Miło nam poinformować, że na stronie Geological Quarterly został opublikowany artykuł nt. badań malakologicznych na stanowisku lessowym na Pogórzu Przemyskim, którego autorką jest prof. dr hab. Maria Łanczont (Katedra Geomorfologii i Paleogeografii UMCS):
Alexandrowicz W.P., Łanczont M., 2024. Late Pleistocene malacofauna of (MIS2–MIS4) loess-palaeosol sequence in Zalesie near Przemyśl (southern Poland). Geological Quarterly, 67: 57; https://doi.org/10.7306/gq.1734
Publikacja ta dotyczy omówienia paleośrodowiskowej wymowy szczątków plejstoceńskich mięczaków zasiedlających strefę depozycji lessów w małej dolinie potoku na Pogórzu Przemyskim. Szczątki malakofauny znajdowane w lessach (czyli „gatunki lessowe”) obejmują stosunkowo nieliczną grupę taksonów, jednakże są one notowane pospolicie w wielkiej liczbie stanowisk lessowych i wykazują duża przydatność do rekonstrukcji paleoekologicznych i stratygraficznych. Ogromna większość stanowisk ze szczątkami malakofauny w Polsce jest związana z najmłodszym ogniwem lessu ostatniego piętra zimnego, tj. z okresu LGM (MIS 2). Skorupki mięczaków w starszych jednostkach stratygraficznych lessu młodszego były znajdowane i opisywane tylko na nielicznych stanowiskach. Do tej wąskiej grupy zalicza się profil w Zalesiu, który zawiera niemal pełną sekwencję malakologiczną lessów, reprezentującą pleniglacjał ostatniego zlodowacenia i wskazującą na znaczną lokalną zmienność paleośrodowiskową karpackiej dolinki w tym czasie.
Według aktualnego Wykazu Czasopism MNiSzW artykuł opublikowany w Geological Quarterly to 100 punktów (IF 1.0).
Link do ww. artykułu (Open Acces)
Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS
|