Wiedza oparta na dowodach oraz naukowe podejście mają kluczowe znaczenie dla projektowania i wdrażania skutecznych polityk w celu przezwyciężenia obecnych i nadchodzących wyzwań. Nasz projekt ma na celu zbadanie działań znanych od niedawna jako dyplomacja naukowa (DN) w jej regionalnym wymiarze i skali. Badanie koncentruje się na regionalnej współpracy i regionalnych systemach zarządzania funkcjonujących w Europie Północnej, obejmującej Region Morza Bałtyckiego oraz Europejską Arktykę.

Jesteśmy przekonani, iż istnieje luka w wiedzy i dlatego warto szukać odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób dyplomacja naukowa może skutecznie przyczynić się do wzmocnienia współpracy regionalnej oraz zarządzania regionalnego. Konkretnie szukać będziemy odpowiedzi na trzy pytania:

  1. Dlaczego i w jaki sposób państwa i organizacje regionalne w Europie Północnej tworzą swoje dyplomacje naukowe oraz jak stosują je w kontekście regionalnym?

  2. W jaki sposób regionalne systemy zarządzania wykorzystują dyplomacje naukową państw oraz współtworzą wiedzę naukową w ramach swojej działalności?

  3. Jakie są rezultaty i oddziaływania dyplomacji naukowej na rozwój regionów?

Nasze badania koncentrują się na dwóch typach podmiotów z Europy Północnej:

  1. Państwa: Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Islandia, Łotwa, Litwa, Norwegia, Polska, Rosja, Szwecja.

  2. Organizacje międzyrządowe, które współtworzą dwa powiązane ze sobą systemy zarządzania regionalnego: Rada Arktyczna, Euro-Arktyczna Rada Morza Barentsa, Rada Nordycka, Nordycka Rada Ministrów, Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM), Rada Państw Morza Bałtyckiego.

Wybór Europy Północnej do badań był świadomą decyzją, ponieważ obejmuje ona wiele organizacji tworzących dwa systemy zarządzania. W tym regionie rozwijane są różne podejścia państw do dyplomacji naukowej, a także ta część Europy stoi przed wyzwaniami, które dyplomacja naukowa może skutecznie wspierać. Posiadamy odpowiednią wiedzę z tych zakresów i prowadziliśmy już studia terenowe poświęcone tym zagadnieniom. Jako zespół badawczy jesteśmy bardzo dobrze zorientowani w stanie wiedzy dotyczącej interesującej nas problematyki, dlatego też widząc luki w wiedzy, zależy nam na ich wypełnieniu, na rzuceniu nowego światła na rolę dyplomacji naukowej w ulepszaniu świata.