Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z wielką przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego Scholar ukazała się publikacja pt. „Krzysztof Teodor Toeplitz” współredagowana przez dr hab. Barbarę Gizę, prof. UMCS z Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej.
Krzysztof Teodor Toeplitz był jednym z najciekawszych PRL-owskich intelektualistów. W znacznej mierze określają go właśnie ówczesne: polityka, kultura, funkcjonowanie w środowiskach dziennikarskich i artystycznych. Był postacią mającą niemały wpływ na poglądy i postawy odbiorców (zarówno jako krytyk i eseista, jak i scenarzysta 40-latka), lecz także człowiekiem pełnym sprzeczności. Z jednej strony silnie osadzony w rzeczywistości PRL-u i bez wahania, choć nie bezkrytycznie, legitymizujący ten ustrój, z drugiej – jeden z najlepszych znawców kultury Zachodu, ważny i wpływowy propagator wiedzy o niej, proponujący otwarcie się na przynajmniej niektóre płynące stamtąd tendencje. Jego erudycja i błyskotliwość również z dzisiejszej perspektywy czynią go kimś wyjątkowym – nie bez powodu zaliczany do najbardziej przenikliwych krytyków kultury – choć jego postawy budziły zarówno wówczas, jak i budzą współcześnie kontrowersje: czasem blisko związany z władzą, kiedy indziej zdawał się zachowywać dystans. Z wielu powodów był człowiekiem niepoddającym się łatwym ocenom, ale znaczenia jego obecności w polskiej kulturze nie sposób zignorować. Książka zawiera artykuły przygotowane przez następujących autorów: Andrzej Fogtt, Wiesław Godzic, Jarosław Grzechowiak, Mariusz Guzek, Justyna Jaworska, Marcin Kowalczyk, Artur Kowalski, Tadeusz Lubelski, Daria Mazur, Michał Przeperski, Piotr Sitarski, Dorota Skotarczak, Piotr Zwierzchowski. Na stronach tomu znaleść można także artykuł autorstwa prof. Barbary Gizy pt. "Między socjologią, antropologią a psychologią społeczną. Krzysztofa Teodora Toeplitza koncepcja krytyki filmowej". Gratulujemy redaktorom i autorom! Serdecznie zachęcamy do lektury. Więcej infortmscji o książce, w tym spis treści są dostępne na stronie internetowej Wydawnictwa Naukowego Scholar. Źródło informacji: https://scholar.com.pl/pl/glowna/8867-krzysztof-teodor-toeplitz.html |