Zasady dyplomowania na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS
Wybór promotora, forma i zakres prac dyplomowych, wymogi merytoryczne i formalne, zatwierdzanie tematów, terminy, zasady egzaminu dyplomowego, kontrolowanie jakości prac dyplomowych, kwestia plagiatów
(procedura zaakceptowana przez Wydziałowy Zespół ds. Jakości Kształcenia w dn. 11 maja 2018 roku)
§ 1
Zagadnienia ogólne
§ 2
Wybór przez studentów opiekuna naukowego (promotora)
i tematów prac dyplomowych
§ 3
Praca dyplomowa
1. Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem pisemnym, w ramach którego student przedstawia określone zagadnienie teoretyczne lub praktyczne. Jest ona przygotowywana indywidualnie pod kierunkiem nauczyciela akademickiego będącego opiekunem naukowym studenta.
2. Praca dyplomowa przyjmuje nazwę:
a) na studiach I stopnia licencjackich: „praca licencjacka”
b) na studiach II stopnia magisterskich: „praca magisterska”.
3. Rodzaj przydzielonej studentowi pracy powinien być zgodny z jego możliwościami, predyspozycjami oraz zainteresowaniami.
4. Praca magisterska i licencjacka musi spełniać określone kryteria formalne i merytoryczne. Dyplomant powinien wykazać się umiejętnością gromadzenia, weryfikacji i doboru źródeł bibliograficznych, znajomością i umiejętnością praktycznego zastosowania na wybranym przez siebie korpusie badawczym nowoczesnych metod i narzędzi badawczych z danej dziedziny, a także umiejętnością właściwego uporządkowania swojej wypowiedzi (kompletność tez, podział treści, kolejność rozdziałów itp.).
5. Prace dyplomowe na studiach pierwszego i drugiego stopnia różnią się stopniem samodzielności badawczej oraz stopniem zaawansowania metod badawczych stosowanych przez studenta. Prace dyplomowe na studiach pierwszego stopnia mają charakter opracowań na poziomie podstawowym. Prace dyplomowe na studiach drugiego stopnia są opracowaniami o charakterze pogłębionym i rozszerzonym.
6. Rada Wydziału formułuje ujednolicone kryteria oceny prac dyplomowych i zasady sporządzania ich recenzji.
7. Praca dyplomowa podlega ocenie przez nauczyciela akademickiego, który sprawował opiekę naukową nad studentem oraz przez jednego recenzenta.
8. Recenzentem w przypadku prac dyplomowych prowadzonych przez nauczyciela akademickiego z tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego może być nauczyciel akademicki ze stopniem naukowym co najmniej doktora.
9. Recenzentem w przypadku prac dyplomowych prowadzonych przez nauczyciela akademickiego ze stopniem naukowym doktora powinien być nauczyciel akademicki z tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego.
10. W przypadku prac dyplomowych o charakterze praktycznym na wniosek opiekuna naukowego, po zatwierdzeniu przez Radę Wydziału lub Dziekana recenzentem może być specjalista spoza uczelni, ze stopniem naukowym co najmniej doktora.
11. Student realizujący więcej niż jedną specjalność na danym kierunku studiów przygotowuje jedną pracę dyplomową, związaną tematycznie z problematyką specjalności podstawowej i zdaje jeden egzamin dyplomowy.
12. Student przedkłada przygotowaną pracę opiekunowi naukowemu.
13. Student przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego zgodnie z wymaganiami określonymi w § 3 ZARZĄDZENIA Nr 57/2015 Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 5 października 2015r. w sprawie składania i archiwizacji prac dyplomowych z wykorzystaniem systemu Archiwum Prac Dyplomowych (APD), zobowiązany jest w terminach określonych przez Dziekana Wydziału: do wprowadzenia pracy do systemu APD; złożenia wydrukowanego z systemu APD jednego egzemplarza pracy dyplomowej, po przyjęciu jej ostatecznej wersji przez opiekuna, w postaci wydruku dwustronnego na kartach formatu A4 w miękkiej oprawie przeznaczonego do akt osobowych studenta
14. Opiekun pracy dokonuje sprawdzenia pracy programem antyplagiatowym za pomocą systemu APD oraz zatwierdza opis oraz pliki pracy dyplomowej.
15. W przypadku podejrzenia popełnienia plagiatu opiekun pracy dyplomowej kieruje sprawę do dziekana
16. Przed egzaminem dyplomowym recenzent i opiekun pracy dyplomowej są zobowiązani do wypełnienia formularza recenzji w systemie APD lub w wersji papierowej. Niezbędne jest również przygotowanie recenzji w wersji drukowanej i podpisanie jej.
17. Do egzemplarza pracy dyplomowej składanej w Dziekanacie należy dołączyć oświadczenie studenta o samodzielnym napisaniu pracy według Załącznika Nr 1 do Zarządzenia Rektora Nr 57/2015 z 05.10.2015 r.
18. Pracę dyplomową student składa nie później niż do dnia:
a) do końca lutego na studiach kończących się w semestrze zimowym,
b) 30 września na studiach kończących się w semestrze letnim.
19. Razem z pracą student składa cztery zdjęcia formatu 4,5 x 6,5 cm oraz pokwitowanie opłaty za dyplom w kwocie zgodnie z Zarządzeniem Rektora ogłoszonym na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie dokumentacji przebiegu studiów. Opłatę należy wnieść na indywidualne konto, otrzymane w Dziekanacie.
20. Egzamin dyplomowy nie powinien odbyć się wcześniej niż 1 tydzień oraz nie później niż w ciągu 6 tygodni, licząc od terminu złożenia pracy dyplomowej. W obu wypadkach, przy planowaniu terminu egzaminu dyplomowego musi być uwzględniony okres wakacyjny, w którym egzaminy nie powinny się odbywać.
§ 4
Egzamin dyplomowy
1. Zakres i formę egzaminu dyplomowego ustala Rada Wydziału w porozumieniu z Wydziałowym Samorządem Studenckim i podaje do wiadomości studentom na rok przed planowanym terminem ukończenia studiów.
2. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
a) uzyskanie zaliczeń wszystkich przedmiotów i praktyk objętych planem studiów,
b) uzyskanie pozytywnej oceny pracy dyplomowej,
c) złożenie w Dziekanacie wymaganej liczby egzemplarzy pracy dyplomowej, fotografii oraz pokwitowania opłaty za dyplom.
3. Student przystępuje do egzaminu dyplomowego nie później niż 6 tygodni od dnia złożenia pracy dyplomowej w Dziekanacie. Termin egzaminu dyplomowego wyznacza Dziekan Wydziału w porozumieniu z członkami komisji egzaminacyjnej.
4. W wypadku negatywnej oceny pracy dyplomowej wystawionej przez recenzenta, o dopuszczeniu do egzaminu dyplomowego decyduje Dziekan Wydziału po zasięgnięciu opinii dodatkowego recenzenta.
5. Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym, którego celem jest sprawdzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych dyplomanta z zakresu studiowanego kierunku i specjalności oraz problematyki związanej z przygotowaną przez niego pracą dyplomową.
6. Egzamin dyplomowy jest egzaminem zamkniętym. Na wniosek studenta lub promotora egzamin dyplomowy przeprowadza się jako egzamin otwarty. Wniosek taki należy złożyć, składając pracę dyplomową.
7. Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Dziekana Wydziału.
8. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą: przewodniczący komisji (Dziekan albo, w wyjątkowych przypadkach, samodzielny pracownik naukowy niepełniący tej funkcji), promotor i recenzent.
9. Termin egzaminu zatwierdza Dziekan na wniosek promotora.
10. Na egzaminie dyplomowym student losuje trzy pytania z listy pytań na egzamin dyplomowy dla danego kierunku studiów.
11. Listy pytań na egzamin dyplomowy dla danego kierunku studiów są opracowane przez odpowiednie Zespoły Programowe i zatwierdzane przez Radę Wydziału. Każda z list zawiera trzydzieści pytań. Listy pytań są dostosowywane do aktualnie realizowanych programów kształcenia. Listy są dostępne na stronach internetowych poszczególnych kierunków studiów.
12. Prawo do zadawania pytań ma także przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
13. Uczestnicy egzaminu otwartego niebędący członkami komisji nie mogą zadawać pytań dyplomantowi oraz uczestniczyć w obradach komisji w części niejawnej oceniającej egzamin.
14. Na zakończenie egzaminu dyplomowego w części niejawnej komisja ustala:
a) ocenę końcową pracy dyplomowej (na podstawie średniej ocen proponowanych przez promotora i recenzenta pracy; ocena jest zaokrąglana do oceny pełnej lub połówkowej);
b) ocenę egzaminu dyplomowego (na podstawie odpowiedzi dyplomanta na poszczególne pytania; ostateczny wynik egzaminu dyplomowego stanowi średnia arytmetyczna z ocen za poszczególne pytania, zaokrąglona do ocen pełnych i połówkowych).
15. Egzamin dyplomowy jest zdany, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi co najmniej 3,0 i wśród ocen cząstkowych występuje co najwyżej jedna ocena negatywna
16. Ustalając ocenę pracy i wynik egzaminu, stosuje się skalę ocen określoną w § 24 ust. 5 Regulaminu Studiów w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w brzmieniu:
a) „bardzo dobry (bdb) 5,0 A
b) dobry plus (db+) 4,5 B
c) dobry (db) 4,0 C
d) dostateczny plus (dst+) 3,5 D
e) dostateczny (dst) 3,0 E
f) niedostateczny (ndst) 2,0 F”
17. Ocenę końcową ukończenia studiów oblicza się zgodnie z § 41 ust. 2-3 Regulaminu Studiów w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w brzmieniu: „Podstawą obliczenia ostatecznego wyniku studiów są:
Ostateczny wynik studiów stanowi suma: 3/5 oceny wymienionej w punkcie 1/, 1/5 oceny wymienionej w punkcie 2/ i 1/5 oceny wymienionej w punkcie 3/.
18. Ostateczny wynik studiów wyrównuje się zgodnie z zasadą: do 3,20 – dostateczny (3,0); od 3,21 do 3,70 – dostateczny plus (3,5), przy średniej ocen ze studiów od 3,26; od 3,71 do 4,20 – dobry (4,0), przy średniej ocen ze studiów od 3,51; od 4,21 do 4,50 – dobry plus (4,5), przy średniej ocen ze studiów od 3,76; od 4,51 do 5,00 – bardzo dobry (5,0), przy średniej ocen ze studiów od 4,19.
19. W stosunku do studenta który:
a) nie złożył pracy dyplomowej w terminach wskazanych w § 36, ust. 1,
b) nie uzyskał pozytywnej oceny pracy dyplomowej,
c) nie przystąpił do egzaminu dyplomowego,
d) nie uzyskał pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego,
mają zastosowanie postanowienia zawarte w § 37 Regulaminu studiów w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
§ 5
Dyplom ukończenia studiów
§ 6
Ewaluacja sytemu dyplomowania
Podstawy prawne: