od 4.03. | "Spotkania z Fizyką i Matematyką" - edycja wiosenna!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wykładach z wiosennej edycji "Spotkań z Fizyką i Matematyką"!

"Spotkania z Fizyką i Matematyką" to jedna z form popularyzacji nauki, mająca na celu przybliżenie pasjonatom nauk ścisłych, uczniom, nauczycielom, studentom, a także wszystkim zainteresowanym, ciekawych zagadnień i aktualnych problemów nurtujących matematyków i fizyków. Wykłady prowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy, którzy w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego wyjaśniają wybrane zagadnienia. Wykłady są uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami oraz
materiałami multimedialnymi.

W obecnej edycji słuchacze będą mogli uczestniczyć w czterech popularnonaukowych wykładach: dwóch z zakresu matematyki oraz dwóch z zakresu fizyki. 

Najbliższe dwa wykłady odbędą się o godzinie 17:00 w Auli D332 (stacjonarnie) oraz w przestrzeni online na platformie Teams.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie archimedes.umcs.pl


4 marca br. odbędzie się wykład dr. hab. Witolda Mozgawy pt. "Twierdzenie Ponceleta o zamknięciu"

Abstrakt:

Jedną z piękniejszych rzeczy w matematyce jest fakt, że pozornie odległe problemy, są w istocie analogiczne. Spotykamy się z tym w jednym z ważniejszych geometrycznych twierdzeń XIX wieku – twierdzeniu Ponceleta o zamknięciu i w problemie mu odpowiadającym, w tak zwanym pytaniu Gelfanda (XX wiek), których istota i analogie zostaną zaprezentowane i w dużym stopniu wyjaśnione w tym wykładzie. Poryzm Ponceleta polega na sformułowaniu niezwykłego warunku, przy którym w danej parze zawierających się okręgów istnieje obracający się w nich wielokąt o dowolnej liczbie boków wpisany w większy okrąg i jednocześnie opisany na mniejszym okręgu. Pytanie Gelfanda to izomorficzny, czyli identyczny w zasadzie, problem, który polega na odpowiedzi na pytanie o zachowanie się najstarszych cyfr w kolejnych potęgach liczb naturalnych. Omawiane analogie prowadzą do przedstawienia fascynującego rozkładu Benforda, stosowanego w badaniu przestępstw finansowych, czy liczb Fibonacciego wszechobecnych w otaczającym nas świecie. Wykład będzie opatrzony licznymi dygresjami i uwagami o omawianych problemach oraz będzie ilustrowany szeregiem animacji.


11 marca br. odbędzie się wykład dr. Jerzego Mycki pt. "Twierdzenia Gödla: najważniejsze osiągnięcie współczesnej matematyki czy nieistotna ekstrawagancja?"

Abstrakt: 

XIX wiek był czasem stopniowego uściślania i precyzowania fundamentalnych pojęć matematycznych. Na początku XX wieku ten proces doprowadził do postawienia ostatecznego pytania: jak uzasadnić pewność matematyki jako systematycznej zorganizowanej teorii? Zdumiewającej odpowiedzi na to pytanie udzielił Kurt Gödel (“Über formal unentscheidbare Sätze der Principia Mathematica und verwandter Systeme, I”, Monatshefte für Mathematik und Physik, 38, 1931). 

O czym mówią twierdzenia Gödla? Dlaczego spotkały się z niechętnym przyjęciem? Czy mają znaczące konsekwencje dla nauki i filozofii w XXI wieku?

ZAPRASZAMY! 

    Aktualności

    Autor
    Marta Kostrzewa
    Data dodania
    16 lutego 2024