Podsumowanie obchodów Światowego Dnia Mokradeł 2024

2 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Mokradeł (World Wetlands Day), ustanowiony na pamiątkę podpisania Konwencji Ramsarskiej (w 1971 roku).

Od 7 lat Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, a także Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, włączając się w globalne obchody tego święta, organizują rozmaite inicjatywy popularyzujące wiedzę o tych ekosystemach. W tym roku obie współpracujące ze sobą instytucje zdecydowały się jeszcze mocniej połączyć swoje siły na rzecz ochrony, badań i popularyzacji obszarów wodno-błotnych wspólnie organizując cykl wydarzeń poświęconych w sposób szczególny lubelskim mokradłom.. Do ogólnoświatowego hasła obchodów proponowanego co roku przez Sekretariat Ramsar, które brzmi „Mokradła i ludzie: splecione losy” organizatorzy dodali akcent regionalny, kierujący światło na Chełmskie Torfowiska Węglanowe, na terenie których prowadzą aktywne działania (naukowe, monitoringowe i ochronne). Obszary te są niezwykle cenne w skali lokalnej i krajowej, a jednocześnie stosunkowo mało znane.

Również forma tegorocznych obchodów różniła się w stosunku do lat poprzednich. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy –  Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS – zaprosili miłośników mokradeł na debatę ekspercką, która odbyła się 2 lutego 2024 w murach UMCS. Spotkanie zgromadziło ponad 60 osób zainteresowanych różnymi aspektami ochrony oraz użytkowania obszarów wodno-błotnych. Pośród uczestników znaleźli się naukowcy, praktycy ochrony mokradeł, przedstawiciele jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych i podmiotów gospodarczych.

Przybyłych gości wspólnie powitali: Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej – dr Jolanta Rodzoś, prof. UMCS oraz Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – Paweł Łapiński. Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski oraz Wicemarszałek Województwa Lubelskiego - Zbigniew Wojciechowski.

Podczas debaty poruszona została m.in. tematyka monitoringu przyrodniczego prowadzonego na chełmskich torfowiskach węglanowych, szerokiego wachlarza usług ekosystemowych jakie oferują nam torfowiska, a także bezpośrednich zagrożeń dla tych obszarów. Szukano rozwiązań w kierunku wypracowania wspólnych działań, na rzecz poprawy kondycji torfowisk, co w efekcie ma wpłynąć na efektywność ochrony mokradeł w Polsce. Przebieg debaty na bieżąco dokumentowała graficznie Alicja Sulima (ZLPK).

Poza aspektem naukowym, praktyczną część obchodów Światowego Dnia Mokradeł  stanowiły wspólne działania terenowe w zakresie ochrony czynnej, polegające na usunięciu krzewów i podrostów drzew wkraczających na torfowisko w obrębie ścieżki przyrodniczej „Motylowe Łąki” położonej na Obszarze Natura 2000: Chełmskie Torfowiska Węglanowe w Chełmskim Parku Krajobrazowym. W odbywającej się 9 lutego 2024 r. akcji wzięło udział 25 osób wolontariuszy, m. in. przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego, pracowników i studentów WNoZiŚ.

Wśród aktywności w ramach obchodów Światowego Dnia Mokradeł nie mogło zabraknąć działań edukacyjnych skierowanych do   młodzieży.  Mokradłowe warsztaty terenowe dla młodzieży szkół średnich odbędą się wiosną i jesienią 2024 roku i będą prowadzone przez pracowników Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS oraz pracowników Zespołu  Lubelskich Parków Krajobrazowych.  

Wydarzenie zostało objęte patronatem marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, rektora UMCS prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego, regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Lublinie dr. inż. Arkadiusza Iwaniuka, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Poleskiego Parku Narodowego, Centrum Ochrony Mokradeł, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Fundacji Przyroda i Człowiek.

Patronaty medialne sprawowały:  TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin i Kurier Lubelski.

Wszystkim uczestnikom i Patronom wydarzenia serdecznie dziękujemy i już teraz zapraszamy na kolejne organizowane przez nas wydarzenia poświęcone mokradłom!

Zapraszamy do oglądania fotorelacji LINK i podsumowania video LINK 

    Aktualności

    Data dodania
    23 lutego 2024