Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W ramach projektów wymian KA131-HED Programu Erasmus+ mobilność pracownikóww instytucjach szkolnictwa wyższego - możliwe jest finansowanie z funduszy Programu wyjazdów zagranicznych pracowników UMCS w celach prowadzenia zajęć lub w celach szkoleniowych:
- dla nauczycieli akademickich - na krótkie wyjazdy dydaktyczne;
- dla pracowników administracji - na krótkie szkolenia związane z zajmowanym stanowiskiem.
Wyjazdy nauczycieli akademickich w celach prowadzenia zajęć
Z krótkich wyjazdów w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych na zagranicznych uczelniach mogą korzystać nauczyciele akademiccy oraz specjaliści z przedsiębiorstw. Nauczyciele akademiccy mogą wyjeżdżać do zagranicznych szkół wyższych, z którymi ich macierzyste uczelnie (wydziały) posiadają aktualnie obowiązujące umowy międzyinstytucjonalne nowego Programu Erasmus+ 2021-27, gdzie uzgodniono wymiany nauczycieli na określonym kierunku studiów. Pracownik wnioskujący o dofinansowanie wyjazdu musi mieć zatwierdzony przez instytucję wysyłającą i przyjmującą dokument „Porozumienie dot. programu nauczania”. Zajęcia prowadzone przez wykładowców lub specjalistów z przedsiębiorstw muszą być zawsze integralną częścią programu nauczania na określonym kierunku studiów w goszczącej uczelni.
Pracownicy szkół wyższych mogą również wyjeżdżać na krótkie okresy do instytucji zagranicznych, np. przedsiębiorstw, organizacji, instytucji edukacyjnych, w tym uczelni, w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji potrzebnych w zakresie swojej pracy administracyjnej lub pełnieniu okreslonej funkcji administracyjnej na Uczelni (udział w szkoleniu, seminarium, warsztatach z elementami szkolenia, działania typu job shadowing, itp.). Pracownik wnioskujący o dofinansowanie wyjazdu musi mieć zatwierdzony przez instytucję wysyłającą i przyjmującą dokument „Porozumienie dot. programu szkolenia”.
Mobilność pracownika może przebiegać w formie: zajęć prowadzonych bezpośrednio (face-to-face, lub w formie udziału zdalnego/wirtualnego/on-line, mieszanego/hybrydowego (blended mobility) zgodnie z ustaleniami dokonanymi przed wyjazdem uczestnika mobilności jednak dofinansowanie ze środków programu Erasmus będzie przysługiwało uczestnikowi tylko i wyłącznie za czas rzeczywistego pobytu za granicą. Uczelnia może zobowiązać Uczestnika do przedłożenia dokumentów (jak np. rachunków, faktur, biletów, ewentualnie innych dokumentów) potwierdzających okres rzeczywistego (fizycznie) pobytu Uczestnika za granicą.
Środki z programu Erasmus+ są przeznaczone na dofinansowanie kosztów podróży i utrzymania za granicą. Kwota wsparcia indywidualnego jest zryczałtowana i zależy od pobytu (dni pracy) oraz kraju docelowego. Pracownicy uczelni otrzymują środki na wyjazd ze swojej uczelni macierzystej, a pracownicy przedsiębiorstw - z uczelni zapraszającej.
Zainteresowani pracownicy UMCS przygotowują (w języku zajęć dydaktycznych lub języku szkolenia, najlepiej w języku angielskim):
W dokumencie powinna zostać dodatkowo wyraźnie wskazana forma realizacji mobilności (fizyczna, on-line, mieszana) i wyrażona gotowość instytucji zagranicznej do przyjęcia uczestnika do pracy na miejscu.
Z doświadczeń z lat ubiegłych wynika, że na UMCS finansowane będą wyjazdy nie dłuższe niż 2-5 dni roboczych, zaplanowane do realizacji pomiędzy listopadem 2023 a 30 września 2024 r.
Prawidłowo wypełnione, uzgodnione i podpisane „Porozumienia” wraz z oświadczeniem dot. danych osobowych (RODO dla projektu) należy składać lub przesyłać w pliku pdf lub pocztą wewnętrzną do Biura Programu Erasmus w DS Grześ, ul. Langiewicza 24, pok. 12, 20-035 Lublin (wydruki papierowe), lub skany ww. dokumentów pocztą e-mail na adres: ryszard.straszynski@mail.umcs.pl do dnia 05 października 2023 r.
Decyzje o przydzieleniu dofinansowania Programu na wyjazd podejmuje Komisja Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia w październiku br. O wynikach kwalifikacji uczestnicy zostaną powiadomieni pocztą elektroniczną.
Po zakończeniu kwalifikacji na wyjazdy pracownicy UMCS mogą składać wnioski o dofinansowanie planowanych mobilności. Decyzję o zakwalifikowaniu wyjazdu do finansowania z Programu podejmuje wtedy Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia uwzględniając wysokość wolnych środków finansowych pozostających w projekcie na wyjazdy pracowników.
Decyzję w sprawie wyjazdu pracownika i udzieleniu urlopu szkoleniowego na wyjazd będzie podejmować JM Rektor na podstawie osobnego Wniosku o zagraniczną podróż służbową uwzględniając m.in. w sytuację epidemiczną w kraju do którego planowany jest wyjazd, termin wyjazdu, itp. (informacje: https://www.umcs.pl/pl/procedura-wyjazdu,6123.htm ).
Zasady dotyczące organizacji wyjazdów pracowników ramach projektów KA131-HED - mobilność pracowników na UMCS oraz stawki dofinansowania podane są w odpowiednich zakładkach i załącznikach.
Szczegółowe informacje:
Międzynarodowa mobilność edukacyjna pracowników - Erasmus Plus - Kształcenie i obsługa studiów
http://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze
https://ec.europa.eu/education/policies/higher-education/mobility-and-cooperation_en
Kontakt:
Biuro Programu Erasmus w Biurze Obsługi Studiów i Studentów Zagranicznych
Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów, UMCS
DS Grześ, ul. Langiewicza 24, pok.12, 20-035 Lublin
tel. +48 81537 5218