Przedmiotem programu jest wsparcie studenckich kół naukowych działających w ramach uczelni w:
- prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności mających na celu tworzenie lub modernizację technologii lub rozwiązań technicznych, i w promocji ich wyników,
- transferze wyników prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych do sfery gospodarczej,
- nabywaniu przez członków tych kół kompetencji miękkich potrzebnych do prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych i promocji ich wyników, w szczególności w zakresie komercjalizacji tych wyników oraz związanego z nimi know-how, pracy w zespole i wystąpień publicznych,
- zakupie certyfikatów i licencji niezbędnych w procesie komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz know-how związanego z tymi wynikami – w celu pomocy tym kołom w realizacji innowacyjnych projektów i podniesienia jakości działalności tych kół oraz usprawnienia mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych powstałych w ramach ich działalności do sfery gospodarczej.
Konkurs w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” został rozstrzygnięty. Minister Edukacji i Nauki zakwalifikował do finansowania 128 projektów na łączną kwotę 6 590 695,49 zł. Laureaci zostali wyłonieni spośród 244 Wnioskodawców. Wśród zakwalifikowanych do finansowania znalazły się 2 z 3 złożonych przez Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej projektów:
- "Socjoterapia w resocjalizacji penitencjarnej"- projekt realizowany na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS, pod opieką merytoryczną dr Katarzyny Korony.
- "Opracowanie metody pozyskiwania danych teledetekcyjnych do oceny rozwoju flory obszarów chronionych"- projekt realizowany na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, pod opieką merytoryczną dra Piotra Demczuka.