Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Miło nam poinformować, że przy współudziale autorskim dr hab. Piotra Zagórskiego, prof. UMCS (Katedra Geomorfologii i Paleogeografii UMCS) ukazał się roczny raport "The State of Environmental Sciencein Svalbard – an annual report" wydany przez Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System (SIOS) pod redakcją M. Moreno-Ibáñez, J.O.M. Hagen, Ch. Hübner, H. Lihavainen i A. Zaborskiej.
Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System (SIOS) to międzynarodowa multidyscyplinarna infrastruktura badawcza na Svalbardzie i wokół niego. SIOS koncentruje się na długoterminowym monitorowaniu kluczowych zmiennych w Arktyce, aby obserwować, przypisywać i opisywać skutki globalnych zmian środowiskowych i klimatycznych. SIOS weszła w fazę operacyjną w 2018 r. z misją stworzenia wydajnego systemu obserwacyjnego; dzielenia się technologią, doświadczeniem i danymi; aby wypełnić luki w wiedzy i zmniejszyć wpływ nauki na środowisko. Coroczny raport SESS jest jednym z narzędzi do wypełnienia tej misji. Raport SESS jest sposobem na pokierowanie rozwojem systemu obserwacji; zalecenia zawarte w raportach SESS służą do identyfikacji potrzeb badawczych, luk w obserwacjach oraz nowych technik i metod, które mogą usprawnić i zoptymalizować infrastrukturę badawczą.
Dr hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS jest wspóautorem rozdziału Scientific Applications of Unmanned Vehicles in Svalbard (UAV Svalbard) (Hann Richard, Altstädter Barbara, Betlem Peter, Deja Kajetan, Dragańska-Deja Katarzyna, Ewertowski Marek, Hartvich Filip, Jonassen Marius, Lampert Astrid, Laska Michał, Sobota Ireneusz, Storvold Rune, Tomczyk Aleksandra, Wojtysiak Kacper, Zagórski Piotr). Rozdział ten zawiera przegląd badań przeprowadzonych z użyciem pojazdów bezzałogowych poruszających się w powietrzu, wodzie i pod wodą. Główny nacisk położono na bezzałogowe statki powietrzne (UAV).