Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
15 grudnia 2021 roku Centrum Europy Wschodniej UMCS we współpracy z Instytutem Nauk o Polityce i Administracji UMCS, zakończyły projekt „Dziedzictwo Piłsudskiego i Petlury. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość partnerstwa Polski i Ukrainy" w ramach konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2021”. Głównymi założeniami projektu były:
1) Promowanie inicjatywy „Trójkąta Lubelskiego”.
2) Wspieranie procesu integracji subregionalnej w Europie Środkowej z włączeniem Ukrainy.
3) Wspieranie dialogu i porozumienia między społeczeństwami Polski, Litwy i Ukrainy poprzez prezentowanie m.in. pozytywnych elementów w relacjach dwustronnych i wielostronnych.
4) Przeciwdziałanie fałszywej narracji, która w obszarze wzajemnych relacji utrudnia budowanie trwałych partnerskich więzi między instytucjami publicznymi i społeczeństwa obywatelskiego.
5) Promowanie Partnerstwa Wschodniego jako istotnego komponentu europejskiej polityki wschodniej, który przyczynia się do budowania więzi politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturalnych między Unią Europejską a krajami regionu Partnerstwa Wschodniego.
6) Popularyzowanie wiedzy w ramach działalności konferencyjnej i wydawniczej w zakresie historii, polityki, kultury i spraw społeczno-gospodarczych państw „Trójkąta Lubelskiego”.
7) Promowanie formuły partnerstwa strategicznego Trzech Narodów w ramach „Trójkąta Lubelskiego”.
W czasie trwania projektu przeprowadzono cykl trzech międzynarodowych webinariów naukowych pod wspólną nazwą „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stosunków polsko-ukraińskich w kontekście podmiotowości Europy Środkowej”, do których zaangażowano 29 ekspertów z Polski i Ukrainy, założono stronę internetową promującą ideę Trójkąta Lubelskiego a także profil na FB.
Głównym rezultatem projektu było wydanie wieloautorskiej monografii w językach polskim i ukraińskim pt.: „Dziedzictwo Piłsudskiego i Petlury. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość partnerstwa Polski i Ukrainy" pod redakcją naukową W. Baluka, J. Makara i M. Doroszko, przy czym polska wersja została wydana przez Wydawnictwo UMCS, natomiast ukraińska – przez wydawnictwo Nika-Centr w Kijowie. Publikacja posłuży popularyzacji dziedzictwa Piłsudskiego i Petlury oraz promowaniu polsko-ukraińskiego partnerstwa strategicznego w Polsce i na Ukrainie.