Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z okazji obchodzonej w naszej Uczelni 150. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej, studenci i pracownicy Wydziału Artystycznego postanowili uczcić to wydarzenie z rozmachem oraz w niekonwencjonalny sposób. Narodziła się idea, aby stworzyć wyjątkowe dzieło, które swoją formą złoży swego rodzaju hołd Noblistce. Dzięki temu powstała grafika - największy drzeworyt w Polsce.
Fot. zbiory Wydziału Artystycznego
Obraz podkreśla wyjątkowość osoby Marii Curie-Skłodowskiej i jej wkład w naukę. Inspiracją do powstania grafiki było niezwykłe zdjęcie wykonane w 1927 roku podczas Kongresu w Brukseli. Fotografia przedstawia najwybitniejszych naukowców XX wieku - 29 osób, które zmieniły obraz współczesnej nauki. Wśród tej zaszczytnej grupy znalazła się również Maria Curie. Jej postać wydaje się być tym bardziej znamienna, iż jest jedyną kobietą w tym gronie. Fotografia ta stała się swego rodzaju ikoną i jednym z najbardziej znanych wizerunków Skłodowskiej.
Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest kierownik Zakładu Grafiki Warsztatowej I, prof. Krzysztof Szymanowicz, Dziekan Wydziału Artystycznego UMCS. Drzeworyt wykonali studenci drugiego roku grafiki pod kierunkiem asystenta Karola Pomykały. Stworzenie tak dużej grafiki – wym. 250 cm na 520 cm – było nie lada wyzwaniem, dlatego prace nad projektem rozpoczęły się już w październiku 2016 roku.
Fot. zbiory Wydziału Artystycznego
Proces tworzenia drzeworytu polega na wycinaniu specjalnymi dłutami rysunku w drewnianym podłożu. Działa to na zasadzie pieczątki: wszystko to, co zostało wycięte, pozostaje białe, zaś elementy niewycięte są czarne. Aby przenieść fotografię na język graficzny, studenci stworzyli całkowicie nowy projekt rysunkowy zdjęcia w odpowiedniej skali. Następnie rysunek został przeniesiony na matryce. Tak ogromna grafika wymagała specjalnej matrycy, dlatego do tych celów autorzy wykorzystali płyty mdf o wymiarach 130 cm x 250 cm (cztery oddzielne płaszczyzny o równych wymiarach). Z racji dużego formatu nie będzie możliwe odbicie grafiki za pomocą pras mechanicznych i trzeba ją będzie odbić ręcznie.
Aż 15 studentów zaangażowało się w przedsięwzięcie. Jak w każdej grupie, także w tym wypadku, wyłoniło się czworo liderów: Hanna Papruha, Magdalena Majstrak, Justyna Słoniec i Anna Skrzyńska. Pozostałe osoby zaangażowane w projekt: Martyna Rogóż, Alisa Kokhan, Julia Maj, Krystian Papierz, Tomasz Korczyk, Olga Przemieniecka, Yana Prokopchuk, Maciej Kędrak, Elżbieta Kucio, Maciej Rozwałka, Sonia Klimczyk.
Tego rodzaju praca i zaangażowanie studentów, którzy na co dzień kształcą się na Wydziale Artystycznym UMCS, ma bardzo duże znaczenie dla ich edukacji, m.in. pogłębia umiejętności warsztatowe, pobudza kreatywność, uczy pracy w grupie oraz metod promocji w Internecie (studenci założyli specjalny profil na Facebooku i Instagramie o nazwie „Grafika dla Skłodowskiej”, gdzie na bieżąco prezentowali postęp swoich prac).
autor filmiku - mgr Karol Pomykała