Zasady zlecania opinii

1. Zlecenie wydania opinii przez sąd lub prokuraturę

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 kwietnia 2024 r., stawka wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd bądź organ postępowania przygotowawczego przysługuje za każdą godzinę pracy. Wyrażona jest w przedziale od 1,67% do 2,36% kwoty bazowej określonej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, przy czym kwota bazowa ustalana jest corocznie w ustawie budżetowej. Ostateczna wysokość stawki zależy w szczególności od:

  • stopnia złożoności zagadnienia,
  • nakładu pracy biegłego,
  • warunków, w jakich dana opinia została opracowana.

Ponadto, rozporządzenie przewiduje wyższe stawki dla biegłych legitymujących się określonym dorobkiem naukowym bądź artystycznym (§ 3):

  • 5,13% kwoty bazowej – w przypadku posiadania tytułu naukowego profesora lub tytułu profesora w zakresie sztuki,
  • 4,02% kwoty bazowej – w przypadku posiadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub doktora habilitowanego w zakresie sztuki,
  • 3,33% kwoty bazowej – w przypadku posiadania stopnia naukowego doktora lub doktora w zakresie sztuki.

Podstawa prawna:

 2. Zlecenie wydania opinii przez inny podmiot

W sytuacjach, gdy zleceniodawcą opracowania opinii jest inny podmiot niż sąd lub prokuratura, przyjęte stawki wynagrodzenia biegłych zazwyczaj kształtują się w oparciu o warunki rynkowe. W praktyce wysokość wynagrodzenia ustalana jest w ramach negocjacji, prowadzących do zawarcia umowy między stronami.

Decydujące znaczenie mają tutaj m.in. złożoność problemu, nakład pracy biegłego,  jego doświadczenie oraz renoma. Taki model pozwala na elastyczne i adekwatne dostosowanie wysokości wynagrodzenia do specyfiki konkretnego zlecenia. Niemniej jednak, pracownicy Centrum dokładają starań, aby koszt opinii był dostosowany do indywidualnych możliwości zlecającego.