Projekt pn. „Platforma Wsparcia Eksportu przedsiębiorstw z Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego"

Na Wydziale Ekonomicznym realizowany jest obecnie projekt pn. „Platforma Wsparcia Eksportu przedsiębiorstw z Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego”. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu finansowym Gminy Lublin, w ramach programu Lublin Akademicki.

Celem głównym projektu jest sporządzenie raportu analitycznego zawierającego opracowane dane statystyczne dotyczące aktualnych trendów w eksporcie firm z Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Publikacja stanie się przedmiotem dyskusji podczas seminarium naukowego, które odbędzie się w dniu 22 listopada tego roku. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele świata akademickiego, przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego. W prace nad ww. raportem włączeni są specjaliści z zakresu handlu zagranicznego, w tym pracownicy Katedry Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej (Instytut Ekonomii i Finansów UMCS) oraz Instytutu Ekonomii i Finansów KUL. Prowadzone z tego tytułu badania obejmują okres od 2015 roku i opierają się na diagnozie sytuacji w zakresie eksportu przedsiębiorstw z Lublina oraz Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego na tle tendencji zachodzących w kraju. Analizie poddawana jest struktura geograficzna oraz struktura rzeczowa obrotów handlowych na poziomie czterocyfrowej nomenklatury HS.

Zadania realizowane w projekcie stanowią pierwszą część prac w kierunku stworzenia tzw. Platformy Wsparcia Eksportu dla przedsiębiorstw z Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego (LOM). Zatem przygotowywana inicjatywa jest początkowym etapem szerszych i długookresowych działań na rzecz rozwoju eksportu LOM. W dalszej kolejności planowane jest bowiem przeprowadzenie badań ankietowych dotyczących określenia czynników sprzyjających i barier rozwoju działalności eksportowej firm z LOM. W zamierzeniach jest także utworzenie internetowej bazy wiedzy dla przedsiębiorstw z LOM zainteresowanych eksportem. W porozumieniu z przedsiębiorcami, istnieje ponadto możliwość dostosowania istniejących programów studiów do wymagań współczesnych eksporterów.

Projekt przyczyni się do promocji Lublina jako centrum inicjatyw akademickich. Naukowa analiza i ocena działalności eksportowej przedsiębiorstw LOM może sprzyjać natomiast zwiększeniu potencjału rozwojowego regionu. Wartość dodaną projektu stanowi promowanie współpracy między uczelniami oraz otoczeniem społeczno-gospodarczym (w tym przedsiębiorstwami i zainteresowanymi jednostkami samorządu terytorialnego), a także wsparcie aktywności akademickiej o znaczeniu regionalnym.

 

    Aktualności

    Data dodania
    17 października 2024