Akademicki Dyskusyjny Klub Książki – relacja ze spotkania otwarcia

W dniu 24 kwietnia br. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa odbyło się spotkanie otwarcia Akademickiego Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyli Pracownicy i Studenci naszej uczelni – miłośnicy książek, czytania i rozmów o literaturze.

Okazuje się, że wśród społeczności naszej Alma Mater istnieje niemała grupa czytelników, którzy chcieliby dzielić się swoimi zainteresowaniami literackimi, brać udział w dyskusjach o książkach i spotkaniach autorskich, aktywnie działać w ramach społecznego ruchu wspierania kultury książki. To oni stali się inspiracją do podjęcia działań na rzecz utworzenia Akademickiego DKK jako części ogólnopolskiej sieci klubów.

DKK są tworzone bowiem nie tylko przy bibliotekach, ale także przy szkołach, przedszkolach, domach kultury, klubach sportowych, szpitalach, klasztorach, a także aresztach śledczych i więzieniach. Nasz Akademicki DKK powstaje przy Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS i mamy nadzieję, że już niebawem uda nam się stworzyć przestrzeń DLA „dekakowskich” KSIĄŻEK i miejsce, do którego będą chętnie przychodzić nasi klubowicze.


Gościem spotkania inauguracyjnego była Joanna Chapska – koordynatorka DKK w województwie lubelskim, związana zawodowo z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie, gdzie kieruje Działem Instrukcyjno-Metodycznym. Wydarzenie prowadziła dr hab. Anita Has-Tokarz, prof. UMCS, kierownik Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej INoKSiM.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wiele nt. ogólnopolskiego programu DKK, m.in. o jego idei, strategicznych założeniach, społecznym zasięgu ruchu, zasadach działania klubów i organizowania spotkań oraz korzyściach dla klubowiczów.

Pierwsze Dyskusyjne Kluby Książki (grupy czytelnicze) powstały już w latach 20. ubiegłego wieku, głównie w USA i Wielkiej Brytanii. Dziś kluby takie funkcjonują w wielu miejscach na świecie. W Polsce program DKK został oparty na wzorcach brytyjskich i zainicjowany w 2007 roku przez Instytut Książki. Na chwilę obecną obejmuje on sieć ponad 1800 klubów (w tym ponad 620 dla dzieci i młodzieży), a rocznie na potrzeby klubów działających w kraju kupuje się prawie 25 tysięcy książek [stan na koniec 2021 roku].

DKK mają charakter inkluzywny - idei przyświeca założenie, że potrzebne są miejsca, w których można swobodnie rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być specjalistą by czerpać przyjemność z tych rozmów. Klubowicze DKK należą do wszystkich grup wiekowych i społecznych, mieszkają zarówno w wielkich miastach, jak i małych wsiach, wykonują różne zawody i mają różne zainteresowania. Tym, co łączy tę zróżnicowaną społeczność, jest czerpanie przyjemności z czytania i dyskusji na temat literatury.

Spotkania DKK mają charakter otwarty, a kluby swobodę w wyborze lektur, które chcą czytać i omawiać. Klubowicz nie musi wypełniać żadnych dokumentów zgłoszeniowych ani wnosić jakichkolwiek opłat. O ile klub nie zdecyduje inaczej, klubowe spotkania nie są dokumentowane za pomocą nagrań audio-video. Klubowicze spotykają się w wybranym przez siebie miejscu, z wybraną przez siebie częstotliwością, a spotkaniom klubowym bliżej do rozmowy dobrych znajomych przy kawie niż oficjalnej konferencji [zob. pod LINKIEM].

O terminie kolejnego spotkania i tytule książki, która stanie się bohaterką klubowej dyskusji, poinformujemy wkrótce! Już dzisiaj serdecznie zapraszamy Wszystkich Studentów i Pracowników, którzy chcieliby dołączyć do krajowej sieci „republiki ludzi czytających”!


Pomysłodawcą i organizatorem Akademickiego DKK jest Katedra Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej INoKSiM.


fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    27 kwietnia 2023