Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Projekt realizowany był w konsorcjum naukowo-przemysłowym FIBRAIN Sp. z o. o. (lider), Politechniki Wrocławskiej (PWr) oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS).
Celem projektu było opracowanie i wdrożenie nowego typu światłowodów specjalnych o dyspersji normalnej w szerokim zakresie spektralnym, obejmującym pasmo od 1500 do 2000 nm, utrzymujących stan polaryzacji światła, przeznaczonych do zastosowań w ultraszybkich laserach i wzmacniaczach światłowodowych domieszkowanych jonami erbu oraz tulu. Prace badawczo-rozwojowe w ramach niniejszego projektu obejmowały zaprojektowanie optymalnej struktury światłowodu, opracowanie technologii wyciągania włókna, weryfikację użyteczności wyprodukowanego światłowodu w aplikacjach laserowych (generacja i wzmacnianie ultrakrótkich impulsów światła) oraz transfer technologii wytwarzania włókna do skali przemysłowej.
Końcowym rezultatem projektu jest opracowany i wprowadzony do oferty handlowej firmy FIBRAIN światłowód utrzymujący stan polaryzacji światła, charakteryzujący się ujemną wartością współczynnika dyspersji w zakresie spektralnym 1500–2000 nm, tj. pokrywającym pasmo pracy laserów oraz wzmacniaczy domieszkowanych jonami erbu oraz tulu.