Zobacz również: Koło Naukowe Portugalistów [wideo]
Język wykładowy: portugalski, polski
Profil kształcenia: ogólnoakademicki
Opis kierunku:
Portugalistyka – studia portugalsko-brazylijskie to wielodyscyplinarny kierunek, oferujący szeroki wachlarz zajęć poświęconych językowi, kulturze, literaturze i traduktologii. Program studiów przewiduje intensywną naukę języka portugalskiego od podstaw do poziomu C1, naukę języka hiszpańskiego (od podstaw) oraz lektorat języka angielskiego. Oferujemy zajęcia praktyczne i specjalistyczne, m.in.: język prawa, ekonomii, medycyny, nauk przyrodniczych, Internetu i współczesnej komunikacji, a także zajęcia z teorii i praktyki przekładu, językoznawstwa, cywilizacji, literatury i kultury krajów portugalskojęzycznych. W ramach wymiany międzynarodowej studenci mają możliwość studiowania na dziewięciu uniwersytetach w Portugalii i czterech w Brazylii.
Portugalski jest najczęściej używanym językiem na półkuli południowej i trzecim językiem europejskim pod względem liczby użytkowników, dlatego jego znajomość na poziomie C1 i obszerna wiedza o Portugalii, Brazylii i innych krajach portugalskiego obszaru językowego predysponują absolwenta do pracy w międzynarodowych instytucjach i przedsiębiorstwach, placówkach dyplomatycznych, wydawnictwach, biurach tłumaczeń i biurach podróży. Dzięki współpracy z jedynym w Polsce Centrum Języka Portugalskiego/Camões studenci mają możliwość uczestniczenia w wykładach i spotkaniach z gośćmi z uniwersytetów w Polsce, Portugalii, Brazylii oraz innych krajach portugalskojęzycznych.
Absolwent ma możliwość kontynuacji nauki na studiach II stopnia.
Wymiany międzynarodowe dla studentów:
- Lizbona, Porto, Coimbra, Faro, Vila Real, Castelo Branco, Covilhã (Portugalia), Brasília, Ijuí, Passo Fundo, Pernambuco (Brazylia).
Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów licencjackich posiada znajomość języka portugalskiego na poziomie C1 oraz znajomość kultury krajów portugalskojęzycznych. Legitymuje się kompetencjami językowymi potrzebnymi w pracy między innymi w placówkach dyplomatycznych, biurach podróży, redakcjach, wydawnictwach i placówkach kultury. Posiada praktyczne umiejętności w zakresie sporządzania korespondencji w języku portugalskim, analizy i tłumaczenia specjalistycznych dokumentów i tekstów z dziedziny ekonomii i marketingu, finansów, prawa, polityki, turystyki, a także tekstów technicznych i przyrodniczych, tłumaczenia negocjacji, prezentacji biznesowych oraz wystąpień publicznych.
Zobacz również: Sylwetki absolwentów
Uprawnienia zawodowe:
Możliwość podjęcia pracy w placówkach dyplomatycznych, biurach tłumaczeń, biurach podróży, redakcjach, wydawnictwach i placówkach kultury. Ukończenie studiów licencjackich uprawnia absolwenta do podjęcia dalszej nauki na studiach II stopnia.
Miejsca realizacji praktyk zawodowych:
- biura tłumaczeń, jednostki samorządowe, urzędy administracji państwowej, instytucje kultury, wydawnictwa, organizacje pozarządowe i fundacje, pracodawcy z rynku pracy, przedsiębiorstwa handlowe, biura podróży.
Jednostka prowadząca: Katedra Portugalistyki UMCS im. Luisa Lindleya Cintry
Opiekun kierunku: prof. dr hab. Barbara Hlibowicka–Węglarz
Prodziekan odpowiedzialny za kierunek: dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS
Obsługa studentów: mgr Magdalena Małocha
Obsługa procesu dydaktycznego: mgr Katarzyna Tomczyk
Dodatkowe informacje (linki):
Fanpage kierunku na Facebook'u:
https://www.facebook.com/Portugalistyka-studia-portugalsko-brazylijskie-UMCS-113452071382494
Centrum Języka Portugalskiego/Camões:
https://www.facebook.com/centrumjezyka.portugalskiego
https://www.umcs.pl/pl/camoes.htm
Koło Naukowe Portugalistów UMCS:
https://www.facebook.com/Ko%C5%82o-Naukowe-Portugalist%C3%B3w-UMCS-575367319319496
https://www.umcs.pl/pl/kolo-naukowe-portugalistow,22832.htm#page-1
Czasopismo studenckie "Água Vai":
https://www.umcs.pl/pl/gazeta-studencka,5432.htm?fbclid=IwAR2eoLKsR04_6x2X4m3CNP7ctkB-ifYAcAEUG_IK4bygfwcRtn87DUl5esU
Program studiów:
Od roku akad. 2022/2023:
Od roku akad. 2023/2024:
Od roku akad. 2024/25: