„Paszporty Biznesu”. Uroczyste zakończenie serii spotkań studentów neofilologii z przedstawicielami renomowanych międzynarodowych firm

26 kwietnia w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka odbyło się uroczyste zakończenie cyklu „Paszporty Biznesu” – inicjatywy skierowanej do studentów neofilologii UMCS, trwającej przez cały rok akademicki 2023/2024, która przybliżyła realne wyzwania i możliwości zawodowe studentów w obszarze biznesu, technologii lub sektora IT. Jak podkreślali organizatorzy: Koło Naukowe Anglistów i Biuro Rozwoju Kompetencji, spotkanie podsumowujące pierwszą edycję tego innowacyjnego projektu stanowiło ukoronowanie wysiłków, które miały doprowadzić do harmonizacji przedstawicieli środowiska akademickiego z realnymi wymogami rynku pracy.

Wydarzenie otworzył prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak – prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS, który podkreślił znaczenie inicjatywy dla rozwoju umiejętności praktycznych studentek i studentów oraz budowania mostów pomiędzy światem akademickim i biznesowym.

Następnie Oliwia Wójtowicz z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin wspomniała o istotnej roli „Paszportów Biznesu” w tworzeniu i umacnianiu synergii między miastem, Uczelnią i przedsiębiorcami (co jest kluczowe dla rozwoju lokalnego środowiska akademickiego i biznesowego). Dzięki wspólnym działaniom miasta, Uniwersytetu i przedsiębiorców, studenci nie tylko zdobywają cenne doświadczenie zawodowe, ale poznają także bogactwo możliwości zatrudnienia, które oferuje dynamicznie rozwijający się Lublin, przyciągający co roku nowych inwestorów działających na rynkach lokalnych i globalnych.

Podczas spotkania zaproszeni goście oraz uczestnicy „Paszportów Biznesu” mieli okazję porozmawiać o obopólnych korzyściach płynących z tej inicjatywy z przedstawicielami firm zaproszonych do udziału w projekcie – Capgemini, PwC i Britenet.

Reprezentanci firmy Capgemini – Michael Żółtowski i Małgorzata Kowal, mówili o konkretnych korzyściach, które płyną z udziału w projekcie. Zaznaczyli, że obecność na spotkaniu Moniki Romaniuk i Szymona Krauzego, którzy od tego roku prowadzą cykliczne zajęcia z języka branżowego na Wydziale Filologicznym UMCS, stanowi doskonałą ilustrację praktycznych efektów nawiązanej współpracy.

Z kolei przedstawiciele PwC – Maciej Dutkowski i Patrycja Rogala, zwrócili uwagę na innowacyjny charakter projektu, w którym studenci zaangażowani są bezpośrednio w realne wyzwania zawodowe, co prowadzi do stopniowego zacierania granic pomiędzy światem akademickim i biznesowym.

Na zakończenie reprezentantki firmy Britenet – Martyna Pędzimąż i Elżbieta Wrona, zachęciły uczestniczki, które zostały nagrodzone za zadanie przygotowane przez ich firmę, do podzielenia się spostrzeżeniami na temat oczekiwań wchodzącej na rynek pracy Generacji Z. W trakcie dyskusji studentki przedstawiły charakterystykę swojego pokolenia, dla którego wartość nadrzędną stanowi równowaga pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. Martyna Pędzimąż podsumowała wszystkie wypowiedzi, akcentując nieocenioną wartość takich opinii, szczególnie dla działów HR. Współcześnie firmy stawiają sobie za cel jak najefektywniejsze zaspokajanie potrzeb młodego pokolenia, co często wymaga nie tylko dostosowania procesów rekrutacji, ale niekiedy również rewizji podstawowych założeń działania danego przedsiębiorstwa.

Punktem kulminacyjnym spotkania było przekazanie studentkom i studentom „Paszportów Biznesu” w formie certyfikatów, które otrzymali za udział w projekcie. Wręczyli je prof. Zbigniew Pastuszak i Oliwia Wójtowicz. Otrzymanie „Paszportów Biznesu” potwierdza zdobyte doświadczenie i otwiera studentkom i studentom drzwi do nowych perspektyw zawodowych. Dodatkowo, osiągnięcie to zostaje odnotowane w suplemencie dyplomu każdego z absolwentów cyklu.

Na zakończenie spotkania organizatorki: dr Anna Bendrat (opiekunka Koła Naukowego Anglistów) i Małgorzata Czarnomska (Biuro Rozwoju Kompetencji) podziękowały wszystkim zaangażowanym w projekt i podkreśliły znaczenie tego typu inicjatyw dla rozwoju umiejętności praktycznych młodych ludzi. „Paszporty Biznesu” stały się nie tylko źródłem cennych doświadczeń, ale także inspiracją dla przyszłych projektów, które będą miały na celu dalszą integrację edukacji akademickiej z wymaganiami współczesnego rynku pracy.

Treść: Anna Bendrat, Małgorzata Czarnomska

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    30 kwietnia 2024