Regulamin Centrum

 Załącznik nr 1 do zarządzenia Dyrektora INP UMCS, z dnia 19 lutego 2025 r. 

ws. wprowadzenia Regulaminu Pracowni Centrum Ekspertyz Prawnych UMCS

  

Regulamin Pracowni Centrum Ekspertyz Prawnych UMCS

 

§ 1 Przepisy ogólne 

1. Pracownia „Centrum Ekspertyz Prawnych UMCS” (zwana dalej: Centrum) jest wewnętrzną jednostką organizacyjną Instytutu Nauk Prawnych WPiA UMCS  w Lublinie (zwanego dalej: Instytut) realizującą zadania i projekty badawcze mające szczególne znaczenie dla Uniwersytetu.

2. Uniwersytet jest zleceniobiorcą komercyjnych prac badawczych realizowanych przez Kierownika pracy oraz pobiera przychód z tego tytułu.

3. Przez Zamawiającego rozumieć należy podmiot zewnętrzny zlecający UMCS w Lublinie komercyjne wykonanie prac badawczych, w szczególności podmiot państwowy lub prywatny, przedsiębiorstwo krajowe lub zagraniczne, jednostkę budżetową, organizację pozabudżetową, jednostkę samorządu terytorialnego, instytucję administracji państwowej, agencję rządową.

4. Przez Kierownika pracy rozumieć należy podmiot wskazany w § 4 Załącznika do Zarządzenia nr 7/2020 Rektora UMCS - wykonujący komercyjną pracę badawczą zgodnie z formularzem zlecenia pracy przygotowanym przez Zamawiającego.

§ 2 Cele Centrum 

1. Celem Centrum jest zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi procesu komercyjnego wykonywania prac badawczych w postaci opinii, ekspertyz i analiz prawnych zleconych UMCS w Lublinie (dalej: komercyjne prace badawcze).

2. Dążąc do osiągnięcia celu określonego w § 2 ust. 1, Centrum na bieżąco monitoruje, koordynuje i zapewnia wsparcie działań Kierownika pracy wykonującego komercyjne prace badawcze. 

§ 3 Skład Centrum i zadania 

1. W skład Centrum wchodzą:

1) Kierownik Centrum

2) Zastępca Kierownika Centrum

3) Członkowie Zespołu ds. koordynacji działań Centrum (dalej: Zespół)

2. Kierownik Centrum jest powoływany na czas nieokreślony zarządzeniem Dyrektora Instytutu. Kierownik Centrum jest odwoływany z zajmowanego stanowiska w tym samym trybie.

3. Zastępca Kierownika Centrum oraz Członkowie Zespołu ds. koordynacji są – na wniosek Kierownika Centrum - powoływani w skład Centrum na czas nieokreślony zarządzeniem Dyrektora Instytutu. Wyżej wymienieni są odwoływani z zajmowanego stanowiska zarządzeniem Dyrektora Instytutu.

4. Kierownik Centrum:

1) zarządza i kieruje pracami Centrum, dba o ich prawidłową realizację i reprezentuje Centrum w sprawach związanych z realizacją jego celów, zarówno wobec władz UMCS w Lublinie, jak i innych podmiotów.

2) przydziela zadania Członkom Zespołu, monitoruje postępy w realizacji prac i ocenia ich efektywność.

3) przedstawia Dyrektorowi Instytutu kandydata na Kierownika pracy.

5. Zastępca Kierownika Centrum:

1) współpracuje i wspiera Kierownika Centrum w merytorycznej i organizacyjnej realizacji zadań Centrum.

2) na polecenie Kierownika Centrum pod jego nieobecność lub w razie wyłączenia się w danej sprawie, przejmuje obowiązki Kierownika Centrum w zakresie niezbędnym do zapewnienia ciągłości realizacji zadań Centrum.

3) wykonuje inne zadania zlecone przez Kierownika Centrum.

6. Członek Zespołu wykonuje zadania zlecone przez Kierownika Centrum. Przepis § 3 ust. 5 pkt 2. stosuje się odpowiednio.

7. Podmioty wchodzące w skład Centrum działają w sposób zgodny z powszechnie akceptowalnymi w społeczności akademickiej UMCS w Lublinie wartościami, dbając o interes Uczelni oraz najwyższe standardy naukowe, badawcze oraz etyczne.

8. Podmioty wchodzące w skład Centrum niezwłocznie zgłaszają ewentualne konflikty interesów i wyłączają się z prac w sprawach, w których taki konflikt występuje. Obowiązki wyłączonego podmiotu przejmuje – po uprzednim poleceniu Kierownika Centrum – Zastępca Kierownika Centrum lub inny Członek Zespołu ds. koordynacji. Przepis stosuje się odpowiednio do Kierownika pracy.

9. Podmioty wchodzące w skład Centrum mogą pełnić funkcje Kierownika pracy. § 3 ust. 4 pkt 3 oraz pkt 8 regulaminu stosuje się odpowiednio.

§ 4 Obowiązek poufności 

1. Wszystkie informacje, dane, dokumenty oraz materiały przekazywane w ramach działalności i realizacji celów Centrum, są objęte tajemnicą i nie mogą być ujawniane (obowiązek poufności). Obowiązek ten wiąże niezależnie od sposobu i czasu utrwalenia oraz przekazania w/w informacji.

2. Obowiązek poufności obowiązuje podmioty wchodzące w skład Centrum oraz Kierownika pracy. Rozwiązanie stosunku pracy, zmiana stanowiska lub funkcji nie zwalnia z obowiązku poufności w zakresie informacji powziętych w trakcie ich wykonywania lub sprawowania.

3. W razie powołania zespołu realizującego zlecenie – o którym mowa w § 4 ust. 4 Załącznika do Zarządzenia nr 7/20 Rektora UMCS – Kierownik pracy jest zobowiązany do zapewnienia, by wszyscy członkowie zespołu biorący udział w realizacji komercyjnej pracy badawczej, przestrzegali zasad poufności.

4. Naruszenie obowiązku dochowania tajemnicy przez podmiot do tego zobowiązany stanowi czyn uchybiający obowiązkom nauczyciela akademickiego i może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną, cywilną lub karną, zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa oraz regulacjami wewnętrznymi UMCS w Lublinie.

5. Każdy podmiot wchodzący w skład Centrum oraz Kierownik pracy, który poweźmie informację o ewentualnym naruszeniu obowiązku poufności, jest zobowiązany niezwłocznie poinformować o tym fakcie Kierownika Centrum.

§ 5 Przepisy końcowe 

1. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie, decyzję podejmuje Kierownik Centrum, zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, oraz regulacjami wewnętrznymi UMCS w Lublinie.

2. Regulamin wchodzi w życie z dniem 20 lutego 2025 r.

3. Każdy podmiot wchodzący w skład Centrum potwierdza na piśmie zapoznanie się z niniejszym Regulaminem i zobowiązuje się do jego przestrzegania.