„Kryształowa Cegła” znów w rękach UMCS

Z przyjemnością informujemy, że nowy gmach Instytutu Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS zajął I miejsce w prestiżowym konkursie „O Kryształową Cegłę” w kategorii „Obiekty naukowo-dydaktyczne”. 24 czerwca 2022 r. w Centrum Kongresowym UP w Lublinie podczas uroczystej gali nagrodę odebrała Kanclerz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – Grażyna Elżbieta Fiok.

Fot. Bartosz Proll

W trakcie wydarzenia ogłoszono wyniki i podsumowano XXI edycję konkursu „O Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej – na Szlaku Słońca i Śniegu”. Organizatorem plebiscytu jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin, a konkurs rozstrzyga międzynarodowa kapituła. Głównym celem konkursu jest pobudzenie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury.

Aby inwestycja budowlana mogła otrzymać Kryształową Cegłę, musi spełniać wiele kryteriów. Są to m.in.:
- nowatorstwo rozwiązań technicznych i architektonicznych;
- poziom rozwiązań techniczno-technologicznych procesu modernizacji;
- funkcjonalność obiektów i ich relacje z otoczeniem;
- sposób eksploatacji i wykorzystania w praktyce zastosowanych rozwiązań;
- wpływ inwestycji na środowisko i gospodarkę osiedla;
- wyróżniająca się jakość robót i czas realizacji.

Powinny być także spełnione przesłanki dotyczące współpracy inwestora z biurem projektowym i wykonawcą. Podczas gali, wspólnie z Kanclerzem uczelni, nagrody za Instytut Pedagogiki UMCS odebrali także architekt - Radosław Guzowski oraz przedstawiciel wykonawcy, dyrektor ds. realizacji Anna Bud sp. z o.o. - Jarosław Ziętal.

Warto wspomnieć, że to kolejne już wyróżnienie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w tym plebiscycie. W ubiegłym roku uczelnia zajęła I miejsce w kategorii „Obiekty Oświatowe” za nowy budynek Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii, a także wyróżnienie w kategorii „Remonty, Rewitalizacje i Modernizacje” dla Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Z kolei podczas XIX edycji konkursu I miejsce w kategorii „Rozbudowy i Rewaloryzacje” uzyskała Stołówka Akademicka „Trójka”, a w 2016 roku Centrum Analityczno-Programowe dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku ECOTECH-COMPLEX otrzymało nagrodę w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej”.

Przypomnijmy, że projekt budynku Instytutu Pedagogiki UMCS został przygotowany przez uznane warszawskie biuro projektowe architekta Radosława Guzowskiego, który w swojej koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przyjął cztery główne założenia: funkcjonalność, ekonomię, ekologię i estetykę. Wykonawcą inwestycji była firma budowlana Anna-Bud sp. z o.o.

Bryła Instytutu Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS posiada prostą i unikalną fasadę, której elementy pozostają w harmonii do wyglądu sąsiadujących obiektów. Przeważa w niej szkło i aluminium, które podkreślają nowoczesny wygląd budynku. Całość gmachu charakteryzuje się zrównoważoną i minimalistyczną estetyką, odpowiadającą wymogom XXI wieku. Nowy gmach posiada dwa wejścia: od strony dziedzińca, pomiędzy nim a obiektem Instytutu Psychologii, oraz wejście główne od strony parkingu. Wewnątrz Instytutu Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS znajduje się słoneczne, wielokondygnacyjne lobby z przeszkleniem w dachu. Od południowej strony budynku rozpościera się również piękny widok na panoramę miasta. Zagospodarowanie terenu wokół obiektu harmonijnie wkomponowuje się w istniejący kontekst urbanistyczny Kampusu Zachodniego UMCS.

Współczesny, wysoki standard nowej siedziby Instytutu Pedagogiki UMCS znacząco wpływa na komfort oraz odpowiednie warunki do prowadzenia badań i kształcenia studentów. Nowoczesny obiekt zawiera m.in. dwie aule wykładowe (na ok. 200 i 100 miejsc), sale wykładowe i ćwiczeniowe, izbę pamięci, pracownie komputerowe oraz specjalistyczne: wielofunkcyjną pracownię Montessori, pomieszczenie do diagnozy neuropedagogicznej, a także profesjonalnie wyposażone pracownie: plastyczną, teatralno-muzyczną i taneczną.

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii z uroczystości.
Źródło: Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin

    Aktualności

    Data dodania
    27 czerwca 2022