Nowe kierunki studiów w ofercie UMCS w roku akad. 2016/2017

Zobacz pełną ofertę studiów na UMCS

Zapisz się na studia w IRK

W tegorocznej ofercie edukacyjnej Uniwersytetu pojawiły się nowe kierunki:

  • Agrochemia, 3,5-letnie studia inżynierskie, stacjonarne i niestacjonarne o profilu praktycznym, prowadzone na Wydziale Zamiejscowym UMCS w Puławach,
  • Analityka gospodarcza, studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne o profilu praktycznym, prowadzone na Wydziale Ekonomicznym,
  • Architektura informacji, studia stacjonarne I stopnia, prowadzone przez Wydział Humanistyczny,
  • Geoinformatyka, studia stacjonarne II stopnia, prowadzone wspólnie przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki,
  • Logistyka, studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne o profilu praktycznym, prowadzone na Wydziale Ekonomicznym,
  • Społeczeństwo informacyjne, międzyobszarowe studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne, prowadzone wspólnie przez Wydział Politologii i Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki.

Agrochemia

Kierunek unikatowy w obszarze południowo-wschodniej Polski, a z punktu widzenia zasobów kadrowych, lokalowych i materialnych - Wydział Zamiejscowy UMCS w Puławach to idealne miejsce do prowadzenia tych studiów. Agrochemia łączy w sobie wiedzę przyrodniczą z rolniczymi aspektami działalności człowieka. Podejmując kształcenie na tym kierunku studenci nauczą się rozumienia współczesnego świata w odniesieniu do zapotrzebowania na żywność oraz funkcjonowania rynku rolnego i polityki rolnej. W ramach kierunku do wyboru są dwie specjalności:

  • Doradztwo rolnicze i zawodowe – studenci zdobędą kwalifikacje do tworzenia koncepcji oraz prowadzenia badań w dziedzinach związanych z chemią i technologią nawozów. Poznają zasady uprawy roli, gleboznawstwa oraz technologii maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie, technologii uprawy roli i nawożenia, agrometeorologii, hydrometeorologii i gospodarki wodnej w ekosystemach;
  • Ekonomika przemysłu gospodarczego – studenci zapoznają się m.in. z zagadnieniami związanymi z makroekonomią i ekonomią rynku, marketingiem, międzynarodowym handlem rolno-spożywczym, finansami i rachunkowością, polskim i europejskim prawem rolnym, komunikacją i innowacjami w biznesie. Zdobędą także wiedzę z zakresu planowania i podejmowania właściwych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i umiejętność postępowania w zakresie bezpiecznej gospodarki substancjami chemicznymi.

Dodatkowym walorem studiów jest możliwość uczestnictwa w projekcie unijnym „Platformy Startowe dla Nowych Pomysłów” na podstawie porozumienia o zainicjowaniu wzajemnej współpracy w ramach ekosystemu wspierania przedsiębiorczości, działającego na rzecz platformy startowej dla nowych pomysłów, podpisanego z Puławskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Sprawdź kierunek Agrochemia w IRK


Analityka gospodarcza

Jest to kierunek studiów, mający na celu kształcenie kadr dla nowoczesnego społeczeństwa i gospodarki, stawiających rosnące wymagania w zakresie przetwarzania i analizy informacji. Absolwenci tego kierunki zdobędą praktyczne umiejętności wykorzystania nowoczesnych ilościowych metod analitycznych w biznesie – w szczególności opierających się na oprogramowaniu i narzędziach informatycznych.

Studia z zakresu analityki gospodarczej mają charakter interdyscyplinarny, łączący dorobek różnych dziedzin nauki. W ramach studiów realizowane są zagadnienia ekonomiczne, matematyczne, informatyczne, prawne, odwołujące się do bieżącej analizy otoczenia gospodarczego, gromadzenia dużych zbiorów danych i wyciągania rekomendacji biznesowych.

Głównymi elementami programu studiów na kierunku Analityka gospodarcza są przedmioty ilościowe, skoncentrowane wokół narzędzi i metod analizy danych, ukierunkowanych na analizie tendencji i zależności zachodzących na różnego rodzaju rynkach oraz badaniu kondycji podmiotów gospodarczych i ich umiejętności adaptacji do zmieniających się warunków otoczenia. Jego dopełnieniem jest blok przedmiotów związanych z informatyczną obsługą czynności pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystania informacji do wspomagania procesu podejmowania decyzji w przedsiębiorstwach i innych instytucjach.

Program studiów licencjackich jest tak skonstruowany, aby student mógł sam, poprzez dobór fakultetów, kształtować swój profil kształcenia - nie ma formalnych specjalności, każdy student realizuje własną ścieżkę kształcenia, wybierając dodatkowe przedmioty.

Sprawdź kierunek Analityka Gospodarcza w IRK


Architektura informacji

Program kierunku Architektura informacji będzie opierał się przede wszystkim na praktycznych aspektach dotyczących tworzenia, przetwarzania i zarządzania zasobami informacyjnymi (IRM - Information Resource Management). Kierunek otwiera drogę do poznania cyfrowego świata, zrozumienia postępującego procesu wirtualizacji rzeczywistości, uczy jak trafnie rozpoznawać, definiować, analizować i prognozować procesy i zjawiska zachodzące we współczesnym społeczeństwie i gospodarce, zarówno w przestrzeni realnej, jak i wirtualnej. Program jest zgodny ze strategią rozwoju społeczeństwa informacyjnego i wpisuje się w projekty realizowane w ramach innowacyjnej gospodarki (np. Polska Cyfrowa, Digitalizacja Dziedzictwa Kulturowego).

Absolwent kierunku posiadać będzie ogólną wiedzę z obszaru nauk humanistycznych, uzupełnioną o elementy wiedzy z nauk społecznych stanowiących podstawę dla podejmowania praktycznych działań, odnoszących się do procesów zachodzących w społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy. W szczególności uzyskuje wiedzę z zakresu architektury informacji, informatologii i komunikacji wizualnej.

Posługiwać się będzie umiejętnościami:

  • projektowania przestrzeni informacyjnych poprzez zastosowanie m.in.: analizy, selekcji i organizacji informacji na podstawie cech formalnych i treściowych, opracowywania systemów wyszukiwawczych,
  • projektowania funkcjonalnego, estetycznego i atrakcyjnego graficznie komunikatu wizualnego dla mediów tradycyjnych i cyfrowych,
  • prowadzenia badań i analiz w zakresie jakości systemów i środowisk informacyjnych, znajdujących się w przestrzeni cyfrowej i rzeczywistej.

Studentom proponowany będzie jeden z trzech bloków przedmiotów specjalistycznych:

  • Publikowanie cyfrowe i sieciowe,
  • Architektura systemów informacyjnych,
  • Architektura bibliotecznej przestrzeni informacyjnej.

Sprawdź kierunek Architektura Informacji w IRK


Geoinformatyka

Geoinformatyka to dyscyplina leżąca na pograniczu informatyki i nauk geograficznych, zajmująca się stosowaniem narzędzi informatycznych do badania zjawisk w ich aspekcie przestrzennym. Odgrywa szczególną rolę w naukach o Ziemi, z których w dużej mierze czerpie inspiracje i dostarcza ważnych narzędzi do badań środowiska geograficznego. Kluczową rolę w tej dyscyplinie ogrywają Systemy Informacji Geograficznej (GIS) oraz powiązane z nimi systemy bazodanowe i informatyczne, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie, przetwarzanie, analizowanie i udostępnianie informacji przestrzennej. W Polsce i w Europie istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie.

Są to studia międzyobszarowe, łączące nauki o Ziemi, nauki ścisłe oraz bazujące na warsztacie metodycznym geografii i informatyki. Studia będą skupiać się na aplikacyjności narzędzi geoinformatycznych w badaniach naukowych, przede wszystkim w badaniach środowiskowych. Drugim ważnym wątkiem w kształceniu na tym poziomie będzie rozwijanie kompetencji narzędziowych, realizowane m.in. w ramach zajęć praktycznych prowadzonych przez specjalistów zewnętrznych oraz pracowników dwóch wydziałów UMCS mających dorobek w tym zakresie.

Pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki przestrzennej będą realizowali głównie zajęcia związane z wykorzystaniem Systemów Informacji Geograficznej, natomiast pracownicy wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki będą realizowali zajęcia z segmentu IT. Zaangażowanie obu wydziałów pozwoli na kształtowanie szerokiej gamy kompetencji merytorycznych i warsztatowych oraz zapewni rzetelne przygotowanie studentów do podejmowania zadań związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, analizowaniem i udostępnianiem informacji przestrzennej z użyciem nowoczesnych narzędzi według standardów światowych.

Kierunek Geoinformatyka realizowany przez UMCS, jako jedyny w Polsce łączy zagadnienia geograficzne, informatyczne i GIS w sposób spójny, kładąc duży nacisk na sferę informatyczną i jej aspekt praktyczny, co zwiększa znacząco zakres kompetencji absolwenta i jego przygotowanie do podejmowania szerokiego wachlarza zadań. W konstrukcji programu bazowano przede wszystkim na analizie potrzeb rynku pracy, śledząc na bieżąco ogłoszenia o pracy oraz informacje od absolwentów pracujących w tym obszarze.

Sprawdź kierunek Geoinformatyka w IRK


Logistyka

Logistyka jest kierunkiem studiów, którego głównym celem jest przekazanie zaawansowanej wiedzy na temat nowoczesnych metod i narzędzi analitycznych, mających zastosowanie w biznesie, w szczególności w branży TSL oraz branżach opierających się na wykorzystaniu oprogramowania i narzędzi informatycznych. Studia skupiają się na wykształceniu praktycznych umiejętności samodzielnego prowadzenia analiz w procesach gospodarczych (w szczególności z wykorzystaniem narzędzi i systemów informatycznych), oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotów gospodarczych, umiejętności interpretacji wyników analiz oraz wdrażania efektów tych analiz w praktyce zarządzania procesami logistycznymi, realizowanymi w sieciach kooperujących ze sobą przedsiębiorstw i instytucji (także na poziomie międzynarodowym).

W programie studiów znajdują się m.in. przedmioty takie jak: Zarządzanie łańcuchem dostaw, E-logistyka i systemy GIS, Logistyka dystrybucji, Opakowania w logistyce, Bezpieczeństwo transportu, Symulacje i modelowanie procesów logistycznych Simulink, Business intelligence (BPMN), Techniczne laboratorium logistyki, Zaawansowane funkcje Excela w logistyce.

Sprawdź kierunek Logistyka w IRK


Społeczeństwo informacyjne

Kształcenie na kierunku Społeczeństwo informacyjne opierać się będzie na obszarze nauk społecznych oraz ścisłych. Istotna będzie tu grupa zajęć o profilu społeczno-humanistycznym, a także zajęcia praktyczne dotyczące kompetencji technologicznych, związanych z przedsiębiorczością, zarządzaniem i organizacją projektów. Na tym kierunku rozwijane będą kompetencje związane ze specjalistycznym wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych.

Przygotujemy tutaj przyszłych pracowników administracji publicznej, sektora pozarządowego, agencji marketingowych i komunikacji społecznej, sektora informatycznego. Absolwent kierunku Społeczeństwo informacyjne będzie posiadał kompleksową wiedzę na temat rozwoju technologicznego, administracji, procesów politycznych i społecznych, globalizacji i stosunków międzynarodowych, prawa, politologii i komunikacji społecznej. Posiądzie wiedzę z zakresu nauk ścisłych dotyczącą systemów informatycznych, metod obliczeniowych i algorytmicznych, projektowania stron internetowych, programowania, administrowania i zarządzania sieciami. Będzie posługiwał się umiejętnościami z zakresu:

  • wykorzystania wiedzy z zakresu nauk społecznych na potrzeby tworzenia analiz, ekspertyz, raportów,
  • zarządzania bazami danych i przepływem informacji,
  • pracy z popularnymi aplikacjami multimedialnymi,
  • komunikacji społecznej i marketingu w mediach społecznościowych.

Sprawdź kierunek Społeczeństwo informacyjne w IRK

    Aktualności

    Data dodania
    25 marca 2016