Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023

Miasto Lublin we współpracy z lubelskimi uczelniami zaprosiło tegorocznych i przyszłych kandydatów na studia na wyjątkowe, bo pierwsze wspólnie zorganizowane drzwi otwarte.

21 marca br. na placu Litewskim odbyła się inicjatywa pn. „Studiuj w Lublinie, Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023”, przygotowana z myślą o tegorocznych i przyszłych kandydatach na studia. Tego dnia każdy zainteresowany mógł poznać ofertę edukacyjną przygotowaną przez lubelskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Politechnikę Lubelską, Lubelską Akademię WSEI oraz Akademię Nauk Społecznych i Medycznych – Akademię Nauk Stosowanych.

Uroczystego otwarcia dokonali przedstawiciele miasta i lubelskich uczelni: prezydent Lublina – dr Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji – Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS – prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, rektor UP – prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, prorektor ds. studenckich UP – dr hab. Urszula Kosioł-Korzecka, prof. UP, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki UM – prof. dr hab. Kamil Torres, prorektor ds. studenckich PL – dr hab. inż. Paweł Droździel, prof. ds. kształcenia KUL – dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL, rektor ANSiM – dr Emilia Żerel, prof. ANSiM oraz prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich Lubelskiej Akademii WSEI – dr Mariusz Paździor, prof. WSEI.

Podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia prezydent Lublina, Krzysztof Żuk wyraził radość z odbywającego się przedsięwzięcia i podkreślił, że: ­ – Akademicki Lublin to fundament naszej strategii rozwoju – zarówno tej, która za nami, ale i tej, w którą wkraczamy i którą chcemy zrealizować do końca tej dekady. Czy można sobie wyobrazić Lublin bez pięciu uniwersytetów i trzech akademii? Nie. To jest koło zamachowe rozwoju Lublina i dla młodych ludzi przesłanie, by wykorzystać potencjał naszych uczelni i zostać w mieście. Uczelnie dbają o dobry poziom nauczania, ale też o to, by powiązać wiedzę z praktyką i biznesem. Wszystkim młodym ludziom możemy dziś powiedzieć, że jest dla Was szansa znalezienia atrakcyjnej pracy w Lublinie, a my tworzymy atrakcyjne miasto, które, mam nadzieję, wypełnicie jako mieszkańcy swoimi pomysłami i projektami. Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży też temu służy, bo razem bierzemy odpowiedzialność za naszą przyszłość.

Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS, prof. dr hab. Dorota Kołodyńska stwierdziła, że Akademicki Lublin to również Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. – Nasza uczelnia oferuje dwanaście wydziałów, ponad dziewięćdziesiąt kierunków studiów i trzysta specjalności. Studenci UMCS działają w różnych kołach naukowych i są aktywni zarówno pod względem naukowym, jak i kulturalnym czy sportowym. Zachęcam do zapoznania się z ofertą naszego Uniwersytetu oraz wszystkich uczelni lubelskich.

Tego dnia na placu Litewskim zgromadziło się wiele osób zainteresowanych studiowaniem w Lublinie. Podczas plenerowego spotkania można było zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną uczelni, wymienić się doświadczeniami, nawiązać nowe znajomości, uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania związane m.in. z procesem aplikowania na studia.

Na zainteresowanych czekali również przedstawiciele naszej Alma Mater. Pod specjalnymi namiotami UMCS można było porozmawiać z pracownikami Biura Promocji, Biura Rekrutacji oraz Biura Rozwoju Kompetencji, którzy odpowiadali na wszelkie pytania, dotyczące poszczególnych kierunków oraz całego procesu rekrutacji. Oprócz tego była możliwość spotkania z doradcą zawodowym oraz specjalistą ds. planowania i realizowania ścieżki edukacji i kariery. Podczas wydarzenia obecni byli także studenci z różnych kierunków, którzy opowiedzieli, co interesującego dzieje się na ich wydziałach. Reprezentowali oni liczne koła naukowe i organizacje studenckie.

Dodatkowo w tzw. Strefie Chilloutu czekali przedstawiciele Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Ponadto, wśród puf i leżaków zaaranżowana została przestrzeń do gier planszowych. Artyści zachęcali też do obejrzenia etiud teatralnych bądź wysłuchania muzyki.

Wśród różnego rodzaju atrakcji można było zapoznać się również z działalnością Akademickiego Związku Sportowego, który prowadził zmagania sportowe. Tego dnia każdy chętny mógł sprawdzić siłę swoich mięśni i wytrzymałość fizyczną.

Na zainteresowanych czekały też atrakcje towarzyszące, np. wycieczki: „Spacer przyrodniczy”, „Sześć tysięcy kroków po Lublinie”, „Lublin, jego skarby i atrakcje”, przejażdżka po Lublinie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta z nietypowej perspektywy – z pokładu zabytkowych pojazdów: autobusu Gutek i trolejbusu Ziutek, a także przejazd „Poznaj Gospodarczy Lublin”, czyli specjalna przeprawa autobusowa, której celem było zaprezentowanie potencjału gospodarczego naszego miasta.

Wśród różnego rodzaju atrakcji można było zapoznać się również z działalnością Akademickiego Związku Sportowego, który prowadził zmagania sportowe. Tego dnia każdy chętny mógł sprawdzić siłę swoich mięśni i wytrzymałość fizyczną. Na zainteresowanych czekały też atrakcje towarzyszące, np. wycieczki: „Spacer przyrodniczy”, „Sześć tysięcy kroków po Lublinie”, „Lublin, jego skarby i atrakcje”, przejażdżka po Lublinie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta z nietypowej perspektywy – z pokładu zabytkowych pojazdów: autobusu Gutek i trolejbusu Ziutek, a także przejazd „Poznaj Gospodarczy Lublin”, czyli specjalna przeprawa autobusowa, której celem było zaprezentowanie potencjału gospodarczego naszego miasta.

Przyszłym kandydatom i kandydatkom na studia przypadła do gustu taka forma drzwi otwartych. Dominik, jeden z uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach powiedział, że: – Taka forma drzwi otwartych pozwala osobom, które chcą iść na studia zdobyć więcej informacji o uczelni. Planuję studiować w Lublinie. Myślę, że wybiorę UMCS i finanse i rachunkowość. Mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie pomoże mi w podjęciu tej decyzji.

Natomiast Lidia, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju dodała: – Bardzo podoba mi się, że dziś była okazja do tego, żeby przyjść i zapoznać się z ofertą wszystkich lubelskich uniwersytetów. To bardzo ciekawe i wygodne rozwiązanie. Osobiście rozważam pójście na studia na UMCS lub na Politechnikę Lubelską.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    21 marca 2023