powiat dębicki

Okólnik starosty powiatowego w Dębicy z 26 stycznia 1940 roku w sprawie przywozu transportu przesiedleńców z Okręgu Warty i przydzieleniu gminie Olchowa 70 osób z tego transportu. „Pomieszczenie i troska o powyższych przesiedleńców jest zadaniem ludności polskiej. Kierownictwo, wykonanie i nadzór należy do obowiązku Pana Burmistrza względnie Wójta"

Pismo starosty powiatowego w Dębicy z 12 lutego 1940 roku o obowiązku dostarczenia podwód po przesiedleńców na 21 lutego 1940 roku.

- Zawiadomienie targownika Gminy Sędziszów z 20 sierpnia 1942 roku o licencjonowaniu bydła, owiec i jagniąt, karta 30

- Pismo wójta gminy Olchowa z 16 grudnia 1942 roku do sołtysów o obowiązku spędu cieląt do kolczykowania i obowiązku zorganizowania i koordynacji tej akcji, karta 32

- Pismo Targownika gminy Sędziszów z 1 grudnia 1942 roku do zarządu gminy Olchowa w sprawie wykazu hodowców bydła i obowiązku powiadomienia ich o odstawieniu cieląt do kolczykowania. Targownik zaznaczył, że "ludziom sołtysi mają wyjaśnić, że w razie gdyby nie dopędzili cieląt do kolczykowania na wyznaczony dzień lub w razie braku (tajny ubój) - wówczas zastosowana zostanie konfiskata. Sprawa jest bardzo ważna. W razie gdyby ludność skarżyłą się, że Gmina lub sołtysi nie zawiadomili ich na czas i nie wytłumaczyli o karze jaka ich czeka - wtedy osobiście sołtysi i członkowie z Gminy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. (...) Ludność stale się skarży, że Gmina i sołtysi nie powiadamiają ich o żadnych zarządzeniach, że mają zgłaszać młode cielęta i prosięta do kolczykownia”, karty 33 i 34.

- Pismo wójta gminy Olchowa z 28 marca 1942 roku do sołtysów: "Na zarządzenie Pana Marktleitera Ronischa, ze względu na niewykonanie zarządzenia tutejszego Urzędu z dnia 26 marca b.r. dostawy bydła na 27 marca 1942 zarządzony został kontyngent bydła i świń na dzień 3 kwietnia 1942 roku w ilości 4 sztuki świń i 50 sztuk bydła. (...) Wszystkie krowy zabrane i świnie należy sprowadzić do sołtysa skąd odprowadzone będą na targowicę w dniu 3 kwietnia 1942. W razie oporu gospodarzy, którzy mają jedną krowę należy wezwać Posterunek Policji Polskiej do pomocy. W razie niewykonania zarządzenia dostawy bydła na dzień 3 kwietnia 1942 będą następować natychmiastowe aresztowania i wysiedlenia za opór Władzy Przełożonej”. Karta 93.

- Pismo z targowiska w Sędziszowie z 17 października 1942 roku do gminy Olchowa w sprawie obowiązku dostawy bydła "aż do Dębicy na targowicę na dzień 19 października 1942 roku na 7 rano punktualnie”. Karta 101.

W zbiorze podano w szczególności: okładkę dokumentów Urzędu Ziemskiego z pieczęcią wpływu z 13 lutego 1941 roku, wzór karty ewidencyjnej postępowania regulacyjno-scaleniowego, arkusz scaleniowy, sprawozdanie mierniczego przysięgłego w języku niemieckim i polskim, zlecenie wystawione dla mierniczego, potwierdzenie odbioru zlecenia, sprawozdania w języku niemieckim, sprawozdanie z czynności, zawiadomienie o usunięciu znaków granicznych (palików).

Są to dokumenty urzędowe z postępowania administracyjnego o publicznym charakterze. W teczce znajdują się ponadto dokumenty z kontroli postępu prac scaleniowych, podania geodetów, wnioski i wypłatę wynagrodzenia, korespondencja urzędowa z mierniczymi przysięgłymi, szkice sytuacyjne i rachunek za wykonaną pracę. Publikowane dokumenty wybrano jako przykład działalności Wydziału Wyżywienia i Rolnictwa urzędu gubernatora dystryktu krakowskiego wobec jednej z ówczesnych gmin. Obecnie wsie Bystrzyca i Wiśniowa znajdują się w gminie Iwierzyce.

  • gmina Padew Narodowa
  • gmina Paszczyna
  • gmina Pilzno wieś
    • Akta Gminy Pilzno powiat Dębica, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, sygnatura 5: Rejestr podatku gruntowego gromada Łęki Dolne - w zbiorze podano fragment rejestru (księgi bierczej) z wpisami na literę "A". Z ostrożności dane podatników zostały zanonimizowane.
  • gmina Przecław
  • gmina Radomyśl Wielki wieś
  • gmina Hyki Kolonia
  • gmina Ropczyce wieś
    • Akta gminy Ropczyce powiat Dębica, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, sygnatura 3: Rejestr podatku gruntowego gromada Chechły - w zbiorze podano fragment rejestru (księgi bierczej) z wpisami na literę "A". Z ostrożności dane podatników zostały zanonimizowane.
  • gmina Sędziszów wieś
    • Akta gminy Sędziszów powiat Dębica, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, sygnatura 1: Rejestr podatku gruntowego tom 2 gromada Cierpisz. W zbiorze podano fragment tomu drugiego sygnatury nr 1, zawierający wpisy dla gromady Cierpisz. Z ostrożności dane podatników zostały zanonimizowane.
  • gmina Straszęcin
    • Akta gminy Żyraków powiat Dębica, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, sygnatura 4: Rejestr podatku gruntowego gromady Góra Motyczna. W zbiorze podano fragment księgi zawierający wpisy na literę "B". Księga dla gromady Góra Motyczna jest o tyle ciekawa, że zawiera informacje o podatnikach niepełnoletnich, spadkobiercach, podatnikach innych niż osoby fizyczne (np. gromada wiejska), jak też współwłaścicielach na zasadzie osoby fizycznej "i spółki". Dzięki temu można dowiedzieć się, jaka w czasie wojny była skala przemian własnościowych, gdy gospodarstwa rolne przechodziły w ręce innych osób, w tym pozostających pod opieką lub kuratelą. Znajdą się też wpisy osób narodowości żydowskiej, których nieruchomości przeszły pod zarząd ("użytkowanie") innych osób. Biorąc pod uwagę, że gminy przygotowywały osobne spisy gospodarstw rolnych będących w posiadaniu Żydów jest to tym bardziej interesujący historycznie materiał. Z ostrożności dane podatników zostały zanonimizowane.
  • gmina Tarnobrzeg wieś
  • gmina Trześń
  • gmina Wadowice Górne
  • gmina Wielopole Skrzyńskie
  • gmina Zbydniów