Początek słowackiego etapu projektu „Oral History on 100th Anniversary of Comenius University Polish Philology”

23 września 2024 roku rozpoczął się słowacki etap projektu „Oral History on 100th Anniversary of Comenius University Polish Philology” realizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Funduszu Wyszehradzkiego. Bierze w nim udział po 10 studentów ze strony polskiej i słowackiej oraz dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS, dr Damian Gocół (UMCS) i dr Bożena Kotuła (UK).

24 września 2024 roku w Instytucie Polskim w Bratysławie wysłuchaliśmy wykładu, w którym dr Juraj Marušiak ze Słowackiej Akademii Nauk przedstawił nam historię Słowacji w pigułce. Poznaliśmy nieco lepiej dzieje naszych południowych sąsiadów: od historii ludów zamieszkujących te ziemie w epoce rzymskiej, przez przybycie Słowian aż do czasów współczesnych.

W tym dniu rozpoczęliśmy także zaplanowane rozmowy z osobami zaproszonymi do projektu. Lena Głusek, Natalia Kruk, Krisztina Kulcsárová i Mark Chernyshev przeprowadzili wywiad z prof. Martą Pančikovą – polonistką i kierowniczką Katedry Filologii Słowiańskich UK. W tym samym czasie Dominice Sollich, Małgorzacie Adamczyk, Michaeli Molnárovej i Ilii Moskalence udało się odbyć ciekawą rozmowę z wyżej wspomnianym Jurajem Marušiakiem. Później spotkaliśmy się z zastępczynią Dyrektora Wykonawczego Funduszu Wyszehradzkiego – Mają Wawrzyk.

Pozostały czas przeznaczyliśmy na zwiedzanie Bratysławy i integrację ze słowackimi studentami. Dalsze przedsięwzięcia w ramach wizyty na Słowacji będą realizowane w kolejnych dniach. Zebrane wywiady zostaną opracowane i zarchiwizowane do późniejszego wykorzystania.

Tekst: Aleksandra Mucha

www.visegradfund.org


Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Wyszehradzkiego. Kierownikiem projektu jest dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS, a wykonawcami – dr Damian Gocół i mgr Bożena Kotuła PhD. 

    Aktualności

    Data dodania
    30 września 2024