Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Lubelski Festiwal Nauki to największe cykliczne wydarzenie popularyzujące naukę na Lubelszczyźnie, a zarazem jeden z największych festiwali naukowych w Polsce, z tytułem laureata XVIII edycji prestiżowego konkursu „Popularyzator Nauki” w kategorii „Zespół”. XX edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki „Człowiek sercem nauki”, która odbyła się w terminie 14-20.09.2024 roku, została wpisana do programu obchodów Jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Uroczystość zakończenia jubieluszowej edycji przedsięwzięcia miała miejsce 20 września 2024 roku w Collegium Novum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pełniącego funkcję głównego organizatora LFN. Podczas wydarzenia m.in. podsumowano tegoroczny Festiwal oraz wręczono nagrody najlepszym popularyzatorom nauki lubelskich uczelni publicznych oraz Miasta Lublin. Z ramienia UMCS statuetkę i dyplom odebrała mgr Anna Bukowska – kierowniczka i pomysłodawczyni największego w Polsce Uniwersytetu Dziecięcego UMCS.
Jak pisze laureatka: „Praca jest moją pasją. W ramach LFN organizuję warsztaty chemiczne i geologiczne dla dzieci i młodzieży nieprzerwanie od 2012 roku, nawet w pandemii. Największy komplement, jaki usłyszałam w pracy od rodzica uczestnika LFN: Jakby moje lekcje w szkole były takie, jak warsztaty Pani Ani, to lubiłbym chemię i fizykę. Od ponad 25 lat prowadzę zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Od 2017 roku organizuję działalność Otwartego Koła Olimpijskiego z fizyki. Udało mi się zaprosić do współpracy kolejnych nauczycieli, całkowicie pro bono. I tak ubiegłym roku powstały kolejne koła z chemii, geografii, informatyki i lingwistyki matematycznej. Uczniowie odnieśli historyczny sukces, w olimpiadach międzynarodowych zdobyli 2 złote medale, 1 srebrny. W olimpiadach ogólnopolskich ma 2 laureatów i 7 finalistów. Prywatnie, razem z mężem, jestem właścicielką kolekcji minerałów, meteorytów i skamieniałości, liczącej ok. 10 000 eksponatów. Kolekcja jest wykorzystywana również podczas warsztatów LFN”.
Tegoroczny Festiwal zapisał się w historii m.in. wyjątkową statystyką: lubelskie uczelni publiczne, Miasto Lublin i współorganizatorzy przygotowali łącznie 1940 projektów popularnonaukowych ze wszystkich dziedzin nauki i sztuki, w tym 42 projekty w języku obcym i 137 projektów online. Łączny czas trwania wszystkich edycji wyniósł 3.780 godzin, a wykłady, ćwiczenia, warsztaty, itp. zrealizowano w 175 lokalizacjach w Lublinie, Chełmie, Stalowej Woli, Puławach, Zamościu czy Biskupicach (gm. Trawniki), dzięki czemu Festiwal przekroczył granice województwa lubelskiego i zyskał zasięg ogólnopolski. Podczas XX LFN zarezerwowano 37.526 miejsc, w tym potwierdzono 36.880 rezerwacji (98,3%). Do ww. liczby należy doliczyć osoby biorące udział w wydarzeniach specjalnych, a także 175 projektach na które nie była wymagana rezerwacja czy w Lubelskim Pikniku Naukowym, co daje łącznie niespełna 50 tys. uczestników!
Przez ponad dwie dekady, od 2001 do 2024 roku w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki zgłoszono rekordową liczbę ponad 20 tys. projektów popularyzujących naukę w których przygotowanie zaangażowało się bezpośrednio ponad 50 tys. osób. Nasze akademickie Miasto Lublin, mury lubelskich uczelni i współorganizatorów odwiedziła w tym czasie rekordowa liczba ponad 700 tys. osób! Lubelski Festiwal Nauki mógłby trwać około 5 lat kalendarzowych przy założeniu, że projekty odbywałyby się bez żadnych przerw!
Lubelski Festiwal Nauki to nie tylko statystki, które plasują nas w pierwszej trójce największych imprez popularnonaukowych w kraju, ale przede wszystkim: relacje i partnerstwo oparte na zaufaniu, wspólna misja, wizja i wartości, a przede wszystkim pasja w upowszechnianiu, promowaniu oraz popularyzowaniu nauki i badań naukowych, zgodnie z przeświadczeniem, że rolą nauki jest służba na rzecz społeczeństwa. XXI Lubelski Festiwal Nauki odbędzie się we wrześniu 2025 roku, a funkcję głównego lidera przejmie Politechnika Lubelska.
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia zdjęć z uroczystego zakończenia XX Lubelskiego Festiwalu Nauki i relacji z wybranych projektów zrealizowanych w ramach Festiwalu.
Informacje na temat historii LFN.