'Stulecie Winnych' i inne (o)powieści - spotkanie z Ałbeną Grabowską

„STULECIE WINNYCH” I INNE (O)POWIEŚCI. KOBIETA, MEDYCYNA, HISTORIA — pod takim hasłem odbędzie się spotkanie z pisarką Ałbeną Grabowską, którą już 14 listopada 2024 r. będziemy gościć na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 • KOBIETA

Ałbena Grabowska jest Polką o bułgarskich korzeniach, które zawdzięcza swojej mamie. Jej imię oznacza kwitnącą jabłoń, co autorka często podkreśla, aby zwrócić uwagę na to, jak dużą rolę w jej życiu odgrywa bułgarska kultura i tamtejsi krewni. To właśnie dzięki nim w 2011 roku powstała jej debiutancka książka „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, będąca zarówno pamiętnikiem, jak i wyjątkową, edukacyjną podróżą po dziedzictwie bałkańskich przodków. Autorka, wspominając prababcię i własne doświadczenia, zaznacza, że pochodzi z rodu silnych kobiet, niesie dalej rodzinną moc poprzez literaturę, a także bezpośrednio, podczas kampanii wspierających kobiety.

 • MEDYCYNA

Mimo że sławę przyniósł Grabowskiej przede wszystkim jej kunszt literacki, na co dzień spełnia się w pracy o zupełnie innym charakterze. Z wykształcenia jest lekarką z dwoma stopniami specjalizacji neurologicznej i certyfikatem epileptologa, dzięki którym pomaga przede wszystkim pacjentom chorującym na padaczkę. W 2004 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Naukowe pasje znajdują odzwierciedlenie także w książkowym świecie pisarki — spod jej pióra wyszedł cykl powieści z elementami historii medycyny pt. „Uczniowie Hippokratesa”, na który składają się tomy: „Doktor Bogumił”, „Doktor Anna”, „Doktor Zosia”.

 • HISTORIA

Największą popularność spośród 27 książek autorki bez wątpienia zdobyła saga „Stulecie Winnych”. Na kartach trzech tomów rozpościera się stuletnia historia wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa, zwykłych ludzi zmagających się z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku. Niesamowity sukces powieści sprawił, że w 2018 roku fani doczekali się upragnionego powrotu bohaterów — zarówno w książce „Stulecie Winnych. Opowiadania”, jak i w emitowanej na antenie Telewizji Polskiej serialowej ekranizacji pierwszego tomu sagi.

Źródło: Filologia polska UMCS w Lublinie (Facebook) | tekst: Sara Kukawska

Spotkanie odbędzie się 14 listopada (czwartek) o godz. 11:00 w Auli Dużej im. prof. dr. Kazimierza Myślińskiego na Wydziale Filologicznym UMCS (Plac Marii Curie-Skłodowskiej 4a).

Rozmowę poprowadzi dr hab. Dorota Filar, prof. UMCS (Katedra Semantyki, Pragmatyki i Teorii Języka).

Zachęcamy również do odwiedzenia mediów społecznościowych Wydziału Filologicznego oraz polonistyki, gdzie sukcesywnie przybliżana jest sylwetka oraz twórczość naszej gościni.


Organizatorzy:

Wydział Filologiczny UMCS, Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS, Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne, Studenckie Koło Naukowe Edytorów, Studenckie Koło Naukowe Polonistów, Zarząd Uczelniany Samorządu Studentów UMCS.

Pomysłodawczynią spotkania jest dr hab. Anna Tryksza (Katedra Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej, Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS).

Grafiki zostały wykonane przez p. Anitę Brzozowiec, studentkę 2. roku II stopnia e-edytorstwa i technik redakcyjnych – pod kierunkiem dr Elwiry Bolek (Katedra Semantyki, Pragmatyki i Teorii Języka, IJiL).


AŁBENA GRABOWSKA o sobie...:

[…] Debiutowałam w 2011 roku książką non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, w której opisałam historię moich bułgarskich przodków oraz kulturę regionu Rodopów, gdzie mam rodzinę. Napisałam tę książkę dla moich dzieci i myślałam, że pierwsza będzie zarazem ostatnią.

Tak się nie stało, bo od tego czasu napisałam ponad 20 książek, z których największą popularność zdobyła saga „Stulecie Winnych” (1-3) zekranizowana przez Telewizję Polską.

Każdy z trzech sezonów serialu (emitowanych wiosną 2019, 2020 i 2021 roku) gromadził przed ekranami ponad 3-milionową widownię. Miałam okazję współtworzyć serial, pojawiając się w każdym sezonie w epizodach oraz konsultując produkcję od strony historyczno-medycznej.

W swoim dorobku mam książki dla dzieci (czteroczęściowy cykl o przygodach Julka i Mai, m.in. „Julek i Maja w labiryncie”), dystopijną powieść fantasy dla młodzieży („Nowy świat”), współczesne powieści obyczajowe („Coraz mniej olśnień”, „Lady M.” i „Lot nisko nad ziemią”), trzytomowy cykl „Alicja w krainie czasów”, a także kryminał „Ostatnia chowa klucz” i historyczną powieść sensacyjną „Kości proroka”. Ważną pozycją w moim dorobku literackim jest powieść „Matki i córki”, opisująca trzy pokolenia kobiet poddanych tajemniczym traumom, historycznym i osobistym.

2021 to rok trzech premierowych publikacji. Są to: druga część fabularnego cyklu lekarskiego „Uczniowie Hippokratesa. Doktor Anna”, będącego kontynuacją powieści „Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił”; powieść obyczajowa „Rzeki płyną, jak chcą” oraz – pisana w tajemnicy – historia o wydarzeniach z dziejów rodziny Winnych, poprzedzająca akcję znaną z trylogii i serialu TVP.

Jestem także autorką libretta musicalu „Pora jeziora” (Filharmonia Warmińsko-Mazurska), obecnie zaś skupiam się na scenariuszach filmowych. Oprócz dobrych książek, kocham muzykę, teatr i film […].

Strona źródłowa: https://albenagrabowska.pl/o-mnie/ 

Źródło zdjęcia: https://albenagrabowska.pl/media/ 

    Aktualności

    Data dodania
    13 listopada 2024