńskim i uniwersytetami w Ukrainie, przy wsparciu – co bardzo sobie cenimy – miast Nancy i Lublina”.

W debacie wzięli udział:  dr Marek Prawda – Wiceminister Spraw Zagranicznych, JE Étienne de Poncins – Ambasador Francji w Polsce, JE Viktor Elbling – Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Volodymyr Gulyg, reprezentujący JE Vasyla Zwarycza – Ambasadora Ukrainy w Polsce oraz dr Krzysztof Żuk – Prezydent Lublina.

Uczestniczyli w niej również studenci prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskiej w ramach podwójnego dyplomowania UMCS i Uniwersytetu Lotaryńskiego: Uliana Kostiushko, Michał Wójcik, studenci prawa i administracji: Katarzyna Błaszczak, Michał Krzaczek oraz stosunków międzynarodowych: Michał Hunicz i Volodymyr Vityk.

Spotkanie moderowała dyrektor Centrum Europejskiego dr hab. Sylwia Kucharuk, prof. UMCS, zaś podsumował je prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wśród przybyłych obecni byli m.in.: konsulowie honorowi i przedstawiciele ambasad, pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Lublin oraz licznie przybyli reprezentanci władz dziekańskich, dyrektorzy Instytutów, pracownicy i studenci UMCS oraz uczniowie lubelskich szkół średnich.

Podczas debaty podsumowano dwadzieścia lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, podkreślając korzyści, jakie przyniosło poszerzenie Wspólnoty w 2004 roku Polsce, w tym miastu Lublin, oraz Francji i Niemcom. Poruszono kwestie wzajemnych relacji sąsiedzkich, w tym rolę Trójkąta Weimarskiego, zbliżającą się prezydencję Polski w Radzie UE oraz perspektywę akcesji Ukrainy do UE.

Szczególne miejsce w dyskusji poświęcono roli unijnych wartości oraz wyzwaniom, jakie stoją przed Unią Europejską w najbliższym czasie, zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie. Podkreślono również rolę UE jako platformy współpracy gospodarczej, politycznej i społecznej oraz potrzebę kontynuacji reform i doskonalenia mechanizmów współpracy w ramach Wspólnoty.

Tekst: prof. Sylwia Kucharuk
Fot. Michał Piłat

    Aktualności

    Data dodania
    27 maja 2024