Połącz studia z pasją, bądź kreatywny! SKNR

Na Wydziale Filologicznym UMCS działa blisko 20 kół naukowych. Jednym z nich jest Studenckie Koło Naukowe Rusycystów, które zrzesza aktywnych studentów rusycystyki I i II stopnia. Od roku akademickiego 2015/2016 opiekę nad Kołem sprawuje dr hab. Ewa Białek, prof. UMCS, z Katedry Językoznawstwa Słowiańskiego (Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS).

Członkostwo w Studenckim Kole Naukowym Rusycystów to zarówno atrakcyjna forma uczestnictwa w życiu Uczelni, jak i możliwość rozwoju zainteresowań naukowych, talentów artystycznych, zdolności organizacyjnych, a także umiejętności i kompetencji przydatnych na rynku pracy XXI wieku.

Koło pod kierunkiem opiekuna organizuje różnorodne wydarzenia: sesje naukowe, debaty studenckie, warsztaty językowo-kulturowe dla uczniów, spotkania z zaproszonymi gośćmi, konkursy piosenek, widowiska artystyczne, spotkania świąteczno-noworoczne, a także akcje promocyjne i charytatywne. W dorobku SKNR z lat 2015–2023 jest już blisko 50 projektów oraz kilka grantów.

Zakres działalności SKNR stale się poszerza. Od 2022 r. członkowie Koła angażują się w wolontariat na rzecz uchodźców z różnych krajów, a także zdobywają doświadczenie w tłumaczeniu i nauczaniu języka polskiego jako obcego. Coraz częściej też studenci przygotowują projekty z wykorzystaniem narzędzi audiowizualnych, nagrywane filmiki dokumentują kadry z działalności SKNR. Wyjazd do Woli Uhruskiej z udziałem SKNR, 1.06.2023 (udział w Wielkiej Grze Terenowej):

We wszystkich tych działaniach przydatna jest znajomość języka rosyjskiego oraz doświadczenie w pracy zespołowej nabywane w kole naukowym. Studenci sprawdzają zdobytą przez siebie wiedzę w praktyce, a zarazem zyskują nowe umiejętności, które ułatwiają im dobry start na rynku pracy.

Poprzez działania podejmowane we współpracy z opiekunem członkowie SKNR promują kierunek rusycystyka, Wydział Filologiczny oraz Uczelnię, współtworzą również wizerunek Lublina jako miasta przyjaznego dla studentów. W kole naukowym nawiązują nowe znajomości, poszerzają kontakty, współdziałają z kadrą kierunku, a także z różnymi jednostkami uczelnianymi i pozauniwersyteckimi.

POŁĄCZ STUDIA Z PASJĄ, BĄDŹ KREATYWNY!


→ Fanpage SKNR

→ Plakat SKNR: A. Marchyk

→ Tekst ulotki: E. Białek, projekt graficzny: A. Marchyk, zdjęcia: zbiory SKNR; w sesji fotograficznej udział wzięli: M. Bernecka, G. Jarosz, M. Koszeluk, M. Krupski, A. Marchyk, I. Satsuta, P. Wilewska

Autor: prof. Ewa Białek

    Aktualności

    Data dodania
    5 stycznia 2024