Telewizyjne zaproszenie JM Prorektora prof. dr hab. R. Dobrowolskiego do udziału w Forum
Celem wydarzenia jest zainspirowanie młodych naukowców do prowadzenia badań interdyscyplinarnych oraz integracja lubelskiego środowiska naukowego. W zamyśle organizatorów podjęte w trakcie Forum dyskusje mają stanowić początek szerszej debaty nad szansami, wyzwaniami i zagrożeniami, jakie niosą badania interdyscyplinarne. Liczymy, że uda się stworzyć platformę wymiany informacji – międzywydziałowej i ponadwydziałowej – na temat prowadzonych badań, pomysłów na projekty badawcze oraz źródła ich finasowania. Mamy nadzieję, iż zainicjowana w ten sposób współpraca w dalszej perspektywie przyczyni się do powstawania interdyscyplinarnych zespołów badawczych złożonych z młodych naukowców.
Spotkanie jest skierowane do doktorantów i młodych pracowników naukowych (do 35. roku życia), którzy prowadzą lub chcieliby prowadzić badania interdyscyplinarne.
Podczas Forum porozmawiamy o interdyscyplinarności z perspektywy nauk ścisłych i humanistycznych. Gośćmi specjalnymi będą prof. dr hab. Wiesław Kamiński (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS) oraz prof. dr hab. Jan Pomorski (Wydział Humanistyczny UMCS).
W panelu „Interdyscyplinarność kluczem do sukcesu naukowego” wezmą udział:
• dr hab. Anna Belcarz (Uniwersytet Medyczny w Lublinie)
• prof. dr hab. Piotr Francuz (Wydział Nauk Społecznych KUL)
• prof. dr hab. Andrzej Kokowski (Wydział Humanistyczny UMCS)
• dr Paweł Mergo (Wydział Chemii UMCS)
• dr inż. Maja Skibińska (SGGW) oraz mgr Mariusz Wieczorek (Wydział Filozofii i Socjologii UW)
• dr hab. Monika Szymańska-Chargot (Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie)
• dr inż. Adam Kuzdraliński (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, firma NEXBIO)
Zapraszamy również do czynnego uczestnictwa w warsztatach:
- Design Thinking: mają na celu rozwój kompetencji z zakresu myślenia projektowego i przygotowują do pracy w interdyscyplinarnym zespole badawczym.
- Academic Writing: pozwolą rozwinąć umiejętności związane z pisaniem artykułów naukowych do czasopism wysoko punktowanych.
- Komunikacja w sytuacjach konfliktowych: celem warsztatu jest kształtowanie umiejętności efektywnej komunikacji i współpracy w zespole.
- Autoprezentacja i wystąpienia publiczne mają na celu podniesienie umiejętności przydatnych podczas publicznych wystąpień, prezentowania planów badawczych i wyników swoich badań.
Zaprezentowane zostaną również narzędzia wspomagające pracę zespołów interdyscyplinarnych – WolframAlpha i Mathematica.
Ponadto dla osób zainteresowanych przewidziane jest zwiedzanie EcoTech Complex oraz prezentacja Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Imprezie towarzyszyć będzie wystawa prac pracowników i studentów Wydziału Artystycznego UMCS.
Gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w Forum Młodych Naukowców!
Udział w Forum i warsztatach jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja na stronie Forum; liczba miejsc jest ograniczona).