Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Postanowienia zawarte w Ustawie Rządowej z 1791 r. były rewolucyjne, a jednocześnie ostrożne i wyważone – doniosłe na miarę epoki. Zakreślały ramy nowego państwa – monarchii konstytucyjnej, a w narodzie dostrzegały gwaranta nowego porządku.
W tym roku przypada 229 rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej przez Sejm Czteroletni (1788–1792). Data 3 maja 1791 r. należy do najważniejszych w historii Narodu i Państwa Polskiego. Konstytucję 3 maja uważa się powszechnie za pierwszą w Europie (przed Konstytucją francuską z 3 września 1791 r.) i drugą na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej z 17 października 1787 r.) ustawę zasadniczą o najwyższym dla państwa znaczeniu, określającą ustrój polityczny, społeczny i gospodarczy.
Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru Rzeczypospolitej. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I WŚ kiedy Polska odzyskała niepodległość Święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II WŚ w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej Święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym.