Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Projekt realizowany był w konsorcjum IPT Advanced Sp. z o. o. (lider), Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (UMCS) i Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o.o.
Celem projektu było opracowanie technologii światłowodowej dedykowanej do integracji ze strukturą kompozytu polimerowego wzmacnianego włóknem węglowym. Integracja światłowodów z materiałem konstrukcyjnym pozwoli na dostarczenie użytkownikom wielu informacji o stanie oraz warunkach pracy danego elementu. Powstały w ten sposób inteligentny materiał znajdzie zastosowanie w nowoczesnych systemach diagnostyki strukturalnej o wysokiej rozdzielczości, dzięki którym możliwa będzie szybka i prowadzona w czasie rzeczywistym ocena stanu struktury. Informacje gromadzone przez rozłożone czujniki światłowodowe poprawią bezpieczeństwo, zmniejszą koszty eksploatacji, a także pozwolą na pogłębienie wiedzy na temat wytrzymałości kompozytowych materiałów konstrukcyjnych. Kluczowymi odbiorcami zaprojektowanego systemu są firmy i instytucje działające w branżach: lotniczej, technologii kosmicznych, motoryzacyjnej, transportu – morskiego i kolejowego, energetycznej (szczególnie w kwestii magazynowania materiałów wysokoenergetycznych) i innych. W ramach projektu zaprojektowano włókno optyczne do wymienionego zastosowania, wytworzono próbki światłowodu o zadanych parametrach, opracowano technologię integracji światłowodu czujnikowego z materiałem CFRP i wytworzono takie struktury, a także przetestowano parametry optyczne i funkcjonalne takiego systemu.