Podsumowanie cyklu spotkań z Georgiem Zieglerem

W dniach 6-7 marca 2024 r. w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UMCS gościł wybitny praktyk z zakresu negocjacji rozszerzeniowych Unii Europejskiej, przyjaciel Polski, były niemiecki dyplomata Georg Ziegler, który w swoim przemówieniu  9 grudnia 2023 r.  podczas uroczystości wręczenia medalu 75 lecia Misji Jana Karskiego w Lublinie powiedział:

„Brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę 24 lutego 2022 r., zmieniła wszystko. Jest ona rodzajem ZEITENWENDE, jak mówił kanclerz Niemiec Olaf Scholz, punktem zwrotnym, również dla polityki rozszerzenia Unii Europejskiej. Rzeczy niemożliwe stały się możliwe z dnia na dzień, bo sytuacja wymagała pełnej, czynnej solidarności z Ukrainą, z Ukraińcami, w odpowiedzi na bezprecedensową agresję ze strony Putina i Rosji, porównywalną, w moim odczuciu, z napadem Hitlera i Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. Drzwi Unii Europejskiej dla członkostwa Ukrainy zostały otwarte, co było nie do pomyślenia w poprzednich latach. Stało się jasne, że Unia nie może zostawić naszego sąsiada, Ukrainę na pastwę losu Putina. Musimy zrobić wszystko, żeby Ukraina mogła ponownie uzyskać pełną kontrolę nad swoim terytorium, być Panem we własnym domu, w nieokrojonym własnym domu. Ostatecznie, Ukraińcy bronią nie tylko swojej wolności i niepodległości, ale i naszej, czyli polskiej, niemieckiej, i innych krajów którzy już są w Unii. Ta świadomość się wreszcie rozprzestrzenia (…)

Wykład na temat polityki rozszerzeniowej UE – ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy (zarys wykładu) Georg Ziegler przedstawił w języku polskim dla studentów stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa narodowego, zaś w języku angielskim dla studentów International Relations. Wykłady cieszyły się popularnością i zgromadziły ponad 120 osób. Podczas jednego z nich zagościł prof. Andrzej Szostak, rektor KUL w latach 1998-2004.

W wydarzeniu wziął udział także prezes zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Pan Cornelius Ochmann, który przedstawił zarys oraz perspektywę współpracy polsko-niemieckiej, w kontekście polityki rozszerzenia UE.

Osobą koordynującą wydarzenie była dr hab. prof. UMCS Katarzyna Stachurska-Szczesiak z Centrum Dokumentacji Europejskiej UMCS, członek Team Europe, zaś gospodarzem spotkania był prof. dr hab. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS.


fot. Ihor Kolisnichenko, Katarzyna Stachurska-Szczesiak

    Aktualności

    Data dodania
    12 marca 2024