Nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego, II stopień | NOWOŚĆ OD ROKU 2025/26

Specjalności: nauczycielska

Język wykładowy: polski

Profil kształcenia: ogólnoakademicki

Opis kierunku: 

Jeśli chcesz podjąć kierunek studiów o unikatowym profilu kształcenia, a jednocześnie zdobyć kwalifikacje przygotowujące do zawodu nauczyciela języka polskiego jako obcego – podejmij studia o charakterze glottodydaktycznym. Zgłębisz na nich tajniki wiedzy o języku polskim, polskiej kulturze i literaturze, które pomogą Ci odnaleźć swoje miejsce pracy zawodowej w środowisku wielojęzycznym i wielokulturowym. To studia o charakterze interdyscyplinarnym, łączące wiedzę, umiejętności i kompetencje pozwalające na pełne wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych metod przekazu w nauczaniu języka polskiego jako obcego i drugiego.

Specjalności

  •  nauczycielska:

Specjalność przeznaczona dla polskich i zagranicznych studentów, którzy ukończyli studia I stopnia w obszarze nauk humanistycznych (filologicznych oraz kulturoznawczych) i uzyskali przygotowanie do pracy w szkole. W przypadku cudzoziemców lub obywateli polskich na stałe zamieszkałych za granicą wymagana jest znajomość języka polskiego na poziomie B2, udokumentowana Certyfikatem wydanym przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Tutaj zdobędziesz pogłębioną wiedzę teoretyczną oraz niezbędne umiejętności praktyczne z zakresu nauczania języka polskiego jako obcego i drugiego.

Co po studiach?

Specjalność nauczycielska otwiera  perspektywy zatrudnienia w  publicznych i niepublicznych placówkach i instytucjach kształcących cudzoziemców lub prowadzących innego typu działalność, wymagającą posługiwania się językiem polskim w środowisku wielojęzycznym i wielokulturowym. Daje także możliwość podjęcia pracy w firmach polonijnych związanych z mediami, reklamą, promocją czy komunikacją społeczną.

Zdobyte kwalifikacje potwierdzone dyplomem magistra dają możliwość pełnienia funkcji członka komisji przeprowadzających państwowe egzaminy certyfikatowe z języka polskiego jako obcego oraz ubiegania się o uprawnienia przewodniczącego ww. egzaminów.

Możliwość poszerzania wiedzy i rozwijania pasji naukowych stwarza Szkoła Doktorska, w której można kontynuować studia i prowadzić własne prace badawcze.

Sylwetka absolwenta:

Absolwent specjalności nauczycielskiej ma szerokie wykształcenie humanistyczne oraz gruntowną wiedzę i umiejętności z zakresu glottodydaktyki polonistycznej, zwłaszcza metodyki nauczania języka polskiego jako obcego i drugiego, kontekstu socjokulturowego w nauczaniu języka polskiego jako obcego, miejsca i roli języka polskiego i kultury polskiej w świecie, systemu certyfikacji, komunikacji międzykulturowej. Moduł psychologiczno-pedagogiczny i moduł dydaktyczny zapewniają przygotowanie teoretyczno-praktyczne do pracy w szkołach i polonijnych placówkach oświatowych oraz placówkach kultury w roli nauczyciela języka polskiego jako obcego i drugiego. Nabyte kwalifikacje są przydatne w procesie nauczania zarówno w krajowych instytucjach kształcących cudzoziemców, jak i w szkołach wszystkich typów i poziomów poza granicami Polski, ze szczególnym uwzględnieniem lektoratów na wydziałach slawistyki i polonistyki uniwersytetów zagranicznych (w ramach naboru cyklicznie prowadzonego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej). Absolwent jest również przygotowany do pracy z uczniami – cudzoziemcami (m.in. uchodźcami, emigrantami, osobami czasowo przebywającymi na terenie RP) oraz dziećmi reemigrantów w szkołach w Polsce.

Zobacz również: Sylwetki absolwentów

Uprawnienia zawodowe: 

Absolwent specjalności nauczycielskiej ma uprawnienia do nauczania języka polskiego jako obcego we wszystkich placówkach oświatowych w Polsce i za granicą (szkołach, ośrodkach dla uchodźców, polonijnych placówkach kultury, firmach polonijnych związanych z mediami, reklamą, komunikacją społeczną).

Miejsca realizacji praktyk zawodowych:

- placówki i instytucje kształcące cudzoziemców, ośrodki dla uchodźców oraz szkoły polskie w kraju, do których uczęszczają dzieci obcokrajowców;

Jednostka prowadząca: Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS

Program studiów: