Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zachęcamy do lektury kolejnej odsłony cyklu „Z archiwum Wiadomości Uniwersyteckich”, w którym przypominamy, czym żyła społeczność akademicka naszego Uniwersytetu w ostatnim trzydziestoleciu, a co znalazło swoje odzwierciedlenie na łamach naszego czasopisma. Cykl został przygotowany z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia czasopisma. Teraz przypominamy dwa ważne wydarzenia związane z Patronką Uczelni – Marią Curie-Skłodowską.
20 kwietnia 1995 r., decyzją prezydenta Francji François Mitterranda i w obecności prezydenta Polski Lecha Wałęsy, szczątki Marii i Pierre’a Curie zostały przeniesione do paryskiego Panteonu, gdzie spoczywają wybitni Francuzi. Maria była pierwszą i przez wiele lat jedyną kobietą pochowaną w tym ważnym dla Francuzów miejscu.
W uroczystości przeniesienia prochów uczonych do Panteonu brał także udział ówczesny rektor UMCS prof. dr hab. Kazimierz Goebel, który był członkiem delegacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tak relacjonował „Wiadomościom Uniwersyteckim” to wydarzenie: Uroczystość […] zorganizowana była dostojnie i z dużym wyczuciem smaku oraz dobrego tonu. Przemówienia obu prezydentów: Francji François Mitterranda i Polski – Lecha Wałęsy oraz profesora P.G. de Gennes, francuskiego laureata Nagrody Nobla, były zwięzłe, ale emocjonalne. […] Przybyła córka małżonków Curie Ewa Curie-Labouisse. […] Tłumnie przybyli mieszkańcy Paryża, wśród których było dużo młodzieży. Podstawową część wydarzenia stanowiło przyniesienie trumien przez studentów i przekazanie i członkom Gwardii Narodowej przed wejściem do Panteonu. Myślę, że był to symbol dobrze dobrany.Zdjęcia z uroczystości ukazały się na okładce i wewnątrz numeru „Wiadomości Uniwersyteckich” (nr 3 z 1995 r.). Ponadto redakcja przedrukowała stronę z artykułem poświęconym Marii Curie-Skłodowskiej z przedwojennego „Tygodnika Ilustrowanego”.
W listopadzie 2017 r. gośćmi Uczelni były wnuki Patronki UMCS – Pierre Joliot wraz z małżonką Anną oraz Hélène Langevin-Joliot, którzy wraz z delegacją z Paryża przyjechali do Lublina w ramach jubileuszu 150. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej.
Na łamach „Wiadomości Uniwersyteckich” (nr 10 z 2017 r.) ukazała się obszerna galeria zdjęć oraz relacja z wizyty, z której dowiadujemy się, że goście z Francji wzięli m.in. udział w koncercie pt. Madame Curie i uroczystej kolacji w Dworku Kościuszków, obejrzeli wystawę „Maria Curie-Skłodowska 1867–1934” przygotowaną przez pracowników Muzeum UMCS czy odbyli wycieczkę po Lublinie i Lubelszczyźnie śladami przodków.
Zorganizowano także spotkanie otwarte członków rodziny Patronki ze społecznością akademicką UMCS oraz spotkanie z młodymi naukowcami i zespołem badawczym z Zakładu Biofizyki UMCS. Prof. Wiesław Gruszecki, gospodarz tego ostatniego spotkania napisał m.in. tak: Prof. Pierre Joliot okazał się niezwykle wymagającym dyskutantem, zainteresowanym szczegółami eksperymentów oraz ich ogólnym osadzeniem w kontekście najbardziej aktualnych wyzwań poznawczych w obszarze biofizyki procesu fotosyntezy. Na miły klimat naszego spotkania wpływała też ogromnie dr Anne Joliot, małżonka prof. P. Joliot, również uznana specjalistka z „naszej branży”. Nasze przejście do pracowni powitała stwierdzeniem: „O, jak to miło pooddychać powietrzem z laboratorium”.
Ponadto francuscy muzealnicy przekazali naszemu Uniwersytetowi cenną pamiątkę związaną z Patronką UMCS – porozumienie pomiędzy Marią Curie, Claudiusem Regaud (Instytut Curie) oraz Emilem Roux (Instytut Pasteura). Dokument zawiera oficjalne pozwolenie na wykorzystanie radu do badań ludzi.