Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Lubelski Festiwal Nauki jest jedną z największych cyklicznych imprez popularyzujących naukę w kraju. W 2022 roku LFN został laureatem w kategorii „Zespół” w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki, który organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
XIX Lubelski Festiwal Nauki odbył się w terminie 18-24 września 2023 roku pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. Funkcję głównego organizatora tegorocznej edycji przedsięwzięcia objął Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W organizacji uczestniczyły również Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Miasto Lublin, a także ponad 30 instytucji naukowych, badawczych i publicznych z Lublina i województwa lubelskiego.
Podczas XIX LFN zgłoszono rekordową liczbę 1.758 projektów popularyzujących naukę w których przygotowanie zaangażowało się bezpośrednio 1.870 osób. Projekty zrealizowano w ramach 2.973 edycji trwających łącznie 3.408 godzin, czyli 20 tygodni, jeśli zajęcia odbywałyby się bez żadnej przerwy. W ramach XIX LFN zarezerwowano 39.670 miejsc, a status potwierdzeń rezerwacji wyniósł 98,4 %. Powyższa statystyka nie uwzględnia osób biorących udział w projektach nie wymagających zapisów, wydarzeniach towarzyszących oraz w Lubelskim Pikniku Naukowym, tym bardziej więc możemy mówić o ogólnopolskim, spektakularnym sukcesie Festiwalu.
Z ramienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w tegorocznym Lubelskim Festiwalu Nauki udział wzięło dwanaście wydziałów oraz dwanaście jednostek pozawydziałowych. W prace nad Festiwalem na naszej Uczelni zaangażowało się 478 pracowników i studentów, którzy przygotowali aż 370 projektów popularnonaukowych ze wszystkich dziedzin nauki i sztuki. Wykłady, ćwiczenia, warsztaty i pokazy odbyły się w 34 różnych obiektach, w tym w 128 salach ćwiczeniowych. Co warte podkreślenia, w projektach organizowanych na UMCS udział wzięło ponad 10 tys. osób!
Składam wyrazy głębokiego uznania i serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego osiągnięcia. W szczególności dziękuję koordynatorom wydziałów i jednostek oraz pracownikom naszej Alma Mater za zaangażowanie i pasję w upowszechnianiu, promowaniu oraz popularyzowaniu nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Dziękuję również dr. Andrzejowi Zykubkowi za udostępnienie statystyk XIX LFN.
Szczegółowe podsumowanie XIX LFN na UMCS ukaże się w październikowym wydaniu „Wiadomości Uniwersyteckich”.
Lista projektów UMCS podczas Lubelskiego Pikniku Naukowego
Serdecznie zapraszam do obejrzenia relacji TV UMCS z Lubelskiego Pikniku Naukowego:
Zapraszam również do zobaczenia galerii zdjęć autorstwa Bartosza Prolla z Centrum Prasowego UMCS: