Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Trwa rekrutacja na poszczególne kierunki studiów II stopnia. Sprawdź, jakie nową ofertę kształcenia przygotowaliśmy dla Ciebie.
W roku akademickim 2019/2020 w ofercie UMCS znajdą się następujące, nowe kierunki studiów:
- Prawno-administracyjny - studia stacjonarne i niestacjonarne prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji
- Administracja publiczna - studia stacjonarne o profilu praktycznym prowadzone na Wydziale Politologii;
- Społeczeństwo informacyjne – studia stacjonarne prowadzone na Wydziale Politologii oraz Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki;
- Analityka gospodarcza - studia stacjonarne i niestacjonarne prowadzone na Wydziale Ekonomicznym;
- Architektura informacji - studia stacjonarne prowadzone na Wydziale Humanistycznym
- Nauczanie matematyki i informatyki - studia stacjonarne i niestacjonarne prowadzone na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki.
Administracja publiczna
Kierunek skierowany jest do osób planujących przyszłą pracę w obszarze administracji rządowej, samorządowej i podporządkowanych im instytucji, jak również sektora pozarządowego. Studia adresowane są zarówno do kandydatów posiadających podstawową wiedzę z zakresu administracji publicznej (np. absolwentów studiów I stopnia kierunków: politologia o specjalności administracja publiczna, administracja, prawo itp.), jak i osób, które mają stopień licencjata z dziedzin bezpośrednio niezwiązanych z administracją (np. architektura, ochrona środowiska, geodezja i kartografia) i chcą uzupełnić posiadaną wiedzę o treści związane z funkcjonowaniem współczesnej administracji.
Zajęcia prowadzone będą zarówno przez teoretyków administracji, jak i praktyków zatrudnionych między innymi w Urzędach: Miasta Lublin, Marszałkowskim oraz Wojewódzkim. Przyszli absolwenci nabędą wiedzę i umiejętności, które w przyszłości pozwolą na znalezienie pracy w szeroko pojętej administracji publicznej. Mają w tym pomóc również specjalnie zaprojektowane i zindywidualizowane praktyki, realizowane przede wszystkim w instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych.
Absolwent kierunku uzyska wiedzę oraz niezbędne umiejętności praktyczne i kompetencje zawodowe, które umożliwią sprawne wykonywanie obowiązków służbowych pracownika administracji publicznej, zgodnie z wymogami nowoczesności i oczekiwaniami klienta instytucji państwowej.
Społeczeństwo informacyjne
Oferta skierowana jest do osób stawiających sobie za cel przyszłą aktywność w obszarze projektowania informacji. Zajęcia praktyczne, prowadzone przez specjalistów i we współpracy ze stojącymi za nimi instytucjami, zagwarantują studentom doskonałą orientację we współczesnych praktykach informacyjnych.
Absolwenci zdobędą wykształcenie w dwóch dziedzinach wiedzy: naukach społecznych i naukach ścisłych oraz przyrodniczych. Kształcenie będzie obejmowało nauki o polityce i administracji, nauki o komunikacji społecznej i mediach oraz informatykę. Studenci będą mieli możliwość dostosowywania programu do swoich potrzeb dzięki atrakcyjnej ofercie zajęć fakultatywnych oraz specjalnie opracowanemu programowi praktyk w administracji publicznej, organizacjach pozarządowych, firmach i instytucjach okołobiznesowych.
Absolwenci kierunku będą mogli podjąć pracę w trzech sektorach zależnych od skuteczności obiegów informacji: w biznesie, instytucjach otoczenia biznesu, administracji publicznej oraz sektorze NGO i podmiotach kultury.
Analityka gospodarcza
Studia z zakresu Analityki gospodarczej mają charakter interdyscyplinarny. Stanowią połączenie dorobku różnych dziedzin nauki, w tym przede wszystkim ekonomii, zarządzania, matematyki, i informatyki. Oferta skierowana jest do absolwentów kierunku Analityka gospodarcza oraz absolwentów kierunków pokrewnych z obszaru nauk społecznych (ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości), ścisłych i przyrodniczych (matematyka, informatyka).
Kierunek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnej gospodarki na kadry o wysokim poziomie umiejętności przetwarzania i analizy danych ekonomiczno-finansowych. Studenci nauczą się identyfikować, modelować i analizować przyczyny oraz przebieg zjawisk społeczno-ekonomicznych. Zrozumieją też relacje zachodzące między nimi, wykorzystując do tego celu zaawansowane metody i narzędzia. Absolwenci kierunku posiądą wiedzę z zakresu ekonomii, finansów i zarządzania, która pozwoli im na pracę w przedsiębiorstwach, dużych korporacjach, sektorze finansowym, sektorze publicznym, instytucjach doradczych czy instytucjach zarządzających i regulujących procesy gospodarcze.
Prawno-administracyjny
Studenci zdobędą szeroki i profesjonalny zakres wiedzy w zakresie funkcjonowania administracji w stopniu zaawansowanym. Program studiów umożliwia wybór jednego z trzech modułów zajęć: Służba cywilna, Administracja skarbowa i gospodarcza oraz Administracja w procesach globalizacji. Wszyscy studenci nabędą także wiedzę i umiejętności w zakresie procesu stosowania i interpretowania prawa. Przedmiotami podstawowymi dla wszystkich modułów będą m.in. Ustrojowe prawo administracyjne, Ustrój polityczny państwa, Postępowanie sądowo-administracyjne, Postępowanie cywilne z udziałem organów administracji, Postępowanie w sprawach o wykroczenia, Prawo zamówień publicznych, Prawo ubezpieczeń społecznych, Prawo prywatne przedsiębiorców, Fundusze strukturalne i system finansowania projektów Unii Europejskiej czy Prawo własności intelektualnej.
Wykorzystanie wiedzy przekazanej w trakcie kształcenia na poszczególnych przedmiotach pozwoli na podjęcie przez absolwenta pracy przede wszystkim na stanowiskach kierowniczych w jednostkach administracji publicznej rządowej, jak i samorządowej oraz służbie cywilnej, instytucjach niepublicznych zajmujących się stosowaniem prawa, służbach administracyjnych podmiotów gospodarczych, instytucjach pozarządowych, organach partii politycznych, przedsiębiorstwach współpracujących z krajami członkowskimi UE i ich organami.
Architektura informacji
Program kształcenia uwzględniają potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku pracy (rynek mobilny) i najnowsze trendy nauki o informacji. Studenci będą zgłębiać wiedzę z obszaru nauk humanistycznych i społecznych stanowiących podstawę procesów zachodzących w społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy. Przyszli absolwenci nabędą wiedzę z zakresu architektury informacji, nauki o informacji, komunikacji wizualnej uzupełnionej elementami wiedzy z zakresu językoznawstwa oraz nauki o książce i kulturze ujmowanych w kontekście historycznym.
Zdobyta wiedza, umiejętności i kompetencje pozwolą absolwentowi kierunku znaleźć zatrudnienie wszędzie tam, gdzie występuje projektowanie, budowanie zasobów informacyjnych, rozwijanie i zarządzanie systemami informacyjnymi, komunikacyjnymi oraz identyfikacji wizualnej – w administracji samorządowej i państwowej, biznesie, mediach, bibliotekach, wydawnictwach, księgarniach (tradycyjnych i elektronicznych), różnego typu instytucjach kulturalnych, edukacyjnych i innych zajmujących się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji.
Nauczanie matematyki i informatyki
To jedyne w regionie studia przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela matematyki i/lub informatyki. W toku realizacji studiów drugiego stopnia student uzyska wiedzę i nabędzie umiejętności, które są niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela.
W skład zajęć wchodzą bloki: przygotowania merytorycznego i przygotowania pedagogicznego, na który składają się: przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne i dydaktyczne. Absolwent kierunku zapozna się z problemami współczesnej szkoły i współczesnej młodzieży wynikającymi z rozwoju cywilizacji i postępu technologicznego. W ramach praktyk zawodowych studenci będą mieli możliwość konfrontacji nabytej wiedzy z zakresu dydaktyki szczegółowej (metodyki nauczania) z rzeczywistością pedagogiczną. Poszerzą wiedzę o zaawansowane twierdzenia oraz pojęcia z zakresu matematyki i informatyki, przykłady je ilustrujące, zagadnienia związane z programowaniem w językach wysokiego poziomu, algorytmizowaniem i myśleniem komputacyjnym. Absolwent będzie wyposażony w umiejętności zastosowania praktycznego poznanych zagadnień, dobierania źródeł informacji, przetwarzania informacji z wykorzystaniem zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych. Będzie potrafił wykorzystywać te narzędzia do dokonywania oceny, krytycznej analizy, syntezy, twórczej interpretacji i prezentacji tych informacji.
Więcej informacji o kierunkach znajduje się na stronie >> www.irk.umcs.pl <<