Program Erasmus+

Informujemy, że w związku z uczestnictwem Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w programie Erasmus+ studenci Wydziału Politologii i Dziennikarstwa mają możliwość odbycia części swoich studiów w uczelniach UE.

Kto może uczestniczyć w programie Erasmus+?

W wyjeździe w ramach programu Erasmus + mogą brać udział Studenci co najmniej drugiego roku studiów licencjackich, wszystkich lat studiów magisterskich, z wyłączeniem Studentów ostatniego semestru studiów licencjackich oraz magisterskich. Studenci pierwszego roku studiów licencjackich mogą uczestniczyć w postępowaniu kwalifikacyjnym, lecz wyjazd może być wykonany jedynie od drugiego roku studiów licencjackich. Niezbędnym wymogiem jest znajomość języka angielskiego na poziomie przynajmniej B2. Niektórzy Partnerzy wymagają poświadczenia znajomości języka angielskiego certyfikatem językowym (na przykład British Council, TELC, TOEFL lub równoważne). W przypadku wyrażenia chęci uczestnictwa w zajęciach prowadzonych w języku narodowym Uniwersytetu goszczącego, wskazane jest przedstawienie certyfikatu językowego przynajmniej na poziomie B1 lub równoważnym. Podczas wyjazdu Studenci otrzymują dofinansowanie w kwocie ustalonej odgórnie zależnie od kraju, do którego jadą oraz zachowują świadczenia wypłacane przez UMCS. Stawki stypendium dostępne są na podstronie poświęconej programowi Erasmus+ na portalu UMCS.

POSTĘPOWANIE W RAMACH PROGRAMU WYMIANY STUDENCKIEJ ERASMUS+ NA KIERUNKACH REALIZOWANYCH
NA WYDZIALE POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS

I. Przed rekrutacją

Studenci zainteresowani wyjazdem powinni zapoznać się z zasadami obowiązującymi w programie Erasmus+ oraz niezbędnymi informacjami o uniwersytecie, na który chcą pojechać. Korzystając ze stron internetowych, powinni przeanalizować programy studiów na wybranych kierunkach w celu wybrania najbardziej atrakcyjnej oferty, jednocześnie pamiętając, że przedmioty na uczelni przyjmującej powinny być w jak największym stopniu ekwiwalentne do tych, które są w programie studiów na UMCS w semestrze mobilności. Lista szkół partnerskich znajduje się na ostatniej stronie. Przypominamy, że mobilność w ramach programu Erasmus+ ma charakter w pierwszym rzędzie edukacyjny. Niedochowanie staranności przy planowaniu listy studiowanych przedmiotów może skutkować odmową zakwalifikowania studenta do uczestnictwa w programie.

II. Rekrutacja

Informacja o terminach naboru do programu Erasmus+ jest publikowana na stronie Wydziału, Facebooku lub innych mediach społecznościowych kilka tygodni przed terminem rozmów kwalifikacyjnych.

1. W wyznaczonym czasie Student składa komplet dokumentów aplikacyjnych:

- list motywacyjny skierowany do Wydziałowej Komisji Kwalifikacyjnej,

- zaświadczenie z dziekanatu o średniej  (minimalna wymagana średnia ocen to 4.0),

-zaświadczenie uzyskane z Centrum Języków Obcych certyfikujące wymagany poziom języka przynajmniej na poziomie B2 (tylko jeśli wymaga tego uczelnia przyjmująca),

- Oświadczenie uczestnika projektu mobilności dot. RODO (obowiązek informacyjny realizowany w związku z art. 13 i art. 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679)

2. Podstawą oceny kandydata do udziału w mobilności jest rozmowa kwalifikacyjna Studenta z Wydziałową Komisją Kwalifikacyjną.

UWAGA: Ostateczną decyzję o przyjęciu kandydata na studia podejmuje  zagraniczna uczelnia przyjmująca.

Zakwalifikowany student:

1. Kieruje się do Biura Erasmus UMCS (adres: Dom Studenta Grześ ul. Langiewicza 24) w celu otrzymania szczegółowych informacji nt. wyjazdu i dopełnienia wszelkich formalności. Student otrzymuje polecenie o stworzeniu porozumienia o programie zajęć (Learning Agreement) w oparciu o programy studiów na uczelni przyjmującej. Dokument ten sporządza się wirtualnie w systemie USOS, zakładka „wymiana akademicka”. Dokument w tej formie przekazywany jest Partnerowi. Nie ma konieczności drukowania dokumentu. Dokument musi zostać zaakceptowany przez Wydziałowego Koordynatora Programu Erasmus+, który sprawdza, czy wybrane przez Studenta przedmioty będą ekwiwalentne z przedmiotami oferowanymi na UMCS w trakcie trwania mobilności. Koordynator Wydziałowy może nakazać sporządzenie jeszcze jednego dokumentu, czyli Karty zaliczeń (Exam Recognition Card). Dokument ten jest dokumentem wewnętrznym Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS w Lublinie. Służy on wskazaniu, które konkretnie przedmioty wybrane przez Studenta na uczelni przyjmującej odpowiadają przedmiotom będącym w programie studiów na UMCS w trakcie trwania mobilności. Podczas całego procesu rekrutacyjnego Student pozostaje w stałym kontakcie z Koordynatorem Wydziałowym oraz Biurem programu Erasmus.

Uwaga! Jeśli podczas sporządzania dokumentu Learning Agreement okaże się, że niektóre przedmioty na UMCS nie zostaną zaliczone w ramach mobilności, Student przed wyjazdem powinien ustalić z Prowadzącymi zajęcia sposób zaliczenia materiału.

Uwaga 2! Przypominamy, że w celu pozytywnego rozliczenia wyjazdu w ramach programu Erasmus+ należy w trakcie semestru w którym realizowany jest wyjazd musi zgromadzić nie mniej niż 20 punktów ECTS oraz z reguły nie więcej niż 30 punktów ECTS. Uzyskanie punktów ECTS przypisanych do określonego przedmiotu związane jest z uzyskaniem pozytywnej oceny, zgodnie ze skalą ocen przyjętej przez uniwersytet przyjmujący.

Uwaga 3! Student, który nie uzyska wymaganej liczby punktów ECTS będzie przedmiotem postępowania administracyjnego prowadzonego przez Narodową Agencję Programu Erasmus+. W najgorszym możliwym przypadku, Student będzie zobowiązany do zwrotu całości przyznanego stypendium.

2. Student szuka na stronach internetowych uczelni przyjmującej informacji dla studentów przyjeżdżających (incoming students) nt. organizacji procedury aplikowania: terminów zgłoszeń, programów studiów, zakwaterowania oraz dokumentów niezbędnych podczas procedury rekrutacyjnej:  
- Student Application Form
i/lub ewentualnie
-Accommodation Form (formularz dotyczący zakwaterowania w akademiku uczelni przyjmującej)

3. Student wysyła do uczelni zagranicznej wypełniony formularz zgłoszeniowy (Student Application Form) i porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement) uzgodnione wcześniej z Koordynatorem Wydziałowym. W niektórych uczelniach istnieje również możliwość składania dokumentów elektronicznie przez stronę internetową.

4. Po otrzymaniu  akceptacji uczelni przyjmującej należy udać się do Biura Erasmus w celu podpisania umowy (około 2-3 tygodnie przez planowaną datą wyjazdu).

5. Studentom którzy nie posiadają obywatelstwa polskiego przypominamy się o obowiązku uzyskania wizy w państwie, gdzie zlokalizowana jest uczelnia przyjmująca. Przypominamy, że spoczywa on na zakwalifikowanym Studencie. W związku z przedłużającymi się procedurami administracyjnymi najlepiej rozpocząć postępowanie bezzwłocznie po uzyskaniu kwalifikacji do programu. W przypadku nieuzyskania wizy, mobilność zostaje unieważniona.

III. Podczas wyjazdu

Należy pamiętać o wszystkich prawach i obowiązkach Studenta. Wyjazd za granicę w ramach programu Erasmus to wciąż studia. 

1. Jeśli po przyjeździe na wybrany uniwersytet okaże się, że z niezależnych powodów student nie będzie miał możliwości uczęszczania na przedmiot, który początkowo wybrał, należy sporządzić dokument Learning Agreement during mobility, w którym umieszcza się wszystkie zmiany w programie studiów i przesłać go do Koordynatora Wydziałowego w celu akceptacji.

2. Pod koniec okresu studiów za granicą, student powinien:

-  uzupełnić wszystkie podpisy w Learning Agreement;

- odebrać Kartę zaliczeń studenta - Transcript of Records. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ to na podstawie tego dokumentu zaliczany jest wyjazd na uczelni macierzystej.

3. Przypominamy, że w przypadku zagrożenia niezaliczeniem wymiany (na przykład nieuzyskanie zaliczeń), należy natychmiast przekazać niniejsze informacje do uczelni macierzystej w celu podjęcia działań zaradczych.

4. Przypominamy jednocześnie, że  studenci w trakcie wymiany są studentami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i są związani rotą ślubowania oraz standardami kultury osobistej. Przypadki niewłaściwego zachowania w odniesieniu do pracowników naukowych bądź administracyjnych uczeni przyjmującej, studentów współuczestniczących w zajęciach, studentów UMCS, współuczestniczących w wymianie w tej samej uczelni przyjmującej i inne zachowania niegodne statusu studenta będą skutkować natychmiastowym wyciągnięciem sankcji administracyjnych przez Władze Dziekańskie, aż do przerwania wymiany włącznie.

IV. Po powrocie z wyjazdu

  1. Student przedstawia Koordynatorowi  zaświadczenie o uzyskanych zaliczeniach i egzaminach w uczelni przyjmującej (Transcript of Records) w celu zaliczenia semestru.
  2. Student zalicza ewentualne różnice programowe wyznaczone przez Koordynatora Wydziałowego.
  3. Student ma obowiązek sporządzić oraz przedłożyć Koordynatorowi Learning Agreement After Mobility.

Uczelnie partnerskie 

L. p.

Nazwa uczelni, kraj

Kierunek/ specjalizacja

Adres internetowy

Liczba miejsc - stopień  studiów

Minimalny poziom znajomości jęz. obcego

Okres studiów

1.

NEW BULGARIAN UNIVERSITY’ Bułgaria

POLITOLOGIA

http://www.nbu.bg

 

4 - I i II st.

wybrane przedmioty angielski B1

semestr

2.

SOUTH-WEST UNIVERSITY "NEOFIT RILSKI", Blagoevgrad, Bułgaria

POLITOLOGIA

http://www.swu.bg

 

2 - I, II st.

wybrane przedmioty angielski B2

semestr

3.

VYTAUTAS MAGNUS UNIVERSITY, Kaunas, Litwa

POLITOLOGIA

https://www.vdu.lt/lt/

 

2 - I i II  st.

litewski B1/ wybrane przedmioty angielski B2

semestr

4.

MYKOLAS ROMERIS UNIVERSITY, Wilno, Litwa

POLITOLOGIA

www.mruni.eu

4 – I, II st.

litewski B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

5.

LATVIJAS UNIVERSITÁTE, Ryga, Łotwa

POLITOLOGIA

http://www.lu.lv

2 - I i II  st.

łotewski B1/ wybrane przedmioty angielski B1

semestr

6.

VENTSPILS UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES, Łotwa

 

POLITOLOGIA

DZIENNIKARSTWO

 

http://venta.lv/

 

4 –I I II st.

łotewski B1/ wybrane przedmioty angielski B1

semestr

7.

UNIVERSITY OF CRETE, Grecja

POLITOLOGIA

http://www.uoc.gr

2 - II st.

wybrane przedmioty angielski B1

semestr

8.

UNIVERSITA DEGLI STUDI DI NAPOLI FEDERICO II, Włochy

POLITOLOGIA

https://www.unina.it/

 

2 – I, II st.

włoski B1/ wybrane przedmioty ang. B1

semestr

9.

UNIVERSITA DEGLI STUDI DI MACERATA, Włochy

POLITOLOGIA & DZIENNIKARSTWO

https://www.unimc.it/it

3 os polit.+3 os. dzienn. I i II st.

włoski A1/ wybrane przedmioty ang. B1 (certyfikat)

semestr

10.

UNIVERSITA DEGLI STUDI DI CAGLIARI, Włochy

POLITOLOGIA

http://www.unica.it

 

2 – I, II st.

włoski B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

11.

OSLO METROPOLITAN UNIVERSITY, Norwegia

DZIENNIKARSTWO

https://www.oslomet.no/en

2 – I, II st.

wybrane przedmioty ang. B2

semestr

12.

VAASAN YLIOPISTO, Finlandia

 

POLITOLOGIA

http://www.uva.fi/fi/

 

2 – I, II st.

fiński B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

 

13.

UNIVERSITATEA BABES BOLYAI DIN CLUJ-NAPOCA, Rumunia

POLITOLOGIA

http://www.ubbcluj.ro

 

2 – I, II st.

rumuń. C1/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

14.

UNIVERSITATEA DIN BUCURESTI, Rumunia

POLITOLOGIA

https://unibuc.ro/?lang=en

 

4 – I, II st.

rumuń. B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

15.

UNIVERSITATEA DE VEST DIN TIMIȘOARA, Rumunia

POLITOLOGIA

http://www.ubbcluj.ro

2 – I, II st.

rumuń. B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

16.

MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNE, Czechy

DZIENNIKARSTWO

https://www.muni.cz/

2 – I, II st.

wybrane przedmioty ang. B2

semestr

17.

UNIVERZITA HRADEC KRALOVE, Czechy

POLITOLOGIA

https://www.uhk.cz/

2 – I, II st.

wybrane przedmioty ang. B1

semestr

18.

UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE, Czechy

POLITOLOGIA

http://www.cuni.cz/

4 – I, II, st.

wybrane przedmioty ang. B2

semestr

19.

MIDDLE EAST TECHNICAL UNIVERSITY, Turcja

POLITOLOGIA/ STOSUNKI MIĘDZYNAROD.

http://www.metu.edu.tr

4 - I i II st.

wybrane przedmioty ang B1

semestr

20.

ANKARA UNIVERSITY, Turcja

POLITOLOGIA/ STOSUNKI MIĘDZYNAROD.

EUROPEISTYKA

http://erasmus.ankara.edu.tr

 

2 - I i II st.

turecki A2/ wybrane przedmioty ang B1

semestr

21.

SCIENCES PO LILLE, Francja

 

POLITOLOGIA

https://www.sciencespo-lille.eu/

4  –I, II st.

franc A2/ wybrane przedmioty ang B2

semestr

22.

UNIVERSITE LUMIERE LYON 2, Francja

POLITOLOGIA

http://www.univ-lyon2.fr/

4 – I, II st.

francuski B1/ wybrane przedmioty ang B2

semestr

23.

UNIVERSITY OF STUTTGART, Niemcy

POLITOLOGIA

http://www.uni-stuttgart.de/

2 – I, II st.

niem. B1/ wybrane przedmioty ang. B1

semestr

24.

UNIVERSITAET MANNHEIM, Niemcy

POLITOLOGIA, STOS. MIĘDZYN.

http://www.uni-mannheim.de/

2 - I, II st.

niem. B1/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

25.

JOHANNES-GUTENBERG-UNIVERSITÄT MAINZ, Niemcy

DZIENNIKARSTWO

http://www.uni-mainz.de/

2 – I, II st.

niemiecki B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

 

 

UNIVERSIDAD DE CASTILLA-LA MANCHA, Ciudad-Real, Hiszpania

POLITOLOGIA

https://www.uclm.es/

 

2 – I i II st.

hiszp. B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

26.

UNIVERSIDAD DE VALENCIA, Hiszpania

DZIENNIKARSTWO

https://www.uv.es/

 

2 –I I II st.

hiszp. B2

 

semestr

27.

UNIVERSITY OF SS.CYRIL AND METHODIUS IN TRNAVA, Słowacja

DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOLECZNA

http://www.ucm.sk/en/about-the-university

2 - I i II st.

słowacki B2/ wybrane przedmioty ang B2

semestr

28.

UNIVERSITY OF PRESOV, Słowacja

POLITOLOGIA

https://www.unipo.sk/

2 - I i II st.

słowacki B2/ wybrane przedmioty ang B2

 

semestr

29.

COMENIUS UNIVERSITY IN BRATISLAVA, Słowacja

POLITOLOGIA

https://uniba.sk/en/

2 - I i II st.

słowacki B2/ wybrane przedmioty ang B2

semestr

30.

PAVOL JOZEF SAFARIK UNIVERSITY IN KOSICE, Słowacja

POLITOLOGIA

https://www.upjs.sk/

2 - I i II st.

słowacki B1/wybrane przedmioty ang B2

semestr

31.

KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN, Belgia

POLITOLOGIA

www.kuleuven.ac.be 

2 – I, II st.

niderl. B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

32.

UNIVERSITEIT ANTWERPEN, Belgia

POLITOLOGIA

www.uantwerp.be

4 – I, II st.

niderl. B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

33.

*UNIVERSITY OF NOVA GORICA, Słowenia

POLITOLOGIA

https://www.ung.si/sl/

4 – I, II st.

słoweński B2/ wybrane przedmioty ang B2

semestr

34.

*SCHOOL OF ADVANCED SOCIAL STUDIES, Nova Gorica, Słowenia

POLITOLOGIA

http://www.fuds.si/en/

4 – I, II st.

słoweński B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

35.

*SELCUK UNIVERSITESI, Turcja

POLITOLOGIA

 

http://www.selcuk.edu.tr

2 - I i II st.

wybrane przedmioty ang B2

semestr

36.

*ALPEN-ADRIA UNIVERSITAT KLAGENFURT, Austria

DZIENNIKARSTWO I KOM. SPOŁ.

http://www.uni-klu.ac.at/

4 – I, II st.

niem. B1/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

37.

*UNIVERSITÄT MÜNSTER, Niemcy

POLITOLOGIA

www.uni-muenster.de

4 – I, II st.

niem. B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

38.

*UNIVERSITAET JENA, Niemcy

POLITOLOGIA

http://www.uni-jena.de

4 - I i II st.

niem.B2, wybrane przedmioty ang. B2

semestr

39.

*JOHANNES-GUTENBERG-UNIVERSITÄT MAINZ, Niemcy

 

DZIENNIKARSTWO

http://www.uni-mainz.de/

2 – I, II st.

niemiecki B2/

wybrane przedmioty ang. B2

semestr

 

40.

*UNIVERSIDADE DO PORTO, Portugalia

DZIENNIKARSTWO

www.up.pt

2 – I st.

port. B2/ wybrane przedmioty ang. B2, (fr, hisz B2)

semestr

41.

*UNIVERSIDADE DO MINHO, Braga, Portugalia

POLITOLOGIA

http://www.uminho.pt

1 - I i II

port. B1/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

42.

*UNIVERSIDADE DE COIMBRA, Portugalia

POLITOLOGIA

https://www.uc.pt/

 

2 – I, II st.

port. B1/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

43.

*UNIVERSIDADE DE LISBOA, Portugalia

POLITOLOGIA

http://international.ulisboa.pt/

4 – I, II st.

port B1- zajęcia po portugalsku/ wybrane przedmioty ang. B1

semestr

44.

*UNIVERSITEIT GENT, Belgia

POLITOLOGIA

www.ugent.be

1 – I, II st.

niderl. B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

45.

*UNIVERSITY OF ICELAND, Reykjavik, Islandia

POLITOLOGIA

https://english.hi.is/

 

2 - I i II st.

Islandz. B2/ wybrane przedmioty ang B2

semestr

46.

*UNIVERSIDAD DE GRANADA, Hiszpania

POLITOLOGIA

www.ugr.es

2 – I st.

hiszpański B1 / wybrane przedmioty ang. B2

semestr

47.

*UNIVERSIDAD SAN PABLO C.E.U., Hiszpania

 

DZIENNIKARSTWO

http://www.uspceu.com/

2 – I st.

hiszp. B1/ wybrane przedmioty ang. B1

semestr

48.

*UNIVERSIDAD REY JUAN CARLOS, Hiszpania

POLITOLOGIA

http://www.urjc.es/

4 os. – I, II st

hiszpański min. B1/B2– wymag. certyfikat język./ wybrane przedm.ang. B2

semestr

49.

*UNIVERSIDAD NACIONAL DE EDUCACION A DISTANCIA,Madrid,Hiszpania

POLITOLOGIA

http://www.uned.es

 

4 - I, II st.

hiszp. B1/ zajęcia tylko po hiszpańsku

semestr

50.

*UNIVERSITA DEGLI STUDI DI GENOVA, Włochy

 

POLITOLOGIA

http://www.unige.it

3 – I, II st.

włoski B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

51.

*UNIVERSITA DI PISA, Włochy

POLITOLOGIA

https://www.unipi.it/

2 – I, II st.

włoski B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

52.

*LINK CAMPUS UNIVERSITY, Rzym, Włochy

POLITOLOGIA

http://www.unilink.it

4 – I, II st.

włoski B2/ wybrane przedmioty ang. B2

semestr

KONTAKT:

Erasmus na stronie głównej UMCS