powiat dębicki

Okólnik starosty powiatowego w Dębicy z 26 stycznia 1940 roku w sprawie przywozu transportu przesiedleńców z Okręgu Warty i przydzieleniu gminie Olchowa 70 osób z tego transportu. „Pomieszczenie i troska o powyższych przesiedleńców jest zadaniem ludności polskiej. Kierownictwo, wykonanie i nadzór należy do obowiązku Pana Burmistrza względnie Wójta"

Pismo starosty powiatowego w Dębicy z 12 lutego 1940 roku o obowiązku dostarczenia podwód po przesiedleńców na 21 lutego 1940 roku.

- Zawiadomienie targownika Gminy Sędziszów z 20 sierpnia 1942 roku o licencjonowaniu bydła, owiec i jagniąt, karta 30

- Pismo wójta gminy Olchowa z 16 grudnia 1942 roku do sołtysów o obowiązku spędu cieląt do kolczykowania i obowiązku zorganizowania i koordynacji tej akcji, karta 32

- Pismo Targownika gminy Sędziszów z 1 grudnia 1942 roku do zarządu gminy Olchowa w sprawie wykazu hodowców bydła i obowiązku powiadomienia ich o odstawieniu cieląt do kolczykowania. Targownik zaznaczył, że "ludziom sołtysi mają wyjaśnić, że w razie gdyby nie dopędzili cieląt do kolczykowania na wyznaczony dzień lub w razie braku (tajny ubój) - wówczas zastosowana zostanie konfiskata. Sprawa jest bardzo ważna. W razie gdyby ludność skarżyłą się, że Gmina lub sołtysi nie zawiadomili ich na czas i nie wytłumaczyli o karze jaka ich czeka - wtedy osobiście sołtysi i członkowie z Gminy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. (...) Ludność stale się skarży, że Gmina i sołtysi nie powiadamiają ich o żadnych zarządzeniach, że mają zgłaszać młode cielęta i prosięta do kolczykownia”, karty 33 i 34.

- Pismo wójta gminy Olchowa z 28 marca 1942 roku do sołtysów: "Na zarządzenie Pana Marktleitera Ronischa, ze względu na niewykonanie zarządzenia tutejszego Urzędu z dnia 26 marca b.r. dostawy bydła na 27 marca 1942 zarządzony został kontyngent bydła i świń na dzień 3 kwietnia 1942 roku w ilości 4 sztuki świń i 50 sztuk bydła. (...) Wszystkie krowy zabrane i świnie należy sprowadzić do sołtysa skąd odprowadzone będą na targowicę w dniu 3 kwietnia 1942. W razie oporu gospodarzy, którzy mają jedną krowę należy wezwać Posterunek Policji Polskiej do pomocy. W razie niewykonania zarządzenia dostawy bydła na dzień 3 kwietnia 1942 będą następować natychmiastowe aresztowania i wysiedlenia za opór Władzy Przełożonej”. Karta 93.

- Pismo z targowiska w Sędziszowie z 17 października 1942 roku do gminy Olchowa w sprawie obowiązku dostawy bydła "aż do Dębicy na targowicę na dzień 19 października 1942 roku na 7 rano punktualnie”. Karta 101.

W zbiorze podano w szczególności: okładkę dokumentów Urzędu Ziemskiego z pieczęcią wpływu z 13 lutego 1941 roku, wzór karty ewidencyjnej postępowania regulacyjno-scaleniowego, arkusz scaleniowy, sprawozdanie mierniczego przysięgłego w języku niemieckim i polskim, zlecenie wystawione dla mierniczego, potwierdzenie odbioru zlecenia, sprawozdania w języku niemieckim, sprawozdanie z czynności, zawiadomienie o usunięciu znaków granicznych (palików).

Są to dokumenty urzędowe z postępowania administracyjnego o publicznym charakterze. W teczce znajdują się ponadto dokumenty z kontroli postępu prac scaleniowych, podania geodetów, wnioski i wypłatę wynagrodzenia, korespondencja urzędowa z mierniczymi przysięgłymi, szkice sytuacyjne i rachunek za wykonaną pracę. Publikowane dokumenty wybrano jako przykład działalności Wydziału Wyżywienia i Rolnictwa urzędu gubernatora dystryktu krakowskiego wobec jednej z ówczesnych gmin. Obecnie wsie Bystrzyca i Wiśniowa znajdują się w gminie Iwierzyce.

  • gmina Padew Narodowa
  • gmina Paszczyna
  • gmina Pilzno wieś
    • Akta Gminy Pilzno powiat Dębica, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, sygnatura 5: Rejestr podatku gruntowego gromada Łęki Dolne - w zbiorze podano fragment rejestru (księgi bierczej) z wpisami na literę "A". Z ostrożności dane podatników zostały zanonimizowane.
  • gmina Przecław
  • gmina Radomyśl Wielki wieś
  • gmina Hyki Kolonia
  • gmina Ropczyce wieś
    • Akta gminy Ropczyce powiat Dębica, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, sygnatura 3: Rejestr podatku gruntowego gromada Chechły - w zbiorze podano fragment rejestru (księgi bierczej) z wpisami na literę "A". Z ostrożności dane podatników zostały zanonimizowane.
  • gmina Sędziszów wieś
    • Akta gminy Sędziszów powiat Dębica, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, sygnatura 1: Rejestr podatku gruntowego tom 2 gromada Cierpisz. W zbiorze podano fragment tomu drugiego sygnatury nr 1, zawierający wpisy dla gromady Cierpisz. Z ostrożności dane podatników zostały zanonimizowane.
  • gmina Straszęcin
  • gmina Tarnobrzeg wieś
  • gmina Trześń
  • gmina Wadowice Górne
  • gmina Wielopole Skrzyńskie
  • gmina Zbydniów