Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czy Norwid poznał Juliusza Słowackiego? Co stanowiło dla poety inspirację do napisania wiersza Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie?... Z jakiego utworu pochodzą słowa o ogryzmolonym i obłędnym, „ależ – wielce rzeczywistym” pamiętniku artysty? Te i inne pytania znalazły się w „Wielkim teście o Cyprianie Kamilu Norwidzie”, który 3 grudnia rozwiązywali uczniowie szkół średnich z Lublina i regionu. Laureatów już poznaliśmy, a teraz każdy może spróbować swoich sił i zmierzyć się z konkursowymi pytaniami. Dostęp do Wielkiego testu jest otwarty do końca stycznia 2022.
Rok Norwida nieubłaganie zbliża się do końca. Spędźmy z genialnym poetą jeszcze kilka chwil i wejdźmy w kolejny 2022 – w Rok Romantyzmu Polskiego – z myślą o autorze Fortepianu Szopena. Zachęcamy do rozwiązania „Wielkiego testu o Cyprianie Kamilu Norwidzie”, przygotowanego przez Koło Miłośników Kultury i Literatury Wieku XIX oraz Koło Młodych Dydaktyków, pod opieką naukową dr hab. Elżbiety Flis-Czerniak, prof. UMCS, i dr Beaty Jarosz. Test znajduje się na platformie edukacyjnej e-kursy UMCS https://ekursy.umcs.pl . Aby móc go rozwiązać, należy – jeśli nie jest się pracownikiem UMCS – założyć konto na platformie. Instrukcja dla uczestników testu znajduje się w kursie.
Warto, by słowa Norwida z poematu Promethidion towarzyszyły nam także w nowym roku:
Bo nie jest światło, by pod korcem stało,
Ani sól ziemi do przypraw kuchennych,
Bo piękno na to jest, by zachwycało
Do pracy, praca, by się zmartwychwstało.