Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z wielką przyjemnością informujemy o artykule naukowym trójki pracowników naszego Instytutu dr Agnieszki Krzyżewskiej, dr Sylwestra Wereskiego i dr Mateusza Dobka (Katedra Hydrologii i Klimatologii UMCS) opublikowanym w najnowszym tomie czasopisma International Journal of Biometeorology:
Krzyżewska A., Wereski S., Dobek M., 2020. Summer UTCI variability in Poland in the twenty-first century. International Journal of Biometeorology, https://doi.org/10.1007/s00484-020-01965-2
W artykule przedstawiono zmienność wskaźnika bioklimatycznego UTCI w lecie w Polsce w XXI wieku. Wskaźnik UTCI odzwierciedla obciążenia cieplne organizmu człowieka przez warunki pogodowe. W lecie, zwłaszcza w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia, najczęściej warunki związane ze stresem ciepła występowały w centrum kraju, natomiast warunki związane ze stresem chłodu - w górach, i co ciekawe - nad morzem. Zaobserwowany został wzrost dni ze stresem ciepła, zwłaszcza w centrum kraju.
Według aktualnego Wykazu Czasopism MNiSzW artykuł opublikowany w International Journal of Biometeorology to 100 punktów.
Bezpośredni link do ww. publikacji
Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS