1 września 2012 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej rozpoczął realizację nowego projektu „Nowoczesny model zarządzania w UMCS”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem projektu jest optymalizacja systemu zarządzania w UMCS poprzez wdrożenie, w ramach modelu zarządzania jakością, modułów zintegrowanego informatycznego systemu zarządzania uczelnią klasy ERP, reformę w obszarze jakości kształcenia oraz wprowadzenie strategicznego zarządzania.
Do realizacji celu ma się przyczynić rozwój Zintegrowanego Informatycznego Systemu Zarządzania Uczelnią (ZISZU), który nastąpi poprzez wdrożenie modułów: kadrowo-płacowego, zarządzania majątkiem, kontrolingu finansowego projektów oraz modułu obsługi badań naukowych z bazą ekspertów. Wdrożenie ZISZU usprawni pracę podstawowych jednostek uczelni oraz przyczyni się do wzrostu efektywności pracowników administracji, jak również umożliwi szerszą promocję i współpracę w dziedzinie badań naukowych.
Projekt przewiduje również zadania, które poprawią jakość zarządzania kształceniem. Zaplanowano zmianę systemu praktyk zawodowych oraz stworzenie narzędzi komunikacji z absolwentem i pracodawcą w celu określenia ścieżki kształcenia oczekiwanej na rynku. Dodatkowo przewiduje się podniesienie kompetencji kadry kierowniczej oraz wyposażenie uczelni w procedury i narzędzia do zarządzania strategicznego.
Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na całą uczelnię, pracowników, studentów, a także otoczenie zewnętrzne UMCS, w szczególności pracodawców poprzez poprawę efektywności pracy jednostek uczelni oraz sprawności i jakości obsługi podstawowych procesów (m.in. kształcenia, finansów i badań). Z projektu skorzystają także studenci – przyszli absolwenci, którzy dzięki narzędziom włączającym pracodawców do procesu kształcenia nabędą wiedzę, kompetencje i umiejętności praktyczne przystosowane do potrzeb współczesnego rynku pracy.
Projekt „Nowoczesny model zarządzania w UMCS” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, priorytet IV. Szkolnictwo wyższe i nauka, poddziałanie 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni.
Termin realizacji: od 1.09.2012 do 31.08.2014.
Główne zadania projektu: